Küçük işletmeniz için içerik pazarlama ekibinizde kime ihtiyacınız var?

 Çok miktarda para kazanan bir işiniz varsa ve bu büyüklükte bir ekibi destekleyebiliyorsanız, bu iyi ve güzel.

Ama ya küçük bir işletmeniz varsa veya hatta tek başına bir girişimciyseniz  o zaman içerik pazarlama ekibinizde kime ihtiyacınız var?

Küçük bir işletmede içerik pazarlama ekibinin rolleri

İçerik pazarlamanızın bir kısmını veya tamamını dış kaynak kullanmayı veya bir içerik pazarlama ekibi tutmayı düşünüyorsanız, muhtemelen şimdiye kadar hepsini kendiniz yapıyordunuz bu nedenle içeriğiniz için kime ihtiyacınız olduğunu düşünmek zor olabilir. pazarlama ekibi ve belki daha da önemlisi, önce kime ihtiyacınız var.

 Küçük bir işletmede, birden fazla iş yapan bir kişiniz olabilir ve bu ekip rollerinden bazılarını kendiniz dolduruyor olabilirsiniz. Bu iyi. İlk olarak kimi işe alacağınıza nasıl öncelik verileceği hakkında aşağıda konuşacağız.

 Küçük bir işletmede bazı yaygın içerik pazarlama ekibi rollerini tanımlayarak başlayalım:

İçerik Stratejisti

İçerik stratejisti, işletmeniz için stratejik bir içerik pazarlama oluşturmanıza yardımcı olacak kişidir . Bazen insanlar bu kategori altında uzmanlaşırlar, bu yüzden sadece sosyal medya için strateji yapan veya sadece TikTok için strateji yapan biri gibi daha niş olan birini bulabilirsiniz.

 Küçük bir işletme için bu rol genellikle kısa vadeli, sözleşmeli (hatta tek seferlik) bir pozisyondur. Onlarla belirli bir süre ve belirli bir teslimat için meşgul olursunuz.

İçerik yaratıcı

 İçerik oluşturucu, içeriğin her şeyini gerçekten oluşturan kişidir.

 Birçok küçük işletme sahibi için bu kişi sizsiniz! Makaleleri veya e-postaları yazıyorsunuz, podcast’i kaydediyorsunuz veya videolarda başrol oynuyorsunuz.

 Elbette, içeriği gerçekten oluşturmanıza yardımcı olması için birini de işe alabilirsiniz. Dış kaynak kullanımı en kolay içerik türü yazılı içeriktir. (Açıkçası, birine ses veya videoda sizin gibi görünmesi veya seslenmesi için para ödeyemezsiniz! Yine de isterseniz bir oyuncu veya sözcü tutabilirsiniz.)

 Örneğin, ajansımız sizin düşünce liderliğinizle ve sizin sesiniz ile blog gönderileri ve e-postalar oluşturabilen ve daha sonra istediğiniz yere dağıtabileceğiniz harika içerik yazarlarından oluşan bir ekibe sahiptir.

 Bu rol genellikle devam eden bir roldür ve bir yüklenici veya yarı veya tam zamanlı bir rol olabilir.

İçerik editörü

İçerik düzenleyici, içerik oluşturucudan  ister yazılı, ister sesli veya videolu olsun  ham içeriği alan ve yayına hazır cilalı bir parça halinde düzenleyen kişidir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere bu kategoriye giren kişiler şu şekilde:

 • Kopyalama editörü
 • Podcast editörü
 • Video düzenleyici

İsmini saydığımız editörler, içeriğinizin en gösterişli versiyonunu ortaya koymak istediğinizde önemli bir yere sahip olur. 

İçerik Tasarımcısı

İçerik tasarımcısı dediğimde, genellikle bir grafik sanatçısından bahsediyoruz, ancak üretmek istediğiniz içeriğin türüne bağlı olarak bir ses tasarımcınız veya video grafik tasarımcınız olabilir.

Bir içerik tasarımcısı / grafik sanatçısı, içeriğinize eşlik eden görüntüleri üretecektir. Bu şunları içerebilir:

 • sosyal medya grafikleri
 • blog yazısı resmi
 • e-posta başlığı resimleri
 • podcast tanıtım grafikleri

 Bu rol, marka tutarlılığını korumak ve harika bir görsel markaya sahip olmak için önemlidir ve bir tasarımcıyı yüklenici olarak tutabilir veya ekibinizde tam veya yarı zamanlı birisini tutabilirsiniz.

İçerik Destekleyici

Bu rolün, işletmenizde tam olarak ne yaptıklarına bağlı olarak birçok farklı adı olabilir. Sosyal medya kanallarınıza içerik planlayan ve yayınlayan, e-posta bültenleri planlayan ve gönderen, blog gönderilerinizi biçimlendiren ve yayınlayan, videolar veya podcast’ler yükleyen vb. biri olabilir.

Bu rol şu şekilde adlandırılabilir:

 • sanal asistan
 • sosyal medya Yöneticisi
 • teknik sanal asistan
 • asistan

 Örneğin, bir sosyal medya yöneticisinin gönderileri planlamaktan fazlasını yapmasını bekleyebilirsiniz.

 Bu kesinlikle içerikler için önemli bir pozisyondur ve genellikle sözleşmeli bir pozisyondur, ancak bu kişiye kısmi veya tam zamanlı ihtiyaç duyduğunuz bir noktaya gelebilirsiniz.

İçerik pazarlama ekibinizde kime ihtiyacınız var?

 Yukarıda bahsettiğim gibi, muhtemelen şu anda tüm bu içerik pazarlama ekibi rolleri için işe almaya hazır değilsiniz. Peki şimdi kime ihtiyacınız olduğuna ve önce kimi işe alacağınıza nasıl karar vereceksiniz?

Müşterilerime her zaman kendilerine iki soru sormalarını tavsiye ederim:

 1. İçerik pazarlamam için ne yapmaktan hoşlanırım ve ne yapmaktan nefret ederim?
 2. Ve sıkıldığımda ne yaparım?

 Bu soruları yanıtlamak, bir içerik pazarlama ekibi oluşturmaya nereden başlamak istediğiniz konusunda size iyi bir fikir verecektir.

 Örneğin, podcast’inizi her hafta kaydetmeyi seviyorsanız, ancak tüm grafikleri oluşturmaktan ve yüklemekten nefret ediyorsanız ve bu noktada sıkılıyorsanız , ilk işe aldığınız kişiler muhtemelen grafikler için bir içerik tasarımcısı ve onu yüklemek için bir asistan içermelidir.

 İçerik için tonlarca fikriniz varsa ancak onu oluşturmaya zamanınız yoksa, bir içerik oluşturucuyu işe almak iyi bir ilk adım olabilir.

 Hatırlanması gereken bir diğer önemli nokta ise, büyük şirketlerin aksine, içerik pazarlama ekibinizin rollerinin, tanımladığım gibi, bu rollere iliştirilmesi gerekmediğidir. Bir kişi birden fazla rolü üstlenebilir.

 Örneğin, gösteri notları, grafik tasarım ve podcast’i yükleme gibi şeyleri içeren bir paket sunan podcast editörlerini kesinlikle biliyorum böylece müşterinin yalnızca kaydetmek için görünmesi gerekiyor.

 Canva gibi bir araçla sizin için basit sosyal medya grafikleri oluşturabilecek ve sosyal medya gönderilerinizi planlayarak iki rolü etkin bir şekilde doldurabilecek bir sanal asistan bulabilirsiniz .

 Son olarak, küçük işletme sahipleri için genellikle “birden çoğa” içerik modeli öneriyorum: Temel olarak, içerik oluşturucu olarak, Power Platform’unuz adını verdiğim bir kanal için içerik oluşturmaktan siz sorumlusunuz ve ardından ekibiniz bunun için gerekli içeriği yaratıyor. Örneğin, bir podcast kaydedersiniz ve ardından ekibiniz onu tanıtmak için sosyal medya gönderilerini oluşturur, blogunuzda yayınlamak için gösteri notları yazar ve listenize yeni bölüm hakkında bir e-posta gönderir.

Şimdilik baş pazarlama sorumlusu olarak kalacaksınız.

 Bir sosyal medya yöneticisi veya içerik oluşturucu, hatta bir içerik stratejisti tutsanız bile, şimdilik büyük kararları veren en tepedeki kişi olarak kalacaksınız.

 Küçük işletmeler için kısmi pazarlama şefi veya baş içerik sorumlusu olarak görev yapan insanlar vardır (kısmi, birkaç işletme için yarı zamanlı çalıştıkları anlamına gelir), ancak işiniz bu tür bir rolü destekleyebileceğiniz bir noktada olabilir veya olmayabilir. 

 Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta var: CMO siz veya işe aldığınız biri olsun, CMO’nun işi içeriği üretmek değildir . Böylece, hedefiniz buysa, yine de günden güne gelişebilirsiniz.

Tanıtımsız içerik oluşturmak işe yaramaz.

 Yıllar boyunca ajansımızda, içeriklerini yazmamızı istemek için bize gelen ve sonra bu konuyla alakalı hiçbir şey yapmayan birkaç müşteri gördüm. Veya web sitelerinde, bloglarında yayınladıktan sonra hiçbir sonuç alamadığından şikayet ettiklerinide gördüm.

 Bu nedenle , içeriğiniz için bir keşif kanalınız yoksa , bir içerik stratejisi ve bir içerik destekçisi edinmeye öncelik verir ve içerik oluşturmayı ilk önce yapılacaklar listenizde tutardım.

Bir içerik pazarlama ekibine sahip olmak, daha fazla yönetim anlamına gelir.

Şimdiye kadar içerik pazarlamanızı kendiniz yapıyorsanız, muhtemelen iki seçenek arasında kalıyorsunuz:

 • Ya içerik pazarlamanızın kontrolünden vazgeçmek istemiyorsunuz, bu yüzden her şeyi kontrol etmek ve onaylamak istiyorsunuz.
 • Ya da dışarıdan hizmet almaya o kadar hazırsınız ki tamamen kurtulmak istiyorsunuz.

Bunların hiçbirinin size istediğiniz sonuçları getirmesi olası değildir.

 En iyi müşterilerimiz, pazarlama vizyonunu ve misyonunu bizimle birlikte oluşturabilen ve sonra geri çekilip işimizi yapmamıza izin verenlerdir.

 Ortaya çıkan her küçük şeyi kontrol etme, baştan sona okuma ve onaylama tuzağına düşmek istemezsiniz…

 Ancak pazarlamanızı öylece teslim edip, “Artık sizin sorununuz!!!” diye bağırmak da istemezsiniz.

 İçerik ekibiniz için birini işe almadan önce üç önemli temel aracı edinmenizi öneririm :

 1. Bir içerik takvimi (yukarıdaki 4. adıma bakın!)
 2. Bir marka ses stili klavuzu
 3. Ve net bir içerik iş akışı ve standart işletim prosedürü

 

kaynak: www.business2community.com