Pazarlamacı Olarak Dijital Beden Dilinizi Geliştirmenin 4 Yolu

Ekranda kendinizi doğru bir şekilde temsil ediyor musunuz? Bu ipuçları, uzaktan iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Dijital iletişim yorucu olabilir.

Patronundan az önce bir e-posta alan orta düzey bir yönetici olan Jack’i ele alalım. E posta almak onu rahatsız mı ediyor yoksa fazla mı düşünüyor? Son cümle “Bu iyi olacak.” bir nokta ile biter. Bu cümle ekrana hükmediyor gibi görünüyor, siyah bir boncuk, bir mikro bomba, ölümcül, müstehcen Jack küfür ederdi onaylamazdı. Patron sinirlendirdi. Ama o gerçek mi? Jack batırdı mı? Batırdıysa nasıl? Patron yazılanları okuyor mu? Değilse, bir dönemin sonuçlarından bu kadar habersiz bir patron için nasıl çalışabilir?

Noktalama işaretleri ve stenografi bizi belirsizlik, kendinden şüphe etme, kaygı, öfke, kendinden nefret etme ve güvensizlik nöbetlerine sürüklediğinde, keşfedilmemiş zamanlarda yaşadığımızdan emin olabiliriz.

Bugün iletişim yollarımızın her zamankinden daha kafa karıştırıcı olduğunu bilmek için hiçbirimizin dilbilim diplomasına ihtiyacı yok. Peki neden? Beden dili anlayışımız neredeyse yalnızca yüz yüze etkileşimlerle tanımlanır.

Beden dilinde, hiçbir geleneksel uzman bugün ki iletişimimizin çoğunun sanal olacağını tahmin edemezdi. Çağdaş iletişim, ne söylediğimizden çok bir şeyi nasıl söylediğimize her zamankinden daha fazla ilgileniyor. İşte bu dijital beden dilimiz. İnternet geldiğinde herkese bir kürsü ve mikrofon verildi ama kimseye bunları nasıl kullanacakları söylenmedi. Gittikçe hepimiz bir şeyler denedik. Ve yol boyunca yaptığımız hataların iş dünyasında gerçek sonuçları oldu.

Mayıs ayında, işyeri dijital iletişiminde hepimizin karşılaştığı zorlukları anlamak için strateji ve içgörü firması Quester ile “Dijital İletişim Krizi” adlı bir araştırma çalışması yayınladım. Yaklaşık 2.000 ofis çalışanıyla yapılan bir ankette, %70’ten fazlasının meslektaşlarıyla bir tür belirsiz iletişim yaşadığını tespit ettik. Bu, ortalama bir çalışanın haftada dört saatini zayıf veya kafa karıştırıcı dijital iletişimlere harcamasına yol açar ve bu da Amerikan ekonomisinde yıllık ortalama 188 milyar dolar harcanmasına neden olur.

Beden dilinde örtük olan, artık dijital beden dilimizde açık olmak zorundadır.

Pazarlamacılar olarak her birimizin bir kısa mesaj mı yoksa bir e-posta mı göndermemiz gerektiği, birini ne zaman aramamız gerektiği, birine cevap yazmadan önce ne kadar beklememiz gerektiği ve dijital bir “teşekkür ederim” veya özür dilemenin samimiyetsiz olmadan nasıl yazılacağı konusunda farklı beklentileri ve içgüdüleri olabilir. Bu görünüşte küçük seçimler, iş yerindeki en yakın ilişkilerimizi geliştirebilecek veya mahvedebilecek izlenimler yaratır (özel hayatımızda söz etmeye bile gerek yok).

Günümüzün toplantı odalarının, işyerlerinin ve sınıfların çoğu, açık iletişimi teşvik etmek ve artırmak için gerekli koşulları en aza indirerek yaygın bir güvensizlik, kızgınlık ve hayal kırıklığına yol açar.Birbirine daha uzak gruplar var. Daha az yüz yüze etkileşim var. Neredeyse okunacak beden dili yok (bugünkü video toplantılarında bile göz teması veya el hareketleri çok az).

Bir Ekran Bizi Böldüğünde Nasıl Bağlantıda Kalabiliriz?

Cevap, dijital beden dilimiz ile gönderdiğimiz ipuçlarını ve sinyalleri anlamakta ve bunları net, kesin mesajlar oluşturacak şekilde uyarlamayı öğrenmekte yatar. Geleneksel beden dilinde örtülmüş olan şey, artık dijital beden dili ile açık olmak zorundadır.

Gerçek bir dijital beden dili anlayışını iş yerinize dahil ederek, iletişim süreçleri sınırları kıran, güven dolu bir ortamı destekleyen hem yapıyı hem de araçları sağlayabilirsiniz. Bu beceri, sırayla, muazzam verimliliklere ve tüm ortamlarda kullandığımız dil ve noktalama işaretlerinin dikkatli, bilinçli ve düşünülmüş olduğu ve alıcılarımızın nasıl yanıt verebileceğine her zaman dikkat ettiğimiz yeni bir iletişim idealine dönüşecektir.

Aşağıda, kendi yaşamınızda kullanmayı ve mükemmelleştirmeyi öğrenebileceğiniz, her gün gönderdiğimiz temel dijital beden dili sinyallerinin ve ipuçlarının dört ilkesi bulunmaktadır.

  1. Ortam Mesajdır

Tüm iletişim kanalları eşit yaratılmamıştır. Her birinin nasıl ve ne zaman kullanılacağını bilmek bağlama bağlıdır. Her kanal beraberinde bir dizi temel anlam ve alt metin getirir ve bu gizli anlamlar dizisinde nasıl gezinileceğini bilmek, dijital bilgi birikiminin ve nihayetinde profesyonelliğin belirgin bir işaretidir.

Sıkışırsanız, kendinize sorun: Mesajınız ne kadar önemli veya acil? Ve kiminle iletişim kuruyorsun? Eğer önemliyse, hangisi daha iyi – e-posta mı, telefon mu yoksa kısa mesaj mı?

Ve unutmayın: Bir veya iki iletişim kanalına bağlı değilsiniz. Kanallar arasında geçiş yapmak, bir mesajın aciliyetindeki bir değişikliği veya bir ilişkinin yakınlığını belirtmek için iyi bir yoldur.

  1. Noktalama İşaretleri Duygunun Yeni Ölçüsüdür

Dijital dünyamızda, ekranlarımız yüz yüze iletişimin %60-80’ini oluşturan sözel olmayan sinyalleri ve ipuçlarını filtreleyerek bizi bilgisayarların duygusal mantığına uyum sağlamaya zorluyor. İşaretsiz hale getirildik.

Bu bağlamda , iletişim tarzımız etki için noktalama işaretlerine dayanır. Metinlerimize tonlama aşılamak ve duygularımızı netleştirmek için ünlem işaretleri, büyük harfler veya elipsler kullanabilir veya aldığımız mesajlarda “beğen” veya “sevgi” düğmesine basabiliriz. Ancak bazen netlik yerine noktalama işaretlerine ve sembollere güvenmemiz daha fazla kafa karışıklığına neden olabilir.

Noktalama işaretleri ve semboller konusunda tavsiyem: Bunları dikkatli kullanın.

Dijital tonunuz hakkında endişeleniyorsanız, duygularınızı dijital olarak netleştirmenin bir yolu, doğrudan, anlaşılması kolay emoji dili kullanmaktır. Emojiler bazıları için bir öğrenme eğrisi olsa da, işyeri verimliliğini artırmak ve optimum netliğe sahip bir şirket kültürü geliştirmek için kritik olabilir.

  1. Zamanlama Saygının Yeni Ölçüsüdür

Yüz yüze etkileşimler, her iki tarafın da aynı anda hazır olmasını gerektirir. Bugün bu daha az mümkün, çoğumuz gelen kutularımıza ayak uydurmak için çabalıyoruz.

Bu genellikle iletişimin daha yavaş bir hızda gerçekleştiği anlamına gelir. Ve dijital olarak bağımlı bir dünyada, mesajlar arasındaki en ufak bir duraklama neredeyse operasyonel bir anlam kazanıyor.

Mesele şu ki, çoğu zaman cevapsızlık hiçbir şey ifade etmez; diğer kişi sadece bağlı, başka bir şey yapıyor, bir mesaj aldığını fark etmedi, sesini kapattı veya telefonunu nereye koyduğunu unuttu.

Yine de, ofisiniz için iletişim normlarını ve en iyi uygulamaları teşvik ederek zamanlama beklentileriyle ilgili endişeleri gidermeye her zaman yardımcı olabiliriz. Örneğin liderler, ekip çapında hesap verebilirliği sağlamak için e-posta için bir yanıt süresi (özellikle zaman duyarlıysa veya müşteriyle yüz yüzeyse) bir saat içinde zorunlu tutabilir.

  1. ‘Kime’, ‘cc’ ve ‘Bcc’ Kapsamanın Yeni İpuçları

Bir e-postayı bir spor etkinliği olarak düşünün. Siz ve “kime:” kutusundaki diğer kişiler, sporcularsınız. Herhangi birini “cc:” veya “bcc:” yapmazsanız, sadece pratik yaparsınız, bu da boşa bir çaba olur. CC’ye gözlemci eklediğinizde, aniden başkaları tribünleri doldurmaya başlar. Bcc’ye daha fazla insan ekleyin ve şimdi VIP kutu koltuklarını izciler, koçlar ve işe alım görevlileri ile şişirmeye başlıyorsunuz. Buradan hisseler yükseliyor. Yalnızca diğer sporcuya yanıt vermeyi seçerseniz, başka kimsenin duyamayacağı özel bir konuşma yapmış olursunuz, oysa “tümünü yanıtla”, tüm stadyumun duyabileceği tepedeki hoparlörlerden gelen gür bir sese eşdeğerdir.

Tümünü yanıtlayın, ccs ve bccs çoğu iş yerinde gereklidir, ancak kendinize gerçekten kimin dahil edilmesi gerektiğini sorun. Bu, ayırt etmektir, çünkü bazı insanlar her şeyin bir parçası olmakta ısrar eder. Tümünü yanıtla, tüm ekiple paylaşmak istediğiniz yüksek öncelikli bilgilerle sınırlı olmalıdır: toplantılar, duyurular, gündemler ve kuruluş genelindeki bilgiler. Alıcılarınıza karşı güç dinamiklerinin ve güven düzeylerinin her zaman bilincinde olun ve sizi hazırlıksız yakalayan bir mesaj aldığınızda hızlı bir şekilde sonuçlara varmaktan kaçının.

Bu günlerde meslektaşlar veya sınıf arkadaşları arasında az sıklıkta yüz yüze etkileşim olduğundan, okunacak beden dili neredeyse yok. Pazarlamada dijital beden dilini anlamak, konferans görüşmeleri, e-postalar, metinler ve Zoom etkileşimlerinin yoğun olduğu zamanlarda bile güçlü ilişkiler kurmaya ve iz bırakmaya kararlı olan bizler için çok önemlidir. Yalnızca kişilerarası etkileşimlerinizi geliştirmekle ve sizi dijital iletişimin ilham verdiği korku ve endişeden kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda şeffaflık ve empatiye dayalı ekibinizde size rekabet avantajı sağlayabilir.

www.ama.org