Çoğu dijital pazarlama stratejisi neden başarısız?

Dijital pazarlama stratejileri tartışmasız bir işletmeyi büyütmenin en iyi yoludur. Özellikle geniş bir kitleye ulaşmak ve çevrimiçi ürün ve hizmet teklifleriyle ölçeklendirme arayan bir teknoloji girişimi. Ancak üzücü gerçek şu ki, bir dijital pazarlama stratejisi kullanmak başarının garantisi değildir.

“Başarı” tanımı değiştiğinden, dijital pazarlama stratejilerinin yüzde kaçının başarılı olduğunu belirlemek zordur. Ancak, dijital pazarlama stratejilerinin çoğunun tam potansiyeline ulaşamadığı ve orantısız sayıda stratejinin ilgili işletmeler için para kaybettiği sonucuna varmak mantıklıdır.

Öyleyse neden bu kadar çok dijital pazarlama stratejisi başarısız oluyor?

Başarıyı tanımlamak

Öncelikle, dijital pazarlamada “başarının” ne olduğunu tanımlamamız gerekiyor. Başlangıç ​​girişimcileri için bu ilk başarısızlık noktası çünkü çok fazla insan, stratejiye rehberlik edecek net bir başarı tanımı olmadan pazarlamaya giriyor. Başarının neye benzediğini bilmiyorsanız, bunu nasıl başarabilirsiniz?

Pazarlamada başarıyı tanımlamanın birkaç farklı yolu vardır, ancak en yaygın ölçüm, yatırım getirinizdir. Yatırım getiriniz, bu sonuçları elde etmek için ne kadar harcadığınızla karşılaştırıldığında, bir stratejinin işletmenize ne kadar para kazandırdığının bir ölçüsüdür. Pozitif bir yatırım getirisi, para kazandığınız anlamına gelir ve yatırım getiriniz ne kadar yüksekse, o kadar iyidir. Negatif bir yatırım getirisi, stratejinizin bazı unsurlarının işe yaramadığının açık bir göstergesidir.

Ancak, belirli bir başarı seviyesine ulaşmakla daha çok ilgilenebilirsiniz; örneğin, pazarlama stratejinizin yatırım getirisi ne kadar yüksek veya düşük olursa olsun 100.000 yeni müşteri getirmesini isteyebilirsiniz. Önemli olan, sizi yönlendirecek bir hedefinizin ve bazı başarı tanımlarınızın olmasıdır.

Tutarlı bir vizyon eksikliği

Benzer şekilde, birçok dijital pazarlama stratejisi, tutarlı ve kapsayıcı bir vizyondan yoksun oldukları için başarısız olur. Pazarlama stratejisi, bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi fikir ve direktiftir. Bu stratejinin içinde, e-posta pazarlaması veya arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi kullanacağınız birçok taktik vardır.

Pazarlamacılar çok sık olarak yalnızca taktiklere odaklanır; Markaya yeni müşteriler kazandırmak için zemin seviyesinde bir çalışma yürütüyorlar, ancak tüm bu zemin seviyesindeki taktikleri birbirine bağlayacak “büyük resim” vizyonuna sahip değiller. Tüm bu bireysel taktikler için bir harita sağlayacak temel olmadan, bu taktikler güdümsüz kalır ve başarısız olabilir.

Tutarsız markalama

Şirketinizin markası, tüm pazarlama, reklamcılık ve temel mesajlarının merkezinde yer alır veya en azından öyle olmalıdır. Tüm bu materyallerde markanız ön planda olmalı ve tutarlı bir şekilde sunulmalıdır.

Yüzeysel bir düzeyde, şirketinizin adını, kimliğini renkler, logo ve diğer görsel özelliklerle ilgili olarak düşünebilirsiniz. Ancak daha derin bir düzeyde, temel değerlerinizi, üslubunuzu, sesinizi ve markanızın rakiplerinizden ne kadar farklı olduğunu düşünmelisiniz. Bu özellikler, sunmak istediğiniz diğer mesajlarda parlamalıdır ve tüm ortamlarda ve kanallarda tutarlı olmalıdır.

Aşırı bağımsız kanallar

Modern dijital pazarlama, e-posta, sosyal medya, arama motoru sonuç sayfaları ve çeşitli web sitelerindeki afişler dahil olmak üzere çok sayıda farklı kanala dikkati içerir. Müşterilerinize ulaşmanın düzinelerce yolu vardır ve en etkili pazarlamacılar, en iyi sonuçları görmek için bunların bazı kombinasyonlarına ihtiyacınız olacağını bilir.

Ancak, gerçek bir “çok kanallı” stratejiyi benimsemekle aynı anda birçok farklı kanala yatırım yapmak arasında fark vardır. İyi uygulanan çok kanallı pazarlama stratejileri, bu kanalları birleştirmeye ve müşterilere tutarlı bir genel deneyim sunmaya çalışır. Her kanal farklı bir mesaj ve farklı bir marka gibi hissettirecek kadar benzersiz bir deneyim sunuyorsa, sizin lehinize olmayacaktır.

Ucuz veya spam içerikli taktikler

Hızlı sonuçlar görme veya olabildiğince az harcama çabası içinde, bazı markalar spam içerikli veya ucuz pazarlama taktiklerine yatırım yapmaya yenik düşüyor. Örneğin, etki alanı yetkilerini artırmak amacıyla spam içerikli geri bağlantılar satın alabilirler veya mümkün olduğunca çok kişiye pazarlama e-postaları göndermek için bir e-posta listesi satın alabilirler. Bu e-postaları almak için hiç kaydolmamış olsalar bile.

Kısa vadede, bu taktiklerden bazıları işe yarayabilir. Kağıt üzerinde iyi sonuçlar sağlarlar. Ancak uzun vadede, neredeyse hiçbir zaman sonuç vermezler. Sonunda, işletmeniz Google’dan bir ceza alabilir veya e-posta servis sağlayıcıları tarafından kara listeye alınabilir. Ve bu kaderden kaçsanız bile, itibarınız büyük bir darbe alabilir.

Yeterince yatırım yapmamak

Başarısızlık nedenlerinden biri de işletme, stratejinin işe yaraması için yeterince yatırım yapmaya istekli değildir. Bazen kaliteli işe yatırım yapmak daha fazla para gerektirir; 10.000 $ ‘lık tasarlanmış bir web sitesi muhtemelen 100 $’ lık bir web sitesinden daha iyi görünecek ve daha işlevsel olacaktır. Diğer zamanlarda yatırım, rekabeti bozmanın bir biçimidir. Örneğin, tüm rakipleriniz belirli bir kanalda pazarlama için ayda 10.000 $ ödüyorsa ve ayda yalnızca 1.000 $ ödüyorsanız, onları yenemezsiniz. Ayda 15.000 dolar harcarsanız, neredeyse kesinlikle zirveye çıkarsınız.

Ek olarak, birçok dijital pazarlama stratejisinin (SEO ve sosyal medya pazarlaması gibi) geliştirilmesi zaman alır. Yalnızca bir aylığına para yatırırsanız, emeğinizin gerçek meyvelerini asla göremezsiniz.

Açıkçası, çok fazla yatırım yapmak gibi bir şey var, ancak çok az yatırım yapmak da bir ölüm cezası olabilir.

Rekabete başlarken

Girişiminiz er ya da geç rekabet edecek. Etkili rekabet, dolaylı olarak rekabet etmenin bir yolunu bulmakla ilgilidir. Doğrudan rekabet etmeye çalışırsanız, bu alanda zaten deneyime sahip olan veya sizi aşmaya istekli olan bir varlığa kafa tutarsınız. Bunun yerine, güçlerini yararsız kılacak şekilde rekabet etmeye çalışın.

Örneğin, ulusal bir izleyici kitlesinin dikkatini çekmek için rekabet etmek yerine, yerel bir kitleye hitap etmeye çalışın. Farklı bir hedef demografiye de hitap edebilirsiniz.

Çok erken fazla yatırım yapmak

Dijital pazarlama, devam eden bir ölçüm, değerlendirme ve uyarlama sürecine bağlıdır. Pazarlama ve reklamcılığa ne kadar çok zaman harcarsanız, hedef kitleniz, rekabetiniz ve hatta markanızın kendisi hakkında o kadar çok şey öğrenirsiniz. Bu artan bilgi birikimiyle, parayı daha verimli bir şekilde harcayacak ve “daha iyi” pazarlayabileceksiniz.

Bu süreç, işletmenizin yatırımını zaman içinde kademeli olarak artırmasını gerektirir. Çok fazla, çok hızlı bir şekilde yatırım yaparsanız, üzerinde çalışmak için minimum bilgi ile, henüz kendini kanıtlamamış bir stratejiye oldukça yoğun bir şekilde yatırım yapmış olursunuz.

Ölçü eksikliği

Ölçüm yapmadan pazarlama, gözleri bağlı ok atmaya benzer. Hedefi göremezsiniz ve atışlarınızın inip inmediğini göremezsiniz. Buna rağmen, birçok girişim pazarlama stratejilerini bu şekilde ele almaya tamamen isteklidir.

Etkili olmak istiyorsanız, her şeyi ölçmeniz ve bu ölçümleri incelemeniz gerekir. Ne kadar harcama yapıyorsunuz? Kaç kişiye ulaşıyorsun? Mesajlaşma veya dağıtımınızdaki bir değişkeni değiştirirseniz, etkileşim ölçütleriniz nasıl değişir?

Her şeyi dahili olarak yapmak

İşletmenizi yalnızca dahili bir ekiple pazarlamak mümkündür, ancak bu her zaman üretken veya verimli değildir. Çoğu zaman, bir pazarlama ajansı, işletmenizin dışında özel bir profesyonelle çalışmak daha iyidir. Bu şekilde, dahili personeliniz temel ürünlerinize ve hizmetlerinize odaklanabilir ve daha özel uzmanlara erişebilirsiniz.

Uyum sağlamayı reddetmek

Başarılı olmak veya başarılı kalmak isteyenler pazarlama stratejilerini mutlaka değiştirmelidir. Geçmişten öğrenmeniz, değişen rekabeti incelemeniz, yeni teknolojileri ve yeni yaklaşımları benimsemeyi düşünmeniz gerekir. Aksi takdirde geride kalırsınız. Bazı dijital pazarlama stratejileri uygulayıcıları son değişikliklere ayak uyduramadığı için başarısız oluyor.

Dijital pazarlamayla etkili bir şekilde başa çıkmak zor olabilir. Ancak dijital pazarlama başarısı çoğu yeni işletme için ulaşılabilir konumda. Bu yaygın tuzak noktalardan kaçınmak için çok çalışırsanız, istediğiniz sonuçları alma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

readwrite