Etkili bir e-ticaret içerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur

E-ticaret için bir dijital pazarlama planı, içeriği çeşitli kanallar için yeniden düzenlemekten çok daha fazlasını gerektirir.  Etkili bir içerik pazarlama kampanyası, hedef kitlenizi büyütmenize, bağlılıklarınızı en üst düzeye çıkarmanıza, daha yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve mevcut maliyetlerinizi düşürürken içerik pazarlama yatırım getirinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

E-ticaret patlaması nedeniyle müşteri edinme ve elde tutma maliyetleri artacaktır, artık normal alışverişe geri dönmek çevrimiçi perakendeciler için zor bir karar haline geldi.

Bu soruları ele alarak, bir içerik yönetimi yaklaşımı sorunu gidermeye yardımcı olacaktır: 

İçerik pazarlamasına girmek neden önemlidir?

İdeal tüketicilerinizin satış yelpazesinde ne tür malzemeler tüketmeyi tercih ediyor? Artan trafik, SEO, kar ve müşteri adayı oluşturma dahil olmak üzere KPI’lar açısından içerik, istediğiniz hedefe ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir? Bir e-ticaret mağazanız varsa ve bir içerik pazarlama kampanyası oluşturmak istiyorsanız, bunu bir saat veya daha kısa sürede nasıl yapacağınızı göstereceğim.  SEMrush ve BuzzSumo gibi dijital pazarlama platformları hakkında temel bilgilere sahipseniz çok daha az zamanınızı alacaktır.  Bu kapsamlı kılavuzda konu hakkında daha çok şey duymaya hazır olun.

E-ticaret içerik pazarlama stratejisi üzerinde çalışmaya başlamadan önce adımlar;

Başlamadan önce, kafanızda birkaç noktayı netleştirmelisiniz.

Kendiniz için bir iş vakası hazırlayın

Basitçe ifade etmek gerekirse, iş durumunuz, paydaşlarınıza nasıl değer katabileceğinizin bir açıklamasıdır. Bir sorunu çözerek veya mevcut bir ürünü/süreci yükselterek tüketicileri dahil eder.

Hedef pazarı ve alıcı kişileri tanımlayın

İçeriğinizi görüntülemek ve onunla etkileşim kurmakla ilgilenebilecek herkes sizin hedef kitlenizdir.  Alıcılar, sizden satın alabilen topluluğun üyeleridir.  Profillerine, psikografik özelliklerine, kişilik özelliklerine ve gereksinimlerine aşina olmalısınız.  İlgi alanları, yatırım yapma istekleri ve onları para harcamaya motive eden şeylerin tümü dahil edilmelidir.

Bir marka hikayesi oluşturun

Bir marka hikayesi, şirketinizin neden ayakta olduğudur;  inançlarınızı, değerlerinizi, geçmişinizi ve nasıl görünmek istediğinizi içerir.  Marka anlatınız, şirketinizin vizyonu ve misyonu arasındaki farkı doldurur.

Şimdi bir içerik denetimi yapmanın tam zamanı

E-Ticaret içerik pazarlama kampanyanızın bir parçası olarak bloglar, sosyal medya makaleleri, infografikler kullanmış olabilirsiniz.  Bu içerik parçalarını incelemek, izleyicinin en çok hangi içerik parçalarından hoşlandığını gösterecektir. Tam bir web sitesi içerik denetimi yapmak için SEMrush veya Ahrefs gibi bir SEO platformu kullanabilirsiniz. Rapor, en iyi açılış sayfaları, sayfa sayfa verimlilik, bekleme süresi, hemen çıkma oranı, tıklama oranı ve diğer sosyal medya seçenekleri hakkında bilgi sağlayacaktır.  Ayrıca, web sitenizle ilgili 307, 403 ve 404 yönlendirmeleri gibi bazı teknik sorunlara da işaret eder.Ayrıca, tüm bu platformların iş stratejinizle uyumlu olup olmadığını görmek için bir e-posta denetimi ve bir sohbet robotu uygulama analizi de yapabilirsiniz.  Örneğin, CRM entegrasyonu, e-posta tasarım talimatları, e-posta pazarlama analitiği ve sohbet robotu otomasyon iş akışı testleri en iyisidir. Yaratıcı tarafta, marka bileşenlerinin doğru şekilde düzenlendiğini ve e-posta kopyanızın ve sohbet robotu kişiliklerinizin marka imajınızla tutarlı olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Verileri analiz edin

Öte yandan, ödeme yapan pazarlama kampanyaları, yatırım getirisi, katılım seviyeleri, markalı ve markasız trafik ve platformlar tarafından sağlanan diğer ölçütler açısından değerlendirilebilir.  Kolayca çalışmak için pazarlama araçlarınızdan (HubSpot gibi) derlenmiş bir rapor bile alabilirsiniz.

Bir sonraki adım, tüm bu kağıtları indirdikten sonra bir rakip incelemesi yapmaktır.  Sizinkine yakın e-ticaret mağazalarını aradıysanız ve iyi yapıyorsanız en iyisi olur.  Rakiplerinizin içeriğe nerede para harcadığı ve onlar için ne kadar iyi durumda olduğu konusunda size kabaca bir anlayış sağlar. Elmaları elmalarla karşılaştırmanıza veya herhangi bir şeyi klonlamanıza gerek yok, bu yüzden nereyi değiştirmeniz gerektiğine dair ipuçları verecektir.  Tüm bu dosyaların toplanması, e-posta araştırması hariç 15 dakikaya kadar sürebilir ve bu da sıfırdan yapılması zaman alan bir işlemdir.  Bununla birlikte, iletişim departmanı iyi organize edilmişse, kolayca raporlar üretebilirsiniz.  Alternatif olarak, bir kuruluşa dış kaynak sağladıysanız, diğer evraklara yerleştiğinizde bunu talep etmek için bir e-posta göndermelisiniz.

Zaman Çizelgesi ile İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Doğal olarak, bir içerik yönetimi stratejisi oluşturmanın bir sonraki adımı, hedefler belirlemektir.  Yatırımlarınızı riske atmadan hangi yerlerin genel iş amacınızı destekleyeceğini belirlemek en iyisidir.  Zamana duyarlı konular, korumanız gereken platformlar, malzemenin daha iyi yayılması için yeniden paketlenmesi ve eski öğelerin geri dönüştürülmesi dahil edilmelidir. Belirli bir zaman çizelgesi hedeflerinizi desteklemeli ve her biri için yerinde KPI’lara sahip olmalısınız.  Peki nereden başlıyorsun?  İşte hedefleri belirlemek için denenmiş ve doğrulanmış bir yöntem.

Durumun SWOT analizini yapın

İçerik yönetim planınızın SWOT incelemesi, bunu yapmanız gerektiğini ve doğru şekilde yapmanın olası ödüllerini ortaya çıkaracaktır. Ayrıca mükemmel tüketici kimliğinizin ihtiyaçlarını da öğreneceksiniz.  Platformlar, içerik türü, teslimat, sıklık, tüketim süresi ve etkileşim oranları göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

 •  Güç: İçerik alanlarını az çabayla ve kısa sürede değiştirebilir.  Screaming Frog ve diğer benzer araçlar, hızla doldurabileceğiniz içerik boşluklarını belirlemenize yardımcı olur.
 •  Zayıflık: İyileştirebileceğiniz infografikler gibi yeni kanallara ve bilgi türlerine dikkat edin.  Tipik olarak, pazarlamacılar bu yönü içerik teslimi lehine gözden kaçırır.
 •  Fırsatlar: Bu grup, bağlantı kurma gibi uzun vadeli çabaları içeren alanları içerir.  İçerik stratejisinde daha büyük bir rol oynarlarsa veya diğer görevleri teşvik ederlerse, onlara odaklanabilirsiniz.
 •  Tehditler: Bu grup, büyük ölçekli ücretli reklamlar gibi girişimleri içerir.

Zamanda geriye giden hedeflerin bir listesini yapın

Temeli belirledikten sonra her görev için pratik bir zaman çizelgesi belirlemek üzere “Geriye Dönük Hedefler” yaklaşımını kullanıyorsunuz.  Çevrimiçi mağazanızın aylık organik trafiğini önümüzdeki 90 gün içinde 30.000 ziyaret artırmak istiyorsanız 75, 60, 45, 30 ve 15 gün sonra olmanız gereken yerleri listeleyin. Bu son derece etkili bir stratejidir.  Bir süredir eğlence sektöründeyseniz, en iyi yaratıcı pazarlamacıların bunu kullandığını zaten fark etmişsinizdir.

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamada içeriğin size nasıl yardımcı olacağını belirleyin

“Entegre marka iletişimi, tüm pazarlama sürecine alıcının bakış açısından bakmanın bir yoludur.”  Philip Kotler (New York)

Uygun Soruları Sorun

Pazarlamanızın hedef müşterilerinize nasıl hizmet edeceğini anlamak için kendinize aşağıdaki soruları sorun;

 •  Müşterileriniz ürün kategoriniz hakkında ne tür bilgileri duymaktan hoşlanıyor?
 •  Bu bilgiyi ne zaman ve nerede arıyorlar?  Platform nedir?  Format nedir?  Frekans nedir?
 •  Kaç farklı kaynaktan bilgi tükettikten sonra satın alabilirler mi?
 •  Bir çevrimiçi satıcıdan satın alma işlemi yapmadan önce bir alıcıyla kaç deneyime sahip olmanız gerekir? Yanıtları inceleyin

 Tüm bu soruların yanıtlarını aldıktan sonra, içerik oluşturmak için aşağıdaki yapıyı kullanabilirsiniz:

Bu (acı noktası), müşterinin iyi performans gösterme ve para kazanma becerisine müdahale ediyor. Müşterileriniz için durumu değiştiren şey budur (teklifimizi satın aldıktan sonraki durum, yani çözüm). Bunu doğru şekilde nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

BuzzSumo, içerik fikirleri oluşturmanıza ve bunları paylaşmak için en yaygın kanalları keşfetmenize yardımcı olacaktır.  Çoğunlukla içerik parçalarının her biri için bir ana kaynağa sahip olun ve onu birkaç formatta kullanıma sunun. Uzun biçimli hikayeler, mini bloglar, infografikler, tweetler, sosyal medya sayfaları, podcast’ler ve hatta videolar bu kategoriye girer.  Bu şekilde, aynı hikayeyi söylemek için birkaç kez ödeme yapmadan mümkün olan en geniş kitleye ulaşacaksınız.  E-ticaret mağazaları, bir veya iki site için içerik ürettikleri, rekabete ayak uydurmakta zorlandıkları, bütçelerini düşürdükleri ve sonra pes ettikleri için içerik pazarlamasında genellikle başarısız olurlar. İçerik pazarlamasının tamamen inanç yaratmakla ilgili olduğunu ve bunun da zaman aldığını unutmayın.  Kısa, pahalı maruz kalma patlamaları yerine küçük, sürekli çabalar, nispeten düşük maliyetle sizi zirveye taşıyacaktır. Uzman pazarlamacılar, KOBİ’ler için bu alıştırmayı gerçekleştirmek için 30-40 dakika harcayabilir.  Yine de, ihtiyaç duyduğunuz kadar uzun sürebilir, çünkü ilerleme yalnızca geçmiş sonuçlardan öğrenmeye ve en iyi eylem stratejisini belirlemeye bağlıdır.

Editör takviminizde yayınlama faaliyetleriniz için bir program yapın

İyi içerik pazarlamasının sırrı, bir editoryal program eklemektir.  Gerçekte, rotada kalmak günlük küçük kazançlar ve incelemeler almanızı sağlar.  İyi bir içerik yönetimi kampanyasının gizli bileşenleri düzenli olarak kazanıyor ve ilerleme kaydetmeye açık olmaktır.  Editoryal görevlerinizi planlamak ve izlemek için Buffer, Asana, HubSpot, Trello veya istediğiniz herhangi bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Müşterilerinizle etkileşime girerseniz, içerik pazarlama kampanyanız uzun vadeli bir başarı olacaktır.  Kalan dönemde büyük çıktılar belirledikten sonra, iş yükünü araçlarınıza dağıtın ve beklenen performansınızı kutlamaya hazırlanın.

Son düşünceler

Birkaç temel çıkarım:

 •  E-Ticaret içerik pazarlama planınız, müşterilerinizi ürünlerinizle bağlayabilmelidir.
 •  İyi belgelendirilmeli ve araştırmaya dayalı, veriye dayalı hedeflere odaklanmalıdır.
 •  İçerik geliştirmeye gelince, modüler yöntemdir.
 •  İçerik yönetimi planınızı çevik tutun ve düzenli olarak doğaçlama yapın.

 

business2community