2022’de pazarlama stratejinizi yükseltmek için 4 ipucu

İyi bir pazarlama stratejisi , broşürünüzdeki mesajlardan web sitenizdeki kullanıcı deneyimine kadar şirketinizin pazarlama çabalarının başarısının anahtarıdır. Ne yazık ki, birçok küçük ve orta ölçekli işletme, pazarlama projelerine taktiksel bir bakış açısıyla yaklaşıyor, proaktif bir yaklaşım yerine duyarlı bir yaklaşım benimsiyor ve gelen projelerle uğraşıyor. Yeni bir yıla girerken, pazarlama stratejinizi yükseltmek için taktiksel yollar düşünmek her zaman sizin yararınızadır. Bunu yeni yıl için bir karar olarak düşünün 2022’de pazarlamanızı şimdiye kadarki en iyi hale getirmek için bu yolları izleyin!

Alıcı kişilerinizi ve hedef kitlenizi tanımlayın veya yeniden değerlendirin

İşletmeniz var çünkü müşteri ihtiyaçlarında pazardaki diğer çözümler tarafından karşılanmayan bir boşluk var. Ürününüzü veya hizmetinizi herkesten iyi tanıyorsunuz ama ideal müşterinizi herkesten daha iyi tanıyor musunuz? Ürününüzü veya hizmetinizi kimin satın aldığını, onu kullanmakta en başarılı olanın kim olduğunu ve genel profillerinin nasıl göründüğünü değerlendirmek için zaman ayırmak, bir sonraki pazarlama taktiklerini anlamada yardımcı olabilir.

2022 Kararı: Mevcut alıcı kişiliğini ve hedef kitle özelliklerini yeniden değerlendirin ve geçen yıl içinde ortaya çıkmış olabilecek veya ileriye dönük önemli olmasını beklediğiniz herhangi bir şeyi değiştirin.

Maksimum yatırım getirisine ulaşmak için hedefler belirleyin ve bir plan oluşturun

Dijital çağda pazarlamanın en büyük faydalarından biri, mevcut çeşitli seçeneklerdir. Dijital pazarlamanın pazarlamaya dönüşmesiyle birlikte, sosyal medya, e-posta kaynakları , çevrimiçi reklamlar, web seminerleri ve etkinlikleri gibi taktiklerin tümü, 2022’de başarılı bir pazarlama stratejisinin araçsal bileşenleridir. Ancak bu çabaları gerçekleştirme yeteneğinizi bilmek de aynı derecede önemlidir. Gerçekçi ve genel şirket hedeflerine uyan pazarlama hedefleri belirlemek , başlamak için iyi bir yerdir. Hedefleri belirlerken kaynaklar, bütçe, zaman, analiz ve dahil olan ekip üyeleri gibi şeyleri göz önünde bulundurun, çünkü bunların hepsi ulaşılabilir hedefler belirlerken kritik unsurlardır. Net bir pazarlama zaman çizelgesi önemli kilometre taşları, son teslim tarihleri ​​ve ilgili görevler ile pazarlama stratejinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

 Hedef belirlemede başarısızlık, pazarlama çabalarınızda odak kaybına neden olabilir ve pazarlama ekiplerinin örgütlenmemiş hissetmesine neden olabilir. Maksimum yatırım getirisine ulaşmak için pazarlama ekiplerinin pazarlama stratejisiyle uyumlu olması ve belirlenen hedeflere ulaşmak için işbirliği yapması ve etkili bir şekilde iletişim kurması gerekir.

2022 Kararı: Maksimum yatırım getirisi elde etmekle uyumlu hedefler belirleyin. Başarılı bir pazarlama stratejisi için bu çok önemlidir.

Pazarlama planınızı başlatın

Net tarihler ve kilometre taşları olan bir pazarlama planı oluşturduktan sonra, dahil olan faaliyetlere başlamanın zamanı geldi. Paydaşlarla bir başlangıç ​​toplantısı düzenlemek, herkesi neyin yaklaşmakta olduğu, kimin dahil olduğu ve genel pazarlama stratejisinin nasıl göründüğü konusunda meşgul olmasını sağlayabilir. Üzerinde çalışılan ve tamamlanan faaliyetlerin pazarlama planınızla uyumlu olduğundan emin olmak için devam eden pazarlama kampanyalarının ilerlemesini kontrol etmek için ekibinizle haftalık daimi toplantılar planlayın.

2022 Kararı: Faaliyetlere başlamadan önce pazarlama planına dahil olan herkesi hizalayın. Bu, görevlerin devredilmesini ve pazarlama stratejisinin net bir şekilde anlaşılmasını sağlar.

Pazarlama faaliyetlerinin başarı ve başarısızlıklarını analiz edin

Pazarlama faaliyetlerinden elde edilen verileri ve geri bildirimleri analiz etmek, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemeye yardımcı olur. E-posta kampanyaları gönderiyorsanız ve hiç kimse onları açmıyorsa, ancak hayal ettiğinizden daha kaliteli potansiyel müşteriler sağlayan bir etkinliğe katıldıysanız, bu hangi taktiğin diğerine kıyasla daha iyi çalıştığını ortaya çıkarır.

 Çeşitli pazarlama kampanyalarınızın sonuçlarını izlemek  için uygun raporlama sistemlerine sahip olduğunuzdan emin olun ve topladığınız verileri kampanyalarınız için veriye dayalı öneriler ve iyileştirmeler yapmak için kullanın.

2022 Kararı: Toplanan verilerin değerli olmasını ve anlaşılması kolay bir şekilde sunulmasını sağlamak için pazarlama raporlama süreçlerini değerlendirin.

2022’de Pazarlama

Yıl için bir pazarlama stratejisi ve planı oluşturmak zorlu bir görev gibi görünebilir. Ancak bu dört ipucunu takip ederek, çabalarınızı en üst düzeye çıkarırken ve en yüksek yatırım getirisini elde ederken işletmeniz için pazarlama başarısı sağlayabilirsiniz. Yıl yeni engellerle ve yolda beklenmedik tümseklerle ilerlerken, esnek olmayı ve uyum sağlamayı unutmayın pazarlama stratejileri belirlenmiş değil ve 2022’de pazarlama tamamen yeni bir şey olacak!

 

kaynak: www.business2community.com