Dijital pazarlamada yapılan yanlış uygulamalar

Neden giderek daha fazla insanın dijital pazarlama dünyasına adım attığını anlamak zor değil. Birleşik Krallık’ın en büyük büyüyen endüstrilerinden birinde seçilebilecek kârlı bir kariyer şemsiyesiyle, herkes zirveye çıkmak istiyor.

Bununla birlikte, bir pazarlamacı ve büyük bir e-ticaret meraklısı olarak, dijital pazarlamayla ilgili paylaşılan birkaç yanıltıcı uygulamayı ele almanın önemli olduğunu düşünüyorum. Dijital pazarlamayla ilgili sorun, dijital pazarlamanın kendisi değildir. Bunun yerine, kısayol haline getirilmiş birkaç dijital pazarlama stratejisi etrafında yaratılan vızıltıdır – başka bir şey değillerse. Bu uygulamalardan birkaçı geçmişte etkili olmuş ve kısa vadede sonuçlar vermiş olsa da, uzun vadede bir markanın itibarına ciddi şekilde zarar verebilir. Özellikle şimdi, Google’ın algoritması her zamankinden daha akıllıyken.  Bu durumun en kötü yanı ise bu tekniklerden bazılarını farkında olmadan işletmenize uyguluyor olabilirsiniz. Öyleyse, bu tür taktikleri sil baştan oluşturmaktan ve işletmenizin çevrimiçi varlığını riske atmaktan nasıl kaçınabilirsiniz?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere, genellikle dijital pazarlama alanında çoğaltılan en yaygın olarak bulunan sorunları öğrenmek üzeresiniz:

. Kısa vadeli bir zihniyet

. Hileli uygulamalar (itibarınıza ve konumunuza zarar verecek)

. Profesyonellik eksikliği

. Hack’ler, hileler ve ikisi arasındaki her şey

İşletmenizi büyütmek ve internette dürüst bir itibara sahip olmak istiyorsanız okumaya devam edin..

Kısa vadeli zihniyet

Herkes çabalarının meyvelerini olabildiğince erken görmek ister. Ancak kısa vadeli zihniyetler büyük resmi yok edebilir. Elbette, daha kısa vadeli bir odaklanmanın yararlı olabileceği belirli durumlar vardır. Örneğin, tıklama başına ödeme (TBÖ) reklamları gibi stratejilerde, pazarlamacılar trafikte ani artışlar görebilir. Hata, uzun ömürlü işler için TBÖ’ye bağlı kalmakta ve başarılı olmadan reklamlara binlerce dolar harcamakta yatıyor. Gerçek şu ki en etkili stratejilerden bazılarının sonunda “başardık” diyebilmeniz için aylar hatta yıllar geçmesi gerekiyor. Doğru SEO sonuçlarının ortaya çıkması 4 ila 6 ay sürüyor, Google’da sıralamanın bugün yirmi yıl önceki kadar kolay olmadığını görmek demektir. Ayrıca, doğal trafiğin ortaya çıkması normal olarak daha uzun sürecektir.

Aynı şey yatırım getirisi için de geçerli. Bazı pazarlamacılar, anlık ölçümlere o kadar odaklanırlar ki, uzun vadeli yatırım getirisini ölçmeyi unuturlar. Bir satış döngüsü tamamlanmadan önce sonuçları izlemeye çalışmak gibi bazı durumlarda bu hareket mantıksızdır. Bunu yaparsanız, doğru yatırım getirisi ölçüleri toplamazsınız. Genellikle işletmeden işletmeye bir satış döngüsü yaklaşık 3 ay ila 9 aydır, ancak zaman çerçevesi satılan ürünlere, kampanyanın odağına ve belirli iş hedeflerine bağlı olacaktır. Bunun nasıl çok amaçlı bir yaklaşım olmadığını görebiliyoruz değil mi? Örnek olarak, işletmenizin odak noktası marka bilinci oluşturmak ve müşteriyi elde tutmaksa, uzun süreli bir pazarlama stratejisi bu hedeflere ulaşmanın tek yoludur. Kampanya sonuçlarını çok erken izlemeye çalışmak size doğru rakamlar getirmez ve sonunda dönüşümlerinize zarar verebilir.

Hileli SEO uygulamaları

Black Hat SEO uygulamaları olarak da bilinen bu hızlı düzeltme stratejileri, geçmişte pazarlamacıları kirli dolarlar haline getirdi ve dijital dünyada oldukça heyecan yarattı. Kısacası, Black Hat SEO, web sitenizin sıralamasına yardımcı olmaz ve arama motorlarından men edilebilir. 2021’de Google’da hızlı bir şekilde kürek çekmeye çalışmak, web sitenizin cezalandırılması için yalvarmakla aynı şey. Ancak, yeni başlayan pazarlamacılar, Black Hat yaklaşımlarının tehlikelerinin farkında olmayabilir.

Aşağıdakiler gibi “sıralama” tekniklerine karşı dikkatli olun:

. Daha fazla anahtar kelime eklemek için bir sayfaya gizli bağlantılar veya gizli metin yerleştirme.

. Sıralama amaçları için alakasız anahtar kelime yerleşimi.

. Geri bağlantı almak adına alakasız misafir blogları.

. Alım ve satımı başka bir backlink “kısayolu” olarak linkleme.

Bu taktikler artık eskisi gibi çalışmıyor ve sizin açınızdan aylarca süren SEO çabalarını iptal edebilir.

Profesyonellik eksikliği

Dijital pazarlamacılar var ve sonra amatörler var. Bir dijital pazarlamacının sahada resmi bir eğitime ihtiyacı olmasa da, gerçek bir pazarlamacı, işe alınacak bir profesyonel demeden önce aylar veya yıllar boyunca kavramlara ve verilere derinlemesine dalacaktır. Başka birinden öğrendiklerini sadece tekrarlamakla kalmaz. Üzücü olan şu ki, pek çok insan farkı anlayamıyor. Dışarıdan bir uzman, web’de gördükleri hızlı ipuçlarını ve püf noktalarını tekrarlayan ve ondan görünürlük elde eden biri olabilir. Deneyimli değil misiniz? Kanıtla! Müşterilere örnek olay incelemeleri, referanslar, nitelikler, sertifikalar… Onlara çalışmanızın meşru olduğunu göstermek için yapabileceğiniz her şeyi sağlayın. Uzmanlığınızı özel bir “hakkında” sayfasında ele alarak ve Google’ın E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) yönergelerine göre itibarınızı artıracaksınız. Piyasada dijital pazarlama işi konusunda bir eksiklik olsa bile, bu herkes için bir iş olduğu anlamına gelmiyor.

Hack’ler, hileler ve ikisi arasındaki her şey

Bahsettiğimiz “Hack’ler” “Growth Hacking” ile karıştırılmamalıdır. Geçmişte işe yaramış veya başından beri hiç işe yaramamış korsanlardan bahsediyoruz. Ayrıca, bazı profesyonellerin deneyimsiz okuyucularının fark etmeyeceğini bildiği hileleri de kastediyorum. Black Hat SEO taktikleri buraya uysa da, bunların geldiği yerde daha fazlası var.

. “7 Günde Pazarlama Uzmanı Olun” gibi yanıltıcı ve tıklama tuzağı başlıkları. Bunlar dikkat çekmek için harikadır, ancak düşük tıklama oranlarıyla sonuçlanabilir. Buna ilaveten, bu okuyucularınızı kandırmakla aynı şey.

. Anahtar kelimelerle ağzına kadar doldurulmuş zayıf içerik. Kaliteli içerik, öncelikli olarak okuyucuların şüphelerini yanıtlamalıdır. Arama motorları, kötü yazılmış sayfaları sıralamaktan daha iyisini bilir.

. Spam e-postalar. Çünkü birisi bir yerde birden fazla e-posta göndermenin abonelerin onları görme şansını artırdığını okudu. Bunun için bir kelime var: spam yapmak.

İnanın bana, bugünlerde her türlü aldatıcı taktik ve insan var. Kısa vadede herhangi bir pazarlama stratejisini geliştirmek% 100 mümkün olsa da, insanlar tıklama, görüntüleme ve abone kazanma uğruna sunamayacakları sonuçlar vaat ediyor. Ve ne yazık ki, bunların farkında olmayan markalar buna kanabilir ve zor kazandıkları paralarını boşa harcayabilir. Nihayetinde, dijital pazarlamada başarılı olmak, sağladığınız yardımın doğrudan bir sonucudur.

www.business2community.com