Web yayınları için en iyi 19 uygulama

Web seminerleri, potansiyel müşterileri satış hunisi boyunca ilerletmek için oldukça etkili bir araçtır.

Onlara ürün ve sektör bilgisi yükledikten sonra, potansiyel müşterileriniz daha sonra satış ekibinizle verimli konuşmalar yapabilecek sıcak liderler haline gelir. Ancak önemli olan şu: Web seminerinin içeriği ve uygulaması potansiyel müşterilerin deneyimini etkiler ve ürettiğiniz potansiyel müşterilerin kalitesini etkileyecektir.

Bilgiler potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları ile yanlış hizalanmışsa, onları sizinle daha fazla iş yapmaktan caydırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Web semineri sıkıcı veya çok uzunsa, son ürün satış konuşmanızı sonunda sunmadan önce potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

Uygun eylem çağrılarını doğru zamanda yerleştirmezseniz, yeterli sayıda katılımcı alamayabilir veya yatırım getirisini şirketinizin liderlik ekibine kanıtlayamayabilirsiniz.

Bir web semineri oluştururken risk yüksektir. Bu nedenle bir web semineri planlama listesi kullanmak ve en iyi uygulamaları takip etmek çok önemlidir. Aşağıda, web semineri davetleri oluşturmaya yönelik en iyi uygulamaları gözden geçiriyorum ve web yayınlarını barındırmaya yönelik en iyi ipuçlarını paylaşıyorum.

Web Semineri En İyi Uygulamaları Davet Et

Bazı yönlerden, insanları web seminerinize davet etmek en zor kısımdır.

Genellikle, e-posta üzerinden resmi bir davetiye gönderirsiniz. Web seminerini şirketinizin sosyal medya profilleri, LinkedIn’iniz, web siteniz ve hatta blogunuz aracılığıyla tanıtabilirsiniz , ancak web semineri daveti e-posta yoluyla gönderilecektir.

Bu e-postayla tek bir hedefiniz var: Potansiyel müşterilerin kaydolmaktan başka seçeneği kalmaması için etkinliğinizin değerini iletmek.

Bunu nasıl yapabileceğinizi gözden geçirelim.

1. Değer önerinizle kısa bir cümle oluşturun.

Web semineri davet e-postanızı yazmaya başlamadan önce, katılımcılarınızın etkinliğinizden neler alacaklarını kısa bir cümleyle özetlemelisiniz. Bu, siz davetiyeyi yazarken yol göstericiniz olacak.

2. Etkinliğin değerini gösteren bir konu satırı oluşturun.

Ardından, katılımcıların uzaklaşıp gidecekleri becerileri ve araçları gösteren bir konu satırı yazmanın zamanı geldi. Konu satırına “web semineri” kelimesini eklemeyi unutmayın.

İşte bazı iyi örnekler:

-[Web semineri] Markanızı [Sektör Lideri] ‘nin Bu Kanıtlanmış Yöntemiyle 3 Kat Büyütün
-[Web Semineri] [Sektör Lideri] ile Daha Fazla Anlaşmanın Nasıl Kapatılacağını Öğrenin
-[Webinar] Şirketinizin Yeni Apple Olmasını İster misiniz?

Kullanmaktan kaçınmanız gereken bazı web semineri konu satırları şunlardır:

-Kaçırılmaması Gereken Bir Müşteri Hizmetleri Web Seminerine Davetlisiniz
-15 Şubat’taki Pazarlama Web Seminerimize Gelin
-Sosyal Medya Stratejileri Hakkında Bir Sonraki Web Seminerimizi Kaçırmayın

3. İlgi çekici bir başlık resmi ekleyin.

Banner resminiz web seminerinin başlığını ve net bir harekete geçirici mesajı içermelidir. Tarih ve saati de ekleyebilirsiniz, ancak bu isteğe bağlıdır. Metni hafif tutun.

İşte bir WordPress eklentisi olan Elementor’dan mükemmel bir örnek.

Bu harika bir örnek çünkü yüksek kontrastlı yazı ve sağ üst köşede “web semineri” kelimesi içeriyor. En önemlisi, “Koltuğunuzu Kurtarın” yazan bir harekete geçirici mesaj düğmesi var. Her web semineri daveti bir CTA içermelidir.

4. Etkinliğinizin değerini netleştiren bir başlık ekleyin.

Bir e-postada başlık, başlıktan hemen sonra gelen bir başlık görevi görür. Başlık, web seminerinizin başlığı olabilir veya konu satırı ile aynı olabilir. Her iki durumda da, olayın değerini iletmelidir. İnsanlar ne öğrenecek? Nasıl büyüyecekler?

Davetlileriniz, yalnızca başlığa göre bunu hemen anlayabilmelidir.

İşte bazı harika örnekler:

Web Semineri: 5 Basit Numara ile Satışları Nasıl Artıracağınızı Öğrenin
Organik Trafiğinizi İkiye Katlamak İster misiniz? Bu Web Seminerinde Nasıl Yapıldığını Öğrenin
Bu Kanıtlanmış Stratejiler Dönüşüm Oranlarınızı Üçe Katlayacak

İşte bazı çok örnekler:

-15 Mayıs’taki SEO Webinarına Katılın
-[Company] tarafından sağlanan Satış Eğitim Semineri
-[Industry Leader] ile Liderlik İnovasyon Zirvesi
-5. Etkinliğin kısa bir açıklamasını ekleyin.

Başlıktan hemen sonra, olayı açıklayan iki ila üç cümle ekleyin. Açıklama, bir zorluğu kısaca özetlemeli ve katılımcıların bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacak içgörüler ve ipuçları oluşturmalıdır. Alternatif olarak, bir hedef belirleyebilir ve ardından katılımcılara web seminerinin bu hedeflere ulaşmalarına nasıl yardımcı olacağını anlatabilirsiniz.

Unutmayın: değer burada oyunun adıdır. İnsanlar hiçbir şeye bir saat harcamayacaklar, bu nedenle web seminerinizin neden harcadıkları zamana değdiğini netleştirin.

İşte HubSpot’tan harika bir örnek:

“Olağanüstü bir müşteri yolculuğu yaratmak, birçok pazarlama, satış ve müşteri hizmetleri ekibi tarafından hissedilen bir zorluktur. Harika bir deneyim her zaman nihai hedeftir, ancak başarıya giden yol her zaman net değildir. 2 Mart’ta CX Spotlight’a katılın ve kitlenizi nasıl daha iyi pazarlayacağınızı, satacağınızı ve onlara nasıl hizmet vereceğinizi öğrenin. ”

Bu örnek harika, çünkü katılımcılara belirsiz bir şekilde, birlikte gidecekleri içgörüleri anlatıyor.

İşte böyle bir örnek:

“E-posta pazarlaması, SEO ve sosyal medya dahil olmak üzere sektördeki her şeyi tartıştığımız 5 Şubat’taki özel web seminerimize gelin. Ev sahibiniz XYZ, 20 yıllık deneyime sahip bir endüstri emektarıdır. Sunum, bugün pazarlamada meydana gelen temel konuları ve eğilimleri kapsayacak. Kaçırmayın. ”

Bu, üç nedenden dolayı kötü bir örnektir. Birincisi, çok genel; ikincisi, bir zorluk veya hedef belirlemez ,organik trafiği büyütme veya harika bir müşteri deneyimi oluşturma gibi; ve üçüncüsü, katılımcılara etkinlikten kazanacakları becerileri anlatmaz.

6. İnsanlara ne öğreneceklerini anlatan bir madde işareti listesi ekleyin.

Artık etkinliğin bir özetini sunduğunuza göre, katılımcıların web semineri boyunca neler öğrenecekleri hakkında daha fazla ayrıntı eklemekten çekinmeyin.

İşte HubSpot’tan harika bir örnek:

“Bu web seminerinde, iş büyümesi söz konusu olduğunda gerçekten önemli olan verilere odaklanıyoruz. Panelimiz şunları tartışacak:

-Web, sohbet ve e-posta varlıklarınızda hangi bilgileri toplamanız gerekir?
-Bu yeni veri akışı ile nasıl organize olunur?
-Satın alma deneyimini kişiselleştirmek için en iyi uygulamalar

Madde işaretlerinin doğrudan katılımcıya nasıl hitap ettiğine, onlara ne öğreneceklerini ve bunu rollerinde nasıl uygulayacaklarını anlattığına dikkat edin.

7. Anlaşmayı bir harekete geçirici mesaj düğmesiyle mühürleyin.

Tüm e-posta boyunca, etkinliğinizin değerini sürekli olarak ilettiniz. Şimdi, potansiyel müşterilerinizi net, yüksek kontrastlı bir harekete geçirici mesaj düğmesiyle kaydolmaya davet etme zamanı.

Aşağıdaki cümleleri kullanmayı düşünün:

-Koltuğunuzu kurtarın
-Şimdi üye Ol
-Bugün kayıt Ol
-Yerinizi alın

Artık web semineri davetiyeleri için en iyi uygulamaları bildiğinize göre, web seminerinizi yürütmek için en iyi uygulamaları gözden geçirelim. Tüm adımları uyguladığınızdan emin olmak için bu web semineri planlama kitini kullanın.

1. Web seminerinizi 60 dakikalık planlayın.

Web semineriniz ne kadar sürmeli? Cevap bir saattir. 60 dakikanın bir web seminerinin en uygun uzunluğu olduğu ve ortalama izleme süresinin 56 dakika olduğu  iyi bilinen bir gerçektir.

2. Bunu Çarşamba veya Perşembe günü saat 10.00 veya 11.00’de düzenleyin.

Hem ON24 hem de GoToWebinar, Çarşamba ve Perşembe günlerinin etkinliğinizi sunmak için en iyi günler olduğunu bildiriyor. Zamanla, 10.00 ve 11.00 uzun zamandır hem katılımcı katılımı hem de katılım oranlarında en iyi performans gösterenler olarak belirlenmiştir.

3. Hatırlatma e-postaları gönderin.

Web seminerine öncülük ederek iki kez hatırlatma e-postası gönderin – etkinlikten bir gün önce ve etkinlikten bir saat önce. Web semineri platformunuz, bu hatırlatıcıları kaydolanlara otomatik olarak gönderme seçeneği sunmalıdır.

4. Bir ekip arkadaşınızla web seminerine erişme alıştırması yapın.

Web seminerinden iki gün önce, katılımcılar için çalıştığından emin olmak için ekibinizden birinin etkinlik bağlantısına erişmesini sağlayın. Bu kişinin size bir soru göndermesini, elini kaldırmasını, diğer tarafta sununun neye benzediğini göstermesini ve web semineri arayüzüyle etkileşimde bulunmasını sağlayın.

5. Soru-Cevap bölümü için işlem oluşturun.

Giriş bölümünde izleyicilere sorularını nasıl yanıtlayacağınızı bildirin – ister sonunda belirli sorulara yanıt vereceksiniz, ister ilerledikçe yanıtlayacaksınız. Tavsiyemiz, sorular için sonunda 15 dakika planlamaktır.

6. Ürün tanıtımlarında yavaşça ilerleyin.

Demo yaparken veya yazılım gösterirken, çok hızlı hareket etmemeye veya bir web sayfasını çok hızlı yukarı ve aşağı kaydırmamaya çalışın. Ekranınızı her değiştirdiğinizde herkesin değişikliği görmesi 2 ila 5 saniye sürebilir.

7. Sunuyu net bir şekilde durdurun.

Yaklaşık 50 ila 55 dakikada çekirdek malzemeye kesin bir “dur” verin. “Resmi olarak planlanan program” temiz bir sona sahip olduğu ve ayrılması gerekenler ayrılabildiği sürece bitiş süresinin ötesine uzanmakta sorun yoktur.

8. Masaüstünüzü ve dijital çalışma alanınızı temiz tutun.

E-posta istemcileriniz, dosya tarayıcınız ve web tarayıcınız başta olmak üzere tüm gereksiz uygulamaları kapatın. Mümkünse, web seminerini ayrı bir masaüstünde gerçekleştirin ,hem macOS hem de Windows işletim sistemi başka bir masaüstü oluşturmanıza izin verir. Herhangi bir kişisel veya gizli bilginin görüntülenmesini istemezsiniz ve web seminerini açılan herhangi bir bildirimle kesintiye uğratmak istemezsiniz.

9. Saatten 2 dakika sonra başlayın.

Bu, insanlara aramaları için zaman verir, ancak zamanında gelenleri çok uzun süre bekletmez. Sunum yapan kişi olarak daha fazla kişinin katılmasını beklemek cazip geliyor, ancak beklemeniz gereken maksimum süre 2 dakikadır.

10. Web semineri odasına erken girin.

Etkinliğe en az 15 dakika erken girin. Bu size hazırlık yapmanız, sorunları gidermeniz ve mikrofonunuzun ve kameranızın çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol etmeniz için zaman verecektir.

11. Web semineri öncesi slaytları ve duyuruları kullanın.

Sizi ve şirketinizi tanıtan bir slayt hazırlayın. Web sitenize, sosyal medyaya ve diğer ilgili sitelere bağlantılar gösterin.

12. Katılımcılara ,harekete geçirici mesajla birlikte bir kayıt ve slaytlar gönderin .

Bunu 24 saat içinde yapın ve web semineri sırasında onlara bunu yapacağınızı söyleyin. Hızlı bir takip, katılımcıları web semineri akıllarındayken şirketinizle etkileşim kurmaya (veya dönüştürmeye) teşvik eder. Bu takip, net bir harekete geçirici mesaj düğmesi içermelidir.

Harika Bir Web Seminerine Ev Sahipliği Yapmak için Webinar En İyi Uygulamalarını Kullanın

Bir web seminerine ev sahipliği yapmak, büyük bir yatırım getirisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yayında paylaştığımız en iyi uygulamaları takip ederek, etkinliğinizin potansiyel müşteri oluşturduğundan, markanızı otorite olarak belirlediğinden ve gelirinizi artırdığından emin olabilirsiniz.

 

Kaynak: blog.hubspot.com