2021’de dikkat edilmesi gereken 8 görsel pazarlama trendi

Görsel pazarlama, pazarlama için görsel içeriğin artan kullanımı nedeniyle ortaya çıkan yeni bir terimdir. Görseller, pazarlama içeriğini daha ilgi çekici hale getirir. Eski, sade ve sıkıcı metinlerden daha iyi sonuçlar elde eder. Bu nedenle, görsel Pazarlama, daha yüksek izleyici etkileşimlerini kullanmak için pazarlama iletişiminde görselleri kullanma uygulamasıdır. Ve, her yıl yeni ve yaratıcı görsel içeriklerin kullanıldığı göz önüne alındığında, en son görsel pazarlama eğilimlerini takip etmek önemlidir. Bu yazıda, 2021 için en önemli görsel pazarlama trendlerinden sekizini ve bunlardan işiniz için nasıl yararlanabileceğinizi öğreneceksiniz. 

Bu trendlerin ne olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? O zaman başlayalım.

 

1. Videos

Videolar en çok tercih edilen içerik türü olarak yön vermeye devam edecektir. Markalar, görsel pazarlama için videoları birçok şekilde kullanmaktadır. Ürün hakkında öğretici videolardan, kutu açılımı videolarına, videolar ürünlerinizi gerçekten hayata geçirebilir. Sadece bu da değil, videolar bir şeyleri açıklamak ve bir konu hakkında izleyiciyi bilgilendirme konusunda da oldukça iyidir. Denemeniz gereken bazı popüler video türleri; detaylı ürün incelemeleri, öğretici videolar, kutu açılım videoları ve bilgilendirici videolar… 

 

2. Hikayeler ve gündelik içerikler 

2021 için en popüler görsel pazarlama trendlerinden biri, gündelik içeriğin yükselen popülaritesi olacaktır. Gündelik içerik, kısa bir süre sonra kaybolan bir içerik türüdür ve bu muhtemelen onu bu kadar ilgi çekici kılan şeydir. Sosyal medya hikayeleri gibi gündelik içerikler, son derece kısa ve ilgi çekicidir. Ve bir süre sonra kaybolduğu gerçeği, insanların hemen izlemeleri için aciliyet duygusu yaratır. 

Bu nedenle, henüz görsel pazarlama için gündelik içerikleri kullanmıyorsanız, bunu yapmaya başlamanız gereken zamandır. 

Örneğin, sosyal medya hikayeleri, diğer içeriklerinizi veya olaylarınızı tanıtmada son derece etkilidir. Bunlar, ürünlerinizi sergilemek, bir ürün lansmanını ilan etmek, sahne arkalarını paylaşmak ve düzenli olay güncellemeleri göndermek için de kullanılabilir.

Öyleyse, iyi bir içerik oluşturun ve daha fazla izlenme almak ve izleyicilerinizle etkileşim sağlamak için sosyal medya hikayelerinizde paylaşın.

 

3. AR ve VR

Giderek daha fazla marka, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) özelliklerini 2021’de pazarlamalarına dahil edecektir. Bu teknolojiler, görselleri hayata geçirme ve işleri etkileşimli hale getirmede son derece etkilidir. Örneğin, mobilya markası IKEA, müşterilerinin ürünleri gerçek zamanlı olarak kendi evlerinde ve ofislerinde görmelerini sağlamak için AR teknolojisini kullanmaktadır. Bu, çevrimiçi alışveriş deneyimlerini daha gerçek hale getirir ve sadece ürünlerin resimlerine bakmaktan daha çekici bir hale getirir. 

 

4. 360 derece görseller 

2021’de daha güçlü büyüyecek olan bir başka görsel pazarlama trendi, hareketsiz görüntüler yerine 360 derece görsel kullanımıdır. Görsel pazarlama, ürünlerinizin tüketiciler tarafından 360 derece şeklinde görülmek istenmesiyle ilgilidir. 

Pek çok çevrimiçi satıcı, ürünlerin tam olarak nasıl göründüğünü müşterilere göstermek için e-ticaret sitelerine bu tür görseller eklemeye başladı. Bu, tüketicilere daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmaya yönelik bir trenddir. 

 

5. Çizimler ve illüstrasyonlar

Pazarlama için çizimlerin ve illüstrasyonların kullanımı, çoğunlukla sosyal medyada görsel bir pazarlama trendidir. Pek çok marka, bu tür grafikleri, pazarlama içeriğinin diğer sosyal medya içeriğinden öne çıkmasını sağlamak için kullanıyor. Çizimleri veya illüstrasyonları kullanmanın güzelliği, diğer herhangi bir görsel içeriğe göre daha otantik görünmesidir. Ayrıca, resimden daha fazla bilgi sağlarken yine de daha estetik olarak bakılabilir. 

Örneğin, Dropbox, genellikle sosyal medyaları ve web sitelerinde çizimler ve illüstrasyonlar kullanıyorlar. 

 

6. Gifler ve anismasyonlar

Gifler bir süredir sosyal medyada oldukça popüler olmuş durumda ve bu trend 2021’de güçlenmeye devam edecektir. Gifler görselinize bir tür eğlence ve karakteristik ekler ve içeriğinizi öne çıkarır. Benzer şekilde animasyonlar da içeriğinize eğlence katar ve onu daha ilgi çekici kılar. Bunu fark eden pazarlamacılar, izleyicilerini engaje etmek ve eğlendirmek için böyle bir içerik kullanıyorlar. 

En iyi kısmını bilmek ister misiniz? 

Gifler ve animasyonlarla yapabileceklerinin limiti yok. Belirli bir içerik türü veya endüstri türüyle sınırlı değildir ve herkes tarafından kullanılabilir. 

Bunları sosyal medya içeriğiniz için deneyimleyin ve izleyicileriniz için en uygun olanı görün. Ayrıca, harika görsel içerikler üretebileceğiniz, hem ücretsiz hem de ücretli birçok tasarım aracı bulunmakta. 

 


7. Canlı yayın

Canlı videolar son yıllarda oldukça popüler hale geldi ve bu trend 2021’de daha da büyüyecek. Daha fazla marka ve pazarlamacı, doğrudan izleyicileriyle bağlantı kurmak için canlı videolardan yararlanacak. Canlı videoları kullanmanın en iyi kısmı, izleyicilerinize gerçek zamanlı olarak bağlanabilmenizdir. Soru sormalarına ve sorularınızı canlı olarak cevaplamalarına da izin verebilirsiniz. Hiçbir görsel veya başka bir içerik formu, markaların tüketici ile bağlantı kurması için böyle bir fırsat sağlayamaz. Canlı videoları kullanabileceğiniz bir başka yol, bir sektör uzmanı veya influencer ile bir görüşme veya konuşma oturumu sağlamaktır. Bu, sadece daha fazla izleyici çekmenize yardımcı olmaz, aynı zamanda takipçilerinize en sevdikleri influencerlarla konuşma şansı sağlayacaktır. 

 

8. Infografikler 

İşletmeler ve pazarlamacılar, infografiklerin gücünü uzun zaman önce fark ettiler ve onları kitleler ile etkileşim sağlamak için ve kitleleri bilgilendirmek için aktif olarak kullanıyorlar. İnfografikler, görsel içeriğin en önemli biçimlerinden biri olduğu için, bu listede yer almayı hak ediyor. 

Pek çok bilgiyi görsel ve ilgi çekici bir şekilde aktarmak için infografikleri kullanabilirsiniz. Aslında, metin içeriğinizin çoğu kolayca infografiklere dönüştürülebilir ve pazarlama amacıyla kullanılabilir. 

Başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz çevrimiçi infografikler için birçok ücretsiz şablon vardır. Biraz deneyim kazandıktan sonra, onları kendi başınıza yaratmaya bile başlayabilirsiniz. 

 

Sonuç bölümü

Bunlar, 2021 için kesinlikle denemeniz gereken en önemli görsel pazarlama trendlerinden bazıları. Bunları 2021 pazarlama stratejiniz için deneyin ve kampanyalarınızdan daha yüksek katılım oranları ve daha iyi performans elde edin. 

 

Bu görsel pazarlama trendlerinden yararlanmaya hazır mısınız? 

Hemen şimdi başlayın. Her şey gönlünüzce olsun! business2community