Sosyal medya pazarlamanıza ekleyebileceğiniz 5 video türü

Sosyal medya pazarlamanızı yenilemek ister misiniz? Video, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur, ancak markanız için hangi seçeneklerin işe yarayacağını belirlemek zor olabilir. Düşünmeniz için beş değerli seçeneği inceleyelim. 

1. Canlı videolar

Önemli bir takipçiniz varsa, Facebook Live, YouTube Live ve diğer akış hizmetleri, hedef kitlenizle bağlantı kurmanızı kolaylaştırır. Canlı yayın, kullanıcılarınızla konuşmanıza olanak tanır.

Canlı videolar genellikle en çok duyurular, kamera arkası görünümleri ve ürün bilgisi videoları için etkilidir. Düzenli kısa video güncellemeleri, kitlenizin sürekli olarak ilgisini çekebilirken, daha uzun canlı video oturumları, Soru-Cevap oturumları ve doğrudan sohbetler aracılığıyla takipçilerinizle daha derine inmenizin bir yolu olabilir. 

Canlı video ipuçları

– Tüm teknolojinizin çalıştığından emin olmak için kurulumunuzu test edin.

– Doğru teknolojiye yatırım yapın. Aydınlatma ve ses inanılmaz derecede önemlidir.

– Sosyal medya hesaplarınızda canlı yayınlarınızı vaktinden çok daha önce tanıtın.

– Videonuzu daha görünür hale getirmek için Facebook Premiere gibi zamanlama araçlarını kullanın.

– Hedef kitleniz için her hafta aynı saatte – düzenli olarak programlanmış – canlı yayın yapın.

2. Eğitici videolar

Eğitici videoları kitlesel çekiciliğe sahiptir ve sosyal medyada en sık paylaşılanlar arasındadır. Videolar, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili olabilir veya hedef kitleniz ve sektörünüzle ilgili daha geniş konular olabilir.

Eğitim videolarının net, eğitici ve eğlenceli olması gerekir. Her adımı gösterecek kadar uzun ve ilgi çekici olacak kadar kısa olmaları gerekir. En önemli bilgilerin ilk dakikada görünmesi gerekirken, toplam video birkaç dakikadan uzun olmamalıdır. 

Eğitici video ipuçları

– Takipçilerinize en çok hangi öğreticileri izlemek isteyeceklerini sorun. 

– Video ömrü boyunca yorumlarda aktif kalın ve mesajlara yanıt verin.

– Videoları net ve isabetli hale getirin – takip etmesi daha kolay olacak.

– Takipçilerinizin muhtemelen sahip olmadığı veya anlamadığı araçlara veya tekniklere çok fazla güvenmeyin.

– Sonunda net bir eylem çağrısı yapın. 

3. Bilgilendirici videolar

Bilgilendirici videolar herhangi bir konuyu kapsayabilir. Çeşitli alakalı konulardaki videolarla içerik arşivinizi oluşturun. Onları benzersiz, zeki veya anlayışlı hale getirin. Sosyal medyanıza video eklerken, paylaşılma olasılığı yüksek olan içeriğe odaklanın; bu, izleyicinin zamanına değer kılacak önemli bir şeydir.

Bilgilendirici videolar, iyi üretilmezlerse sıkıcı veya kuru görünebilir. İçeriğiniz yalnızca izleyicinin ilgisini çekmemeli, aynı zamanda izleyiciyi de paylaşmak istemeye teşvik etmelidir.

Bilgilendirici video ipuçları

– Videolara marka kimliğinizle eşleşen kişiliği aşılayın.

– Videoları çok uzun veya çok detaylı yapmayın.

– Gelecekteki bilgilendirici videolarınız için hangi videoların en iyi performansı gösterdiğini analiz edin.

– Muhtemelen içeriğinizin temel taşları oldukları için bu videolara daha fazla zaman ve para yatırın.

– İnsanların sosyal medyada söylediklerine dikkat edin: Daha çok ne istiyorlar?

4. Kamera arkası videoları

Kamera arkası videoları, şirketinizi ve ekibinizi daha cana yakın hale getirmenin harika bir yoludur. Günlük operasyonları, ofisinizi, üretim süreçlerinizi ve daha fazlasını vurgulayabilirsiniz. Çalışanlarla görüşüp, en yakın olduğunuz satıcılarla veya en iyi müşterilerinizle konuşabilirsiniz. Tüm bunlar, potansiyel müşterilere şirketinizin nasıl çalıştığı ve kim olduğunuz hakkında daha iyi bir fikir vermek için tasarlanmıştır.

Bu tür videolar, güven ve marka kimliği oluşturmak için tasarlanmıştır. Unutulmaz bir kamera arkası videosu, şirket ile müşteri arasındaki bir ilişkiyi geliştirebilir ve eğer video eğlendirici veya yeterince bilgilendirici ise paylaşılacaktır. 

Kamera arkası video ipuçları

– Bu videolara kişilik katın.

– Çalışanların gün boyunca yaptığı, müşterilerinizin ilginç bulabileceği küçük şeyleri düşünün.

– Ürünlerinizin, markanızın, çalışanlarınızın hikayesini anlatın.

– Videolara müşterileri, satıcıları veya çalışanları dahil edin.

Kullanıcı tarafından oluşturulan videolar

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, hızla bir kitleyle etkileşim kurmanın fantastik ve kolay bir yolu haline geliyor. Takipçilerinizi videolar oluşturmaya teşvik edebilir ve onlardan hashtaglerinizi yüklemeye dahil olmalarını isteyebilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, kitle oluşturmanın harika bir yoludur çünkü kullanıcılar, oluşturdukları içeriği paylaşmaya daha meyillidir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği görüntülemek, izleyici üyelerinizin kişilikleri ve neyle ilgilendikleri hakkında bir fikir edinmenin mükemmel bir yoludur.

Kullanıcı tarafından oluşturulan videolar talep ederken en önemli husus, doğrudan kitlenizle etkileşimde bulunmak ve onları kabul etmektir. Kullanıcılarınız sizin için içerik üretmeye çaba sarf ediyor ve uygun şekilde ödüllendirilmeleri gerekiyor. En iyi içeriği övün, tüm içeriği paylaşın ve tüm kullanıcılara atıfta bulunun. Kullanıcıların beğendikleri içeriği (yalnızca kendi içeriklerini değil) paylaşmaya teşvik edin ve hashtag’lerinizi takip ettiğinizden emin olun.

Kullanıcı tarafından oluşturulan video ipuçları

– Kullanıcıları içerikleriyle yaratıcı veya saçma olmaya teşvik edin.

– İçeriği, içerik oluşturuculara uygun şekilde atfedin ve onlara teşekkür edin.

– Öne çıkan kullanıcıları videoları arkadaşlarıyla paylaşmaya teşvik edin.

– Diğer kullanıcılardan içeriğe oy vermelerini veya en çok beğendikleri içeriği paylaşmalarını isteyin.

– Kullanıcı tarafından oluşturulan videolarla bağlantılı bir hediye veya yarışma oluşturun.

Işıklar, Kamera, Motor

Sürekli olarak farklı türde videolar üreterek, birden çok platformdan ve demografiden bir kitle oluşturabilirsiniz. Sosyal medyada sağlıklı bir video içeriği karışımı, video içerik kampanyanızın büyümeye devam ettiğinden ve sosyal medyanızın takipçi çekmeye devam ettiğinden emin olmak için çok önemlidir.

contentmarketinginstinstitute.com