2021’de takip etmeniz gereken 4 pazarlama trendi

2021’de pazarlamanızı iyileştirmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Tüm sektörlerdeki işletme sahipleri, satışları ve katılımı artırabilmek için hedef kitlelerine dikkat çekici pazarlama materyalleri göstermek ister.

Mesele şu ki, pazarlama sahnesi son on yılda çarpıcı biçimde değişti. Şu anda herkesin kullandığı stratejiler 2011’de sadece yenilikti. Aynı zamanda, müşterilerle benzersiz ve heyecan verici yollarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek bazı teknolojik gelişmeler ortaya çıktı.

Bugün hedefimiz, artan pazarlama trendlerinden haberdar olduğunuzdan emin olmaktır. Ayrıca, bu stratejileri uygulamaya koymanın ve üstel büyümeyi görmenin birkaç yolunu da gözden geçirmek istiyoruz.

Abonelik Modelleri Yükselişte

Öncelikle abonelik modellerinden bahsedelim. Bir tür abonelik hizmeti sunmayan bir çevrimiçi işletme bulmak zor. Amazon gibi e-ticaret vitrinleri, kullanıcıların haftalık, aylık veya iki aylık satın alma işlemlerine abone olmalarına olanak tanır. Kullanıcılar bu hizmeti seçtiklerinde, her siparişte bir yüzde tasarruf ederler.

SaaS işletmeleri, hizmetlerini müşterilere aylık ve yıllık planlarla sunar. Amaç, uzun vadeli tasarruflar nedeniyle insanların yıllık aboneliğe kaydolmasını sağlamaktır. Yıllık bir plana kaydolma sürecinde, tüketicilerin ilk satın aldıklarından çok sonra da bir şirketle etkileşim kurmaya devam etme olasılığı yüksektir.

Araştırmalar , işletme sahiplerinin yüzde yetmiş altısının aboneliğe dayalı bir planı uyguladıktan sonra elde tutma ve katılımda bir artış gördüğünü gösteriyor. Birçok işletme sahibinin ve pazarlama ekibinin neden kullanıcıların abone olmaya odaklandığını anlamak kolaydır.

Sesli Arama Yeni Normaldir

Her gün kırk beş milyon kişinin ürün, hizmet ve bilgi aramak için sesli aramayı kullandığını biliyor muydunuz ? Aksi takdirde şaşırabilirsiniz. Size rakamların sesli aramanın hızla yeni normal hale geldiğini gösterdiğini söylemek için buradayız.

Şanslısınız ki, web sitenizi sesli arama için optimize ederek daha fazla trafik elde etmenin epeyce yolu var. Öncelikle anahtar kelime araştırma stratejiniz hakkında düşünmeye başlamanızı öneririz. Özellikle, anahtar kelimelerinizin yazmak yerine bir kişinin söyleyebileceği bir şey gibi görünüp görünmediğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sesli arama yoluyla daha fazla organik trafik elde etmenin anahtarı, içeriğinizi, iletişim bilgilerinizi ve rehberlerinizi konuşma tonunda yazmaktır. Konuşma içeriği genellikle birisinin yazmak yerine söyleyeceği şeye benziyor.

Tüketiciler, akıllı konuşmacılarına konuşarak sitenizi hızlı bir şekilde bulabildiklerinde, ürünlerinize veya hizmetlerinize ilgi gösterme olasılıkları daha yüksektir. Sesli arama satışlarının 2017 ile 2022 sonu arasında yaklaşık yüzde iki bin artacağı tahmin ediliyor , bu nedenle şimdi bu stratejiyi pazarlama araç kemerinize eklemenin tam zamanı.

Canlı Video Etkinliklerinin Popülerliği Artıyor

Birçoğumuzun farkına vardığı, ancak çok azının uygulamaya koyduğu bir başka eğilim, canlı video talebinin artması. İnsanlar işletmelerle uzun vadeli deneyimlerle ilgileniyorlar. Bu da bir ürün satın almaktan daha fazlasını istedikleri anlamına geliyor.

Canlı etkinlikler, hedef kitlenizle yüz yüze tanışmanız için size eşsiz bir fırsat sunar. Etkinliğinizin hedefine bağlı olarak, web sitenizde ve sosyal medyada düzenli olarak video barındırarak satış listenizi büyütmek ve satışları artırmak için birçok fırsat vardır.

Web sitenize video eklemenin etkileşimi önemli ölçüde artırabileceğinin kanıtı var. Aslında, video içeren işletme sahiplerinin daha fazla organik trafik görme olasılığı elli kat daha yüksekti.

Seçenekleriniz burada belirtilenlerle sınırlı değil, ancak popüler canlı etkinliklerden bazıları şunları içerir:

  • Ürün eğitimi
  • Soru-Cevap oturumları
  • Canlı yarışma sonuçları
  • Diğer etkili isimlerle röportajlar

Tüm bu farklı içerik türleri, tüketicilerin daha sonra ne yayınlayacağınızı görmek için web sitenize ve sosyal medya beslemenize geri dönmesine yol açacaktır. Dikkatlerini çekebilir ve ürün veya hizmetinizin değerini gösterebilirseniz, sıradan bir ziyaretçiyi kolayca sadık bir müşteriye dönüştürebilirsiniz.

SMS ve Anlık Uyarılar Kullanıcı Etkileşimini Artırır

E-posta ve sosyal medya, potansiyel müşterilerle ve mevcut müşterilerle bağlantı kurmanın hala en güçlü yollarından ikisidir. Bununla birlikte, kişiselleştirilmiş mesajları doğrudan müşterilerinize iletmenin daha güçlü iki yolu vardır.

Doğru, push uyarıları ve SMS pazarlamasından bahsediyoruz. Her ikisinin de popülerliğinin artması şaşırtıcı değil, özellikle 3.91 milyar insanın akıllı telefonu olduğunu düşündüğünüzde !

Kullanıcılar artık en son blog içeriğiniz, flaş satışlarınız ve canlı etkinliklerinizle ilgili güncellemeleri akıllı telefonlarından alabilirler. Yine de e-posta listeniz için potansiyel müşteriler toplamanız gerekir, ancak fazladan zaman ayırıp SMS veya push bildirim listenize katılmalarını isteyin.

İşletmeler, bu araçları, ziyaretçi ayrıldıktan sonra bile insanları markalarına bağlı tutmak için kullanır. Araştırmalar, push uyarılarının, sepetlerini terk eden müşterilerin %13.7 oranında siparişlerini tamamlamak için web sitenize geri getirebileceğini göstermektedir .

SMS pazarlaması da yeni bir etkinliği veya promosyonu tanıtırken kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşmanın harika bir yoludur. Bu taktik özellikle yararlıdır çünkü çoğu insan telefonlarına gönderilen her kısa mesajı açar.

Sana geri dön!

Bu eğilimlerin pazarlamanın geleceği değil, şimdiki hali olduğunu görmek kolaydır. Bu stratejileri uygulamadıysanız, şimdi başlamak için mükemmel bir zaman. Bu pazarlama stratejilerine güç veren teknoloji, yalnızca zamanla daha iyi hale geliyor.

Burada bahsedilen tekniklerden hangisinin hedef kitlenize hitap edeceğini dikkatlice düşünün ve aşamalı değişiklikler yapmaya başlayın. Çok geçmeden, daha fazla dönüşüm, trafik ve etkileşim sağlayan bir pazarlama planınız olacak.

bussines2commity