Her girişimcinin ustalaşması gereken 5 pazarlama türü

Girişimler, zorlu bir ortamda hayatta kalmaları ve hızlı gelişmelere sürekli ayak uydurmaları bakımından benzersizdir. Çalışanları da iş arkadaşlarından ziyade aile gibidir. Bu, bilinen bir gerçektir çünkü ilerlemenin tek yolu budur.

Bir süredir devam eden girişim patlaması nedeniyle kültür, geleneksel işletmelerdeki eğilimleri dönüştürmeye başladı. Ancak, geleneksel işletmelerin sahip olup yeni başlayanların sahip olmadığı şey, büyük bir manevra alanıdır. Bu nedenle yeni girişimcilerin ayakta kalabilmeleri için cesurca riskler almaları ve tüm zorlukları aşmaları gerekir. Bu nedenle, girişimcilerin hem geleneksel hem de yenilikçi metotları kullanmaları gerek. Pazarlamanın rolü ise bu süreçte çok büyük. Buna rağmen, araştırmalar girişimcilerin %80’inin pazarlama kampanyalarının ne ölçüde etkili olduğuna dair hiçbir fikrinin olmadığını gösteriyor.

Belirli bir miktarda ayırılmış bütçe ile birçok seçeneği olan etkili pazarlama tekniklerinden yararlanılabilir. Şimdi, her girişimcinin kendi yararına kullanabileceği birkaç etkili, düşük maliyetli pazarlama türüne bir göz atalım.

1-E-posta Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama ile ilgilenen kimsenin E-posta pazarlamasını göz ardı etmemesi gerekir. Bu alan girişimciler için çok önemlidir. Doğru bir şekilde uygulanırsa çok düşük bir bütçe ile çok başarılı olunabilir. Doğru bir uygulamaya ise ancak birçok araştırma sonucuyla ulaşılabilir.

Bir e-posta pazarlama kampanyasının başarılı olabilmesi için hedefleme ve kişiselleştirilme gerekir. Yani bu işin ilk adımı bir hedef kitle tanımlamaktır. Bir diğer dikkate alınması gereken şey ise e-posta listesi oluşturmaktır. Birçok işletme, insanların e-postalarını almak için şüpheli yöntemler kullanıyor. Fakat bu stratejinin çok da başarılı olduğu söylenemez. Hatta bu durum, alıcıların gelen tüm e-postaları engellemesi ile çoğu zaman ters etki yaratır. Daha başarılı bir e-posta listesi oluşturmak için; abonelikler, ücretli anketler, çeşitli teşvikler ve doğrudan geri bildirimlere başvurulabilir. Bunlardan sonra da e-posta pazarlama stratejisi ve kaliteli içerik gelir. Son olarak, iyi bir e-posta konu satırı yazımına hâkim olunması gerekir.

Günümüzde, e-posta pazarlama otomasyonu yaygın bir uygulamadır. Bu nedenle akılda tutulması gereken yalnızca birkaç şey vardır; müşterilerinizin aktif olduğu saat dilimleri ve e-postalarınızın sıklığı.

Sosyal medya pazarlamasına gelince, neden önemli olduğunu anlamak o kadar da zor değil. Markanızın görünürlüğünü artırmanın yanı sıra, sosyal medya yayınları da daha fazla takipçi çeker ve kolayca paylaşılabilir.

2-İçerik Pazarlama ve SEO

İçerik pazarlaması için farklı bütçe seçenekleri bulunsa da, bunun için süreklilik gerektiği ve bunun zaman ayırılması gereken bir alan olduğu açıktır. Genellikle içerik paylaşımı için başvurulan ilk yol blog oluşturmaktır. Yine, burada da web trafiğini artırmak için içeriğin düzenli olarak yayınlanması gerekir.

Son zamanlarda, görsel içerik popülerleşiyor. İnfografikler, videolar ve podcast’ler son derece popüler. Üstelik, sayfanın daha üstlerde sıralanmasına yardımcı oluyor. Böylece, markanızın görünürlüğünü de arttırıyor.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) içerik konusuyla yakından bağlantılıdır.Uzun vadeli başarı elde etmeyi uman her işletmenin Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasında yer alması gerektiği söylenmemiş bir kuraldır.

Google reklamları pahalı olduğu için SEO ciddiye alınmalı ve yayınladığınız içeriğin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Bunu yalnızca metin açısından düşünmeyin. Örneğin, SEO için optimize edilmiş resimler de markanızın sıralamasını kolayca yükseltebilir.

Son olarak, oyunda yeniyseniz, markanıza özgü en iyi anahtar kelimeleri keşfetmenize yardımcı olacak çok sayıda araçtan birini kullanın. Genel anahtar kelimeler size pek yardımcı olmaz. Bu yüzden en iyi anahtar kelimeleri bulmakta ısrarcı olun.

 

3-Yönlendirmeler

Eski de olsa iyi yönlendirmeler hala güçlü. Görünüşe göre insanlar kişisel önerilere herhangi bir ücretli reklamdan daha çok güveniyor.

Yönlendirmelerin ucuz olduğu (ve stratejinize bağlı olarak tamamen ücretsiz olabileceği) göz önüne alındığında, bu tür veya pazarlama göz ardı edilmemelidir.

Yönlendirmeleri sağlamanın çeşitli yolları vardır. Birçok küçük işletme, onları tavsiye eden müşterilerine ödüller sunar. Bu teşviklerin mutlaka parasal nitelikte olması gerekmez. Sunduğunuz ürün / hizmet yelpazesine bağlı olarak müşterilerinize; indirimler, bir sonraki satın alımda özel hediyeler vb. sunmayı seçebilirsiniz.

Bazı işletmelerin farklı fikirleri vardır. En sevdiğimiz örneklerden biri, her tavsiye için Temiz Su Fonu’na 200 $ bağışlayan restoran yönetimi yazılımı olan Upserve’dir.

Seçenekler sınırsızdır, bu nedenle müşterilerinizin ilgisini çekecek bir strateji kullanın.

 

4-Basın Yayınları ve Bültenler

Basın açıklamaları kulağa arkaik gelebilir, ancak hem oldukça etkili hem de ucuzdurlar. Düşünülenin aksine, İnsanlar aslında haberleri okumayı severler. Haber bültenleri de önümüzdeki dönemde gelecek olanların reklamını yapmanın ve ayrıca özel teklifleri duyurmanın popüler bir yoludur.

Sıklık konusunda genel bir fikir birliği olmamakla birlikte, en iyi uygulamalar, gelecek teklifinize bağlı olarak haber bültenlerinin haftalık, iki ayda bir veya aylık olarak gönderilmesi gerektiğini göstermektedir.

 

5-Ağ oluşturma

İnsanların birçoğu sosyalleşmeyi sever. Ağ oluşturma, markanızı tanıtmanın harika bir yoludur. Bu, aynı zamanda bağlantılar kurmanıza ve faydalı ipuçları duymanıza da yardımcı olur.

Ağ oluşturma olayları çeşitlidir, böylece kar etme olasılığınız en yüksek olanları düzenli olarak kolayca seçebilirsiniz.

Devam eden salgın açısından düşünüyorsanız, paniğe kapılmayın. Ağ kurma hala güçlü.

 

Sonuç

Gördüğünüz gibi, pazarlamada iletişim kilit faktör olmaya devam ediyor. Hangi yolu seçerseniz seçin, fark edileceğiniz kesindir. Bu nedenle, pazarlama çabalarınızın temel amacı, daha geniş kitlelere ulaşmak ve iletişimi canlı tutmak olmalıdır.

business2community