Müzik endüstrisi dijital pazarlama için neden kötü?

İnternetin ilk günlerinde, müzik endüstrisinin dijitalde en iyilerden biri olduğu tartışılabilirdi. İlk çevrimiçi açık topluluklardan biri, Iron Maiden’ın ilk sitesiydi. MySpace, oradaki müzikal varlığı nedeniyle büyük bir başarıydı, OneRepublic gibi kariyerleri başlattı ve sonunda Justin Timberlake’e sattı. Elbette, MySpace artık Facebook tarihinin bir dipnotu. Peki ne oldu?

Rastgele olmayan müzikal web sitelerinden birkaçına göz atarak başlayalım.


Taylor Swift’in şu anda bilinen en büyük pop yıldızlarından biri olduğu inkar edilemez. Sitesinde menüde dört seçenek bulunuyor. Etkinlikler, video, ürün ve bülten. Bağlantıların yarısı sayfanın daha aşağısında sona erer ve yalnızca kendi sayfalarına sahip etkinlikler ve ürünler kalır. Yani ürün dışında sadece iki sayfa var. Başlıca resim, albüm kapağı ve albüm kapağının yakından görünümü.

Bu gerçekten kötü bir SEO yapar. Örneğin Taylor Swift Albümleri diye arama yaparsanız, kendi sitesi hiçbir yerde bulamazsınız. ABD’de her ay yaklaşık 30.000 kişi bu aramayı yapıyor. Çeşitleri ekleyin (diskografi) ve daha çok ayda 150 bin . Siz o haber mektubuna kaydolmadığınız sürece, kendi denetiminde haber veya içerik için hayranlara  başka herhangi bir şey yoktur.

Onu listelerin en üstünde yer aldıran siteye bakalım. Araç.

Bu, en azından tüketilecek birkaç kullanıcı yolu ve içeriğe sahiptir. Sitenin tepesine çok kapsamlı bir video döngüsü hakimdir ve ürettikleri en son videodan daha fazlasına bağlantılar vardır. Ama neredeyse okunamıyor. Ekran başlığında göremezseniz, bu şaşırtıcı olmaz. Elbette karanlık ve kara kara düşündüren rock yıldızı olayını yakalar, ancak onu tam olarak kullanılabilir kılmaz.

Sayfanın ilerleyen kısımlarında şu makaleyi bulacaksınız:

 

 

Aslında daha fazla oku seçeneğine tıklarsanız derginin kapağını görürsünüz, ancak ana sayfada yalnızca bağlantı görülebilir. Yayınladıkları bağlantı, Facebook izleme parametresiyle yalnızca çıplak bir bağlantıdır. Oldukça çirkin görünmenin yanı sıra, bağlantıyı aldıkları yerden metrikleri de fırlatıyor. 2019’dur, bağlantı metni ile bir bağlantı oluşturmak o kadar da zor değil.

Yani gruplar ürün satışlarını veya web sitelerini umursamıyor mu?

Zamanın bir yerinde Napster ortaya çıktı ve endüstriyi kırdı. Ama aslında endüstriyi kıran Napster değildi, iTunes’du. Pandora ve Spotify bunu daha da ileri götürdü. Dijital indirmeler ve fiziksel satışlar artık müzik gelirinin yalnızca yaklaşık% 25’ini oluşturuyor. Kalan % 75 ise yayın yapıyor. Satış için potansiyel olarak binlerce perakendeciden ziyade,  artık toplu olarak sadece birkaç platformda. Müzisyenler SEO’yu önemsiyor. O kadar önemsiyor ki arama çubuğuna  S yazınca ilk sadece  Spotify çıkıyor. Kontrolü büyük yayın platformlarına devrettiler ve bunu biliyorlar.

Konserler ve  bilet satışları için de aynı şey söylenebilir. Hemen hemen bilet yöneticisi veya ikincil pazar yerleri. Pazar yeri, müzisyene değil şirkete yardımcı olan pek çok “kolaylık ücreti” ni kullanıyor. Alabileceğiniz tek yerden bir bilet satın almanın rahatlığı için ortalama% 20’nin üzerinde bir yer.

 

Bu, sitelerin edinime değil süper hayranlara bırakıldığı anlamına gelir. Şarkı sözleri veya set listeleri konusunda uzmanlaşmış siteler için fırsatlar yarattı, böylece hangi sanatçının  tek bir satırla hatırladığınız şarkısını öğrenebilirsiniz. Google bunu fark etti ve tek bir satırla  gerçek şarkıyla eşleştirme konusunda oldukça başarılı.

Yetişmekte olan bir sanatçı ne yapmalı?

Büyük sanatçılara baktık ve yaptıkları işleri didikleyerek inceledik. Her süperstar için, yaşamak için müziğe girmeye çalışan binlerce mücadele eden grup var. Fark edilmeleri için ne yapmalılar?

Pazarlama ve halkla ilişkiler için bazı klasik taktikleri öneriyoruz. Müzik gibi bir sektörde fark edilmek zor, ancak buna yardımcı olmak için açıkça var olan artılar var. İlgi döngüsünü başlatmak için insanların bir yerde bir şarkı duyması gerekir. Kendi kendine sanatçıların çağı sona ermedi, sadece geleneksel radyo ve plak dükkanlarından YouTube ve Spotify gibi platformlarda fark edilmeye geçti. Müziğinizi paylaşmayı ve bulmayı kolaylaştırdığınız sürece sosyal medya da yardımcı olabilir. Sosyal medya etkileyicileri bu alanda öneri motorları kadar gerçektir. Her şeyden önce, parçalanmış dijital manzara, sadece müzik kasabaları yerine, herhangi bir yerden keşfedilme olasılığını sağladı.

 

Ve tabii ki, eğer bundan hoşlanıyorsanız, Soundcloud’ uma bakmayı unutmayın.

http:/https://thefuturebuzz.com/2019/11/13/music-bad-digital-marketing/