Bu 5 adımı uygulayarak zorlu yazma problemlerini çöz

 

Copyblogger topluluğuna en büyük yazma sorunlarının belirtilmesi istendiğinde bir çok farklı yanıttan sonra belli başlı maddeler ortaya çıkıyor.Bu adımları izleyerek yazma sürecinizde katkıda bulunabilirsiniz. İlk aşama nasıl başlanır, ikinci aşama fazla bilgilerden nasıl ayıklanılır ve son aşama nasıl bitirilir. Bu üç konu gerçekten yazı yazma sürecinde zorlandığınızın göstergesidir ve devamında anlatmak istediklerinizi başarılı bir şekilde yazıya dökemezsiniz. Fakat merak etmeyin, bu sıkça rastlanan bir durumdur. Anlatmak istediklerinizi netliğe kavuşturmak için önünüzde yapmanız gereken 5 tane madde var. 5 adım sayesinde yazınıza nasıl başlayıp nasıl bitireceğinize kadar bir çok sorunu çözmüş olacaksınız.

Adım #1: Aklındaki son şey ile başla

Bu süreçteki en önemli adım budur. İlk olarak amacınızı bilmek zorundasınız. Evet bir fikriniz var ama amacınız nedir? Aslında içerik pazarlamak için genellikle insanları ikna etmek istersiniz. Yazıya başlamadan önce harika bir fikre sahip olmak ve yazmaya başlamak, yazının yarıda kalmasına sebep olabilir. Düşün, fikrin arkasındaki sebep nedir? Önce bunu çözmelisin. Eğer çözemiyorsan başka bir fikre geç.

Adım #2: Soruları belirleyin

Şimdi, aklınızda bir hedef var. Bu hedefin önünde ne duruyor? Karşılaştığınız engeller, okuyucunun henüz anlamadığı ancak okumayı bitirdiklerinde kabullenmesi gereken kavramlardır. Ve bunlar 1. Adımda belirlemiş olduğunuz hedefe ulaşmadan önce yanıtlamanız gereken sorulardır. Metin yazarlığı çevresinde bakıldığında cevaplanmamış bir sorunun satın almanın önünde engel olduğunu söyleyebiliriz. Cevaplanmamış bir soru öğrenmenin önündeki engeldir.

Adım #3: Başlığı ve alt başlığı yazın

Hedefiniz aklınızda tutuyorsunuz. Cevaplamanız gereken bütün soruları cevapladınız, şimdi her şeyi sanal kağıda dökmenin vakti. Bazı insanlar 2. Adım sırasında bir kelime işlemci açar. Bu yazma problemlerini çözmek ve çalışmaya başlamak için size yardımcı olacak şeyi yapın.

  • Aklınızdaki içerikle izleyiciye ne söz veriyorsunuz?
  • Onlara ne öğreteceksiniz?
  • Ve neden umursasınlar?

Bunlar senin çalışma başlıkların olacak.

Ardından amacınıza ulaşmak için cevaplamanız gereken sorular sizin için birer alt başlık haline gelir. Alt başlıklarınızın soru olarak ifade edilmesine gerek yoktur, fakat bu şekilde tasarlamanız teknik açıdan size yardımcı olur. Son olarak alt başlıklarınız yazdığınız içeriklere doğru şekilde denk geliyor mu biraz düşünmenizde fayda olacaktır.

Adım #4: Boşlukları doldurun

Yalın bir içerik mi yazmak istiyorsunuz? Her alt başlıkta bu soruyu yanıtlayın. Fakat bunu yaparken konudan sapmayın. Sadece soruyu cevaplayın ve bunu olabildiğince basit, net bir şekilde yapın.

Adım #5: Şimdi, düzenleyin

Bu adımlara uyduysanız muhtemelen zorluk çekmeyeceksiniz. Tam tersi ihtimalle bir şeyler ekleyip çıkarmak da isteyebilirsiniz. Bu adım aslında kelime seçimlerinizi iyileştirmek için harika bir zamandır. Deneyimli yazarlar, ilk taslaklarına daha güzel cümleler ekleyerek geri dönüş yaparlar. Daha net bir dil kullanmak için fırsatları olur.

Son olarak içerik düzenleme zamanı geldi:

  • Çalışmış olduğunuz başlık hala amacınıza uygun mu?
  • Açılışınız yazınızın okunması için yeterli mi?
  • Başlığınızı, açılışınızı ve alt başlıklarınızı daha da ilgi çekici olacak şekilde gözden geçirebilir misiniz?

Size en uygun yazma sürecini bulun

Herkesin yazma sorunlarının çözüme ulaşması farklı yollardan geçer. Yukarıdaki adımlar bende işe yarıyor ve bu makaleyi sürecin görülmesi açısından hızlı bir şekilde yazdım. Buradaki fikir, sizin için en doğru yöntemi bulmaktır.

 

Solve 3 Painful Writing Problems with This 5-Step Process