Satış ortaklığı içeriği marka ve performans pazarlamasını bir araya getiriyor

İçeriğin satış ortaklığı pazarlamasındaki (Affiliate marketing) rolü son yıllarda hızlı bir şekilde büyüyor. 2019’da içerik, satış ortaklığı trafiğinin %40’ını oluşturuyordu – 2020’ye kadar içeriğin trafik payı %50’ye yükseldi ve 2021’de içeriğin trafiğin %65’ini çektiği bildirildi.

Tahminlere göre, içerik odaklı bağlı kuruluş trafiği, kupon ve sadakat ortakları gibi diğer bağlı kuruluş kategorilerinden gelen trafikten çok daha hızlı büyümeye devam ediyor. Örneğin, içerik odaklı trafik 2020’den 2021’e %14 artarken, kupon trafiği %16 düştü ve sadakat önceki yıldaki artışın ardından yukarı yönlü hareketini tersine çevirdi ve %6 azaldı.

Ancak satış ortaklığı içerik pazarlamasının evrimiyle ilgili en önemli şey, marka ve performans pazarlamasının en iyilerini bir araya getirerek pazarlamacılara dönüşümleri artırırken ve trafiği ölçerken güçlü duygusal mesajlar iletmenin bir yolunu sunmasıdır.

Marka ve performans pazarlaması arasındaki ayrıma, bağlı kuruluş içeriğinin bu boşluğu nasıl doldurduğuna ve pazarlamacıların kanaldan nasıl yararlanabileceğine daha yakından bakalım.

Markaya karşı performans pazarlaması

Marka pazarlaması, genellikle farkındalık ve muhtemelen üzerinde düşünme oluşturan dönüşüm hunisinin üst kısmındaki kampanyaları ifade eder. Marka pazarlama kanalları, pazarlamacıların güçlü ve karmaşık hikayeler anlatabilecek, ancak doğrudan yanıt ve ilişkilendirmenin faydaları olmadan içerik yerleştirdiği görüntülü, TV, halkla ilişkiler ve baskıyı içerir.

Buna karşılık, performans pazarlaması, genellikle nitelikli kitlelere ulaşmayı ve onları müşteriye dönüştürmeyi amaçlayan orta ila alt huni yaklaşımıdır. Kanallar sosyal, arama, ortaklık pazarlaması ve e-postayı içerir. Performans pazarlaması, hem artan gelir gibi değerli iş sonuçlarına yol açan hem de pazarlamacıların çabalarının başarısını değerlendirmelerine olanak tanıyan ölçülebilir yanıtları tetikleme avantajına sahiptir.

Son yıllarda tüm pazarlamanın dijitale dönüşmesi, birçok pazarlamacıyı sosyal ve arama gibi performans kanallarına yöneltti. Facebook ve Google gibi teknoloji devleri tarafından yönetilen bu kanallar birçok pazarlamacıya aşinadır ve bunların ölçülebilir ölçümleri, pazarlama harcamalarının haklı getiriler sağladığından emin olabilecek CFO’yu veya CRO’yu rahatlatır.

Geleneksel olarak, reklam harcamalarından geri dönüş sağlama niyetinde olan pazarlamacılar, içeriğin ve diğer marka pazarlamasının müşterilerle ölçülebilir tıklamalar lehine oluşturabileceği daha derin ilişkileri marjinalleştirme riskiyle karşı karşıya kaldı. Ancak satış ortaklığı içeriği, bu bölünmeyi sorguluyor ve pazarlamacıları, marka bilinci oluşturma ile performans arasında gerçekten bir değiş tokuş olup olmadığını yeniden düşünmeye yönlendiriyor.

Bölünmeyi göçertmek

Eski tarz lineer (doğrusal) TV, geleneksel içerik odaklı marka pazarlamasının mükemmel bir örneğidir. Bir pazarlamacı, milyonlarca izleyicisi olan bir programa 30 saniyelik bir reklam yerleştirebilir. Reklam, mobil cihazlarda kaydırılan arama ve sosyal reklamların neredeyse hiç eşleşemeyeceği anlatı oluşturma ve duygusal potansiyel ile birlikte gelir. Ancak etkilerini ölçmek zordur ve ulaştığı kitleler hedeflenmez.

Satış ortağı (Affiliate) içeriği, yaratıcı avantajlarını performans pazarlamasının ölçülebilirliği ile birleştirerek bu tür marka pazarlama çabalarının eksikliklerini çözmektedir. Örneğin, daha önce lineer TV ile sınırlı olan aynı 30 saniyelik reklamda bir yayıncıyla ortak olan bir markayı düşünün. İster CTV’de ister açık web’de, markanın pazarlama ortakları, cihaz verilerini kimliklere bağlayarak reklamı hedef kitlelere sunabilir ve cihaz kimliklerini trafik veya işlem bilgilerine bağlayarak performansı ölçebilir.

Sonuç olarak, marka ve performans pazarlaması arasındaki sınır ortadan kalkıyor. Artık pazarlamacıların, ölçülebilir tıklamalar için güçlü marka bilinci oluşturmayı veya birinciler için ikincisini feda etmeleri gerekmiyor. Satış ortağı içeriği ile pazarlamacılar her ikisini de elde edebilir.

Satış ortağı içeriklerini optimize etme

Satış ortaklığı içeriğini, bir markanın sahip olduğu kanallarda içerik pazarlamasından daha güçlü yapan şey, daha geniş bir kitleye erişim sağlaması ve genellikle yayıncının içeriğiyle kaynaşacak, kesintisiz ve organik bir his yaratacak şekilde oluşturulabilmesidir. Bu, markaların erişimlerini genişletmelerine, kime ulaştıklarını belirlemelerine ve potansiyel müşterilerin, ortakların veya yatırımcıların alışık olduğu şekillerde çeşitli kitlelerle iletişim kurmasına olanak tanır.

Satış ortağı içeriği ile ilgili yakalama, pazarlamacılar ortaklıkların faydalarından yararlandıkça, onları yönetmenin kendi görevi haline gelmesidir. Ortakları keşfetmek ve işe almak, satış ortaklığı karışımını optimize etmek, marka güvenliğini sağlamak ve ödemeleri organize etmek sıkıcı ve zaman alıcı olabilir. Doğru araçlarla pazarlamacılar, lojistik aksaklıklar olmadan satış ortaklığı içeriğinin avantajlarından yararlanabilir ve marka oluşturma içeriğinin gücüyle birlikte performans pazarlamasının avantajlarından yararlanabilir.

Kaynak:https://www.adweek.com