SMS pazarlama stratejisi nasıl kullanılır ?

Modern dünyada bir girişimin pazarlamasını yapıyorsanız, aynı anda çok çeşitli farklı kanalları kullanıyor olmalısınız. Günümüzün izleyicileri, birbirleriyle iletişim kurmak için bir dizi farklı aracı kullanarak medyayı çok sayıda farklı biçimde tüketmektedir. Çoğu ulusal marka, arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına ödeme (PPC) reklamları, sosyal medya mesajları, e-posta pazarlaması ve hatta basılı ve radyo gibi geleneksel reklam biçimleri aracılığıyla pazarlama ve reklam stratejileri kullanır.

Ancak hedef kitlenizin önüne geçmenin en etkili yollarından biri, SMS pazarlamasını kullanmaktır – hedef demografinize doğrudan SMS metin mesajları gönderme sanatı.

Neden SMS pazarlama?

Peki SMS pazarlamanın avantajları nelerdir? Bu kadar çok uygulanabilir seçenek varken neden bu pazarlama stratejisini kullanasınız?

  • Direktlik: SMS mesajlaşma doğrudan bir kanaldır. Bir ilan tahtasına reklam yerleştirmiyorsunuz ve hedef kitlenizin sonunda onu görmesini umuyorsunuz. Bunun yerine, bir kişinin telefon numarasına mesaj gönderiyorsunuz.
  • Aciliyet: Metinler de anında. Onları anında gönderebilirsiniz ve alıcınız büyük olasılıkla hemen okuyacak yeni bir mesajı olduğuna dair bir bildirim alır. Hızlı, kesintisiz bir ortamdır.
  • Otomasyon potansiyeli: SMS pazarlamasının en büyük cazibelerinden biri, kolayca otomatikleştirilebilmesidir. Ekibinizin hiçbir üyesi elle mesaj yazmıyor ve göndermiyor; Kısa mesajları doğru zamanda ve doğru şekilde göndermek için bir hizmete güveniyorsunuz.
  • Kolay entegrasyon: SMS metin pazarlamasını diğer pazarlama stratejileriyle entegre etmek oldukça kolaydır. Örneğin, yeni e-posta aboneleri edinmek, insanları sosyal medya kanallarınıza göndermek veya açılış sayfalarınıza bağlantılar dağıtmak için SMS metinlerini kullanabilirsiniz.
  • Veri erişimi: SMS metinleri ile hedef kitleniz hakkında daha fazla veri toplayabilirsiniz. Açık oranları ve yanıt oranlarını çok kolay bir şekilde ölçmekle kalmaz, aynı zamanda anketleri dağıtmak ve toplamak için SMS mesajını da kullanabilirsiniz.
  • Daha yüksek etkileşim:  SMS metinleri, e-posta gibi diğer iletişim araçlarından daha yüksek katılım oranlarına sahip olma eğilimindedir.

Peki, SMS pazarlama stratejinizi kullanmak ve geliştirmek için hangi adımları atabilirsiniz?

Doğru servis sağlayıcıyı seçin

İlk işiniz doğru servis sağlayıcıyı seçmektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok SMS ağ geçidi vardır ve bir SMS ağ geçidi listesine başvurmak, işlevsellik, ölçeklenebilirlik, fiyatlandırma ve tabii ki kullanıcı derecelendirmeleri ve incelemeleri açısından farklılıkları anlamanıza yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan tüm araçlara erişim, göndermeyi planladığınız alıcı sayısı için destek ve her yerde sağlam incelemeler ve referanslar sağlayan bir platform seçin. Doğru platform ile diğer her şeyin yönetilmesi çok daha kolay olacaktır.

Hedef demografinizi araştırın ve anlayın

Mesaj taslağı oluşturmaya ve metin göndermeye başlamadan önce, hedef demografinizi araştırmak ve anlamak önemlidir. Genel olarak, SMS pazarlaması, telefonlarını kullanma ve metin mesajlarına yanıt verme olasılığı daha yüksek olan genç izleyiciler için daha iyidir. Ancak kimi hedeflerseniz hedefleyin, hangi tür mesajların en iyi sonucu vereceğini bilmelisiniz. Pazar araştırmasını kullanarak, günün hangi saatlerinin en etkili olacağını, hangi tür harekete geçirici mesajların (CTA’lar) en iyi sonucu vereceğini ve daha fazlasını belirleyin.

Mesajlarınızı kısa ve tatlı tutun

SMS metin mesajları mükemmel bir iletişim aracı değildir; uzun ve karmaşık mesajları iletmek için kullanıldığında hantal ve can sıkıcı hale gelir. Buna göre, tüm giden SMS mesajlarınızı kısa ve öz tutmak iyi bir fikirdir. Burada uyulması gereken katı bir karakter sınırı yoktur; mesajınızı olabildiğince kısa tutmaya çalışın. Çoğu zaman, mesajınızı iletmek için bir veya iki cümle yeterli olmalıdır. Daha fazla yazmaya başlarsan, bak bakalım onu ​​kısaltabilecek misin.

Her zaman bir harekete geçirici mesaja (CTA) bağlı

Çoğu, metin mesajlarınızın tümü olmasa bile, yerleşik bir harekete geçirici mesaja (CTA) sahip olmalıdır.Alıcınızın harekete geçmesi ve bir şekilde mesajınızla etkileşim kurması için bir fırsattır. Örneğin, alıcınızı bir bağlantıya tıklayıp markanızla ilişkili bir açılış sayfasını ziyaret etmeye teşvik edebilir veya ondan e-posta bülteninize abone olmalarını isteyebilirsiniz. Mesaja doğrudan yanıt vermelerini de isteyebilirsiniz. Önemli olan onları hareket ettirmek ve bir dönüşüme yaklaştırmaktır.

Zamanlama ve frekans konusunda uzmanlaşın

SMS pazarlama stratejinizin başarılı olmasını istiyorsanız, zamanlama ve sıklık önemli hususlardır. Israrcı olmak ve kitlenizi birçok kez takip etmek önemlidir; çoğu kişi yalnızca birden çok mesajdan sonra yanıt verir. Ama aynı zamanda, izleyicilerinizi sinir bozucu bir mesaj bombardımanıyla boğarsanız, sonunda insanları geri çevirirsiniz.

Her gün bir mesaj göndererek başlamayı düşünün, geri ölçeklemeden önce yaklaşık 8-10 mesaj gönderin. Ardından, markanız için en uygun olanı görmek için farklı sayıda mesajı ve farklı zamanlamaları deneyin.

Bir multimedya mesajlaşma hizmeti (MMS) kullanın

Yazılı metin mesajları işe yarayabilir, ancak daha da büyük bir etki yaratmak istiyorsanız, bir multimedya mesaj servisi (MMS) kullanmayı düşünün. Bu yaklaşım, çevrimiçi videolara veya görüntülere bağlantılar gibi diğer gönderilmiş medya biçimlerini de içerir. Mesajınızı çok daha ilginç, ilgi çekici ve rakiplerinden farklı kılabilir.

Aciliyet duygusu yaratın

Fırsat verilirse, çoğu insan kasıtlı olarak erteleyecektir. Yaptığınız teklif fikrini beğenebilirler, ancak yapabileceklerini hissederlerse harekete geçmeyi geciktirirler. SMS mesajlarınızla daha güçlü bir aciliyet duygusu yaratarak bu eğilime karşı savaşabilirsiniz. İnsanlara teklifinize yanıt vermeleri için sınırlı bir süre verin veya teklifinizin kısa sürede ortadan kalkmasını önerin.

Pazarlama sinerjisi yaratın

İyi pazarlama stratejileri, bireysel taktiklerden daha fazlasını elde etmek için sinerji kullanır. Bir SMS metin pazarlama stratejisi uygulamak ve markanızı tamamen destekleyeceğini ummak için yeterli değildir. SEO, PPC reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi diğer stratejilerinizle bağlantı kurması gerekir. Diğer kanallardan hayranları SMS mesajlaşma hizmetinize kaydolmaya teşvik edin ve hayranları bu diğer kanallara yönlendirmek için metinleri kullanın.

Özel teklifler bulun

E-posta bülteninize ve diğer iletişim kanallarına zaten abone olan birisi neden SMS mesajı yayınınıza abone olmak istesin? SMS aboneleriniz için özel teklifler hazırlayarak bunu cazip hale getirin. Örneğin, doğrudan sizden SMS mesajı alan müşteriler için özel indirimler, ücretsiz şeyler, kısa tanıtımlar ve diğer ödüller sunabilirsiniz.

Kısa anketleri kullanın

Girişimler, müşterilerine daha iyi hizmet vermek için asla adapte olmadıkları için başarısız olurlar. Ne müşterilerinin isteklerini ve ihtiyaçlarını öğrenmek için zaman ayırdılar, ne de kendi tekliflerini geliştirmek için rekabet ortamını incelediler.

SMS pazarlama çabalarınızda kısa anketler kullanarak bu tuzağa düşmekten kaçının. Müşterilerinize “evet veya hayır” veya sayısal derecelendirme gibi kısa, özlü yanıtlarla yanıtlayabilecekleri 1 veya 2 soruluk anketler gönderin. Bu şekilde tonlarca bilgi toplayabilir ve ürün ve hizmetlerinizi iyileştirmek için müşteri geri bildirimlerini kullanabilirsiniz.

Mesajı kişiselleştirin

Pek çok insan genel, açıkça kitlesel olarak pazarlanan bir mesaja dikkat etmeyecektir. Dikkatlerini çekmek ve daha yüksek bir yanıt oranı elde etmek istiyorsanız, mesajı bir şekilde kişiselleştirmeniz gerekir. Bu, mesajda isimlerini kullanmak kadar basit bir şey olabilir veya her müşterinin önceki satın alma alışkanlıklarına veya markanızla etkileşimlerine göre belirli mesajlar gönderebilirsiniz.

Bu stratejilerle, girişiminizin aynı anda görünürlük, hatırlanabilirlik ve etki açısından büyümesine yardımcı olabilecek bir SMS pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Başlamak biraz zor olabilir, ancak otomatik, ölçeklendirilmiş bir kampanya oluşturduğunuzda, alt satırınız için çok büyük avantajlar göreceksiniz.

 https://readwrite.com