SMS pazarlama stratejisinden nasıl yararlanılır?

Eğer içinde bulunduğumuz modern dünyada bir startup pazarlaması yapıyorsanız, aynı anda çeşitli kanalları kullanıyor olmanız lazım. Zamanımızın izleyicileri medyayı birçok farklı formda tüketiyor ve birbirleriyle iletişime geçmek için birden fazla platformu kullanıyor. Çoğu Amerikan markaları pazarlama ve reklamlama stratejilerini; arama motoru optimizasyonu, tıklama başı gelir getiren reklamlar, sosyal medya mesajları, e-posta pazarlaması ve hatta baskı ve radyo gibi daha geleneksel kalan pazarlama teknikleriyle sağlıyor.
Ama hedef kitlenizin önüne geçebilmek için kullanabileceğiniz en iyi tekniklerden biri SMS pazarlaması — yani hedef demografinize direkt olarak SMS mesajı göndermek.

Neden SMS Pazarlaması?

SMS pazarlamasının avantajları nelerdir? Etrafta bir sürü işe yarar seçenek varken neden bunu tercih edesiniz?

Direkt oluşu. SMS mesajları direkt bir kanal. Bir Billboard reklamı yayınlayıp hedef kitlenizin bunu göreceğine dair umut beslemiyorsunuz. Bunu yerine, hedef kitlenizin telefonuna direkt olarak bir mesaj gönderiyorsunuz.

Acillik. Mesajları çok acil bir şekilde gönderebiliyorsunuz. Hemen şu an gönderebilirsiniz ve alıcı büyük ihtimalle attığınız anda yeni bir mesajları olduğuna dair bir bildirim görecek. Hızlı, kesintisiz bir portal.

Otomasyon potansiyeli. SMS pazarlamanın en çekici yanlarından biri de kolayca otomatiğe alınabilmesi. Takımınızdan kimse mesajları yazıp elden göndermiyor. Doğru anda ve doğru şekilde mesajların gönderilebilmesi için bir servise güveniyorsunuz.

Kolay entegrasyon. SMS pazarlamayı diğer pazarlama stratejilerine entegre etmek oldukça kolay. Mesela, mesajları yeni e-posta üyesi kazanmak için, insanları sosyal kanallarınıza yönlendirmek için ya da sayfalarınızın linklerini yaymak için kullanabilirsiniz

Veri ulaşımı. SMS mesajlarla, kitlenize dair daha çok veri toplayabilirsiniz. Hem açılış ve geri dönüş oranlarını hesaplayabilirsiniz, hem de SMS mesajlarını anket dağıtımı için kullanabilirsiniz.

Daha yüksek etkileşim. SMS mesajlarının diğer iletişim portallarına nazaran -mesela e-posta- daha büyük bir etkileşim oranı vardır.

O zaman SMS pazarlama stratejinizi geliştirmek için hangi adımları atabilirsiniz?

Doğru servis sağlayıcıyı seçin

İlk işiniz doğru servis sağlayıcıyı seçmek. Seçebileceğiniz bir sürü SMS ağı mevcut ve bir SMS ağı listesine başvurmak kullanılabilirliği, ölçeklenebilirliği, ücreti ve tabi ki hakkındaki eleştirileri de gözden geçirmenizi sağlar. İstediğiniz bütün araçlara ulaşımınızı sağlayacak, mesajları göndermek istediğiniz kadar kişiye ulaştırmak için desteği olan ve iyi yorumları olan bir ağ olmalı. Eğer elinizin altında doğru platform olursa kalanı çok daha kolay olacaktır.

Hedef demografinizi araştırın ve anlayın

Mesajları hazırlayıp göndermeden önce hedef demografinizi araştırmak çok önemli. Genellikle, SMS pazarlaması telefonlarında çok vakit geçirip mesajlaşan genç kitleler için daha uygun oluyor. Ama nasıl bir hedef kitleniz olursa olsun, buna en uygun mesaj türlerinin ne olduğunu bilmeniz lazım. Pazar araştırmasıyla beraber hangi saatlerin ve hangi aksiyona davet içeriklerinin daha uygun olduğunu öğrenin.

Mesajlarınızı kısa ve tatlı tutun

SMS ile mesajlaşmak iletişim için çok ideal bir platform değil. Çok uzun ve karışık mesajlar attığınızda okuması sinir bozucu olabiliyor. Bundan dolayı, göndereceğiniz bütün mesajları kısa ve tatlı bir noktada tutmak daha iyi olacaktır. Bu noktada takip etmeniz gereken katı bir karakter limiti yok. Sadece mesajlarınızı olabildiğince açık ve kısa bir halde tutmanız yeterli. Çoğunlukla bir iki cümle anlatmak istediğiniz şeyi karşıya geçirmeye yetecektir. Eğer daha fazlasını yazmışsanız, kısaltabileceğiniz yerler olup olmadığını kontrol edin.

Her zaman bir aksiyona davete bağlayın

Neredeyse her mesajınızın içinde bir aksiyona davet olmalı. Bu mesajı alan kişinin bir etkileşim göstermesi ya da istediğiniz bir yöntemle harekete geçmesini sağlar. Mesela, mesajı alan kişiyi bir linke tıklaması için ya da markanızla alakalı bir siteye bağlanması ya da e-posta gönderilerinize abone olması için teşvik edebilirsiniz. Aynı zamanda mesaja direkt olarak geri dönüş yapmasını da isteyebilirsiniz. Amaç onları harekete geçirmek ve bir iletişimin sağlanması için yol açmak.

Zamanlama ve frekans konusunda uzmanlaşın

Eğer SMS pazarlama işinizin başarılı olmasını istiyorsanız zamanlama ve frekans çok önemli etmenler oluyor. Kararlı olmak ve kitleni tekrar tekrar ulaşmak çok önemli. Birçok insan birkaç mesaj sonrasında cevap vermeye başlıyor. Ama aynı zamanda, eğer insanları mesaj bombardımanına tutarak sık boğaz ederseniz insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Önce iki günde bir mesaj atarak başlayın ve 8-10 mesaj arasında gönderin. Sonra farklı zamanlarda ve sayılarda mesaj atarak neyin en iyi cevap aldığını test edin.

Görselleri de kullanmayı unutmayın

Yazılı mesaj iyi çalışabilir ancak daha da büyük bir etki yaratmak istiyorsanız MMS atabileceğinizi de unutmayın. Bu şekilde daha farklı formlarda medya içerikleri gönderebilirsiniz. Mesela online videolara ve görsellere yönlendiren linkler gibi. Bu mesajınızı rakiplerinize göre daha ilginç, merak uyandırıcı ve farklı yapabilir.

Bir telaş hissi yaratın

Eğer insanlara alan tanırsanız üşenmeye daha yatkın olurlar. Onlara sunduğunuz teklif hoşlarına gidebilir ama daha sonra aksiyon alabileceklerini düşünürlerse harekete geçmeyi erteleyebilirler. Bu hissiyatı engellemek için mesajlarınızda bir telaş hissi yaratabilirsiniz. İnsanlara teklifinize dönüş yapmak için kısıtlı bir zaman dilimi tanıyın ya da teklifin kısa bir süre sonra kaybolacağını belirtin.

Pazarlama sinerjisi yaratın

İyi pazarlama stratejileri bireysel taktiklerden daha çok verim alabilmek için sinerjiler yaratır. Bir SMS pazarlama stratejisi oluşturup markanızı tamamen sırtlayabileceğini umut etmek yeterli değil. Diğer stratejilerinizle de bağlantılı olmalı. Mesela arama motoru optimizasyonu, tıklama başına ödeme reklamları, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması. Diğer kanallardaki takipçilerinizi SMS mesaj servisinize de abone olmaları için motive edin ve mesajlarınızda da diğer kanalara abone olmaları için yönlendirin.

Özel teklifler oluşturun

Eğer birisi zaten e-posta servisinize ya da diğer kanallarınıza aboneyse neden SMS mesajlarınıza da abone olmak istesin? SMS abonelerinize özel tekliflerde bulunarak bunu cazip hale getirin. Mesela özel indirimler, bedava denemeler, ön gösterimler vb. hediyeleri sadece SMS servisinize kayıtlı kullanıcılarınıza sağlayabilirsiniz.

Kısa anketler kullanın

Startup şirketler müşterilerine nasıl en iyi şekilde hizmet vereceklerini çözemedikleri için çoğunlukla başarısız olur. Müşterilerinin istekleri ve ihtiyaçlarını öğrenmek için vakit harcamazlar ya da rakiplerini araştırıp kendi tekliflerini geliştirmezler. Bu yanılgıya düşmemek için SMS pazarlamasını kullanarak kısa anketler oluşturabilirsiniz. Müşterilerinize 1-2 soruluk, kolay cevaplanabilir anketler yollayın. Bu sayede bir sürü bilgiye sahip olur ve ürünlerinizin kalitesini artırabilirsiniz.

Mesajı kişiselleştirin

Birçok insan jenerik ve açıkça toplu gönderilmiş bir mesaja dikkat etmez. Eğer dikkatlerini çekmek ve etkileşimlerini artırmak istiyorsanız mesajınızı kişiselleştirmeniz lazım. Bu en basitinden mesajda isimlerini kullanmak ya da daha önceki satın alımlarına ve markanızla iletişime geçtikleri anlara dair içerikler kullanmak olabilir.

Bu stratejilerle start up şirketinizin görünürlüğünü, hatırlanabilirliğini ve etkisini hızla büyütecek bir SMS pazarlaması stratejisi oluşturabilirsiniz. Başlaması biraz zorlu ama otomatik ve ölçeklenmiş bir kampanya başlatınca sonucunun çok iyi olduğunu göreceksiniz.

 

readwrite.com