İçerik pazarlamasının anatomisi (İnfografik)

İçerik pazarlaması, dijital pazarlamanın en etkili biçimlerinden biridir ve öyle olmaya devam edecektir.  Bir reklam oluşturmak ve ödeme yapmak, tüketicilerin daha eğitimli ve araştırma odaklı olduğu zamanlarda, internette gözükmek kadar kolay değildir.

Araştırmalar, tüketicilerin %71’inin duygusal bağ kurduğu bir markayı tavsiye etme olasılığının daha yüksek olduğunu ve tüketicilerin %83’ünün güvenilirliği markadaki en önemli faktör olarak gördüğünü gösteriyor.

İçerik pazarlaması ilişkiler kurar

  • Tüketicilerin %70’i bir şirketi reklamlar yerine makaleler yoluyla tanımayı tercih ediyor.
  • Tüketicilerin %60’ı, sitesinde özel içerik okuduktan sonra bir şirket hakkında daha olumlu hissediyor.
  • İnsanların %68’i ilgilerini çeken markalar hakkında okumak için zaman harcıyor.
  • Tüketicilerin %60’ı markaların kendisi ile alakalı içeriğini okumaktan hoşlanıyor.

PPC gibi işletmelerin mesajlarını her ilettiğinde ödeme yaptıkları diğer pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında, içerik pazarlaması, ödemeden sonra da fayda getirmeye devam eden bir ön masraftır.

İçerik pazarlaması, indekslemeyi ve SEO’yu geliştirir

Blog gönderileri; işletmelere, blogu olmayan işlermelere göre yaklaşık %434 daha fazla indekslenmiş sayfa ve %97 daha fazla bağlantı verir. Ne kadar yüksek kaliteli sayfalara ve bağlantılara sahip olursanız, Google’da ve diğer arama motorlarında daha iyi sıralama elde etme olasılığınız artar; bu, bir blogu içerik pazarlama programınızın bir parçası olarak kullanmak, sıralamanızı diğer SEO yöntemlerinin yapamayacağı şekilde, potansiyel olarak iyileştirecektir.

İçerik pazarlaması; fikirleri teşvik etmek, hedeflenen kitleleri meşgul etmek ve harekete geçmeye teşvik etmek için içerik oluşturmanın ve paylaşmanın bir yoludur. İçerik pazarlaması özünde kaliteli içerik bulunan, pazarlamaya entegre bir yaklaşımdır. Tıpkı kalbin vücuda güç vermesi gibi, içerik de çevrimiçi pazarlama başarısına güç verir.

Bloglar, sosyal medya gönderileri, arama için optimize edilen makaleler ve benzeri biçimlerdeki kaliteli içerikler, yeni müşteriler çekmede ve marka sadakati oluşturmada etkili bir faktör.

Aşağıdaki infografiğe göz atın:


business2community