E-posta pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur: Bir kılavuz

E-posta pazarlama; bir işletmenin kaybedilen zamanı geri kazanmasına, yatırım getirisini artırmasına ve müşteri hizmetlerini iyileştirmesine yardımcı olur. Etkili e-posta kampanyaları oluşturmakla ilgili bir öğrenme eğrisi bulunur. Bir kez alıştıktan sonra, eski ve daha az etkili stratejilerinize asla geri dönmek istemeyeceksiniz.

İş dünyasında gözle görülür bir artışa hazır mısınız? Mükemmel e-posta pazarlama kampanyası stratejisini oluşturmanın zamanı geldi. Merak etme, yalnız değilsin. Bu konuda sana yardımcı olacak bir kılavuz hazırladık.

E-posta pazarlamasının faydaları

E-posta pazarlamasına yeterli zaman ayıracaksanız, bunu neden yaptığınızı iyice kavramalısınız. Çünkü küçük işletmeler için e-posta pazarlamasının pek çok avantajı bulunur.

Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi

E-postalar, kişiselleştirmeleri kolay olduğu için küçük işletmeler için harikadır. E-posta kampanyalarına kişisel bir dokunuş eklemek, tüketicilerin ve diğer işletmelerin şirketinizin değerlerini ve tutumunu daha iyi kavramasını sağlar.

Bu noktada temiz yazı tipleri ve minimal renklerle e-posta kampanyalarınızı profesyonel görünümlü hale getirebilirsiniz veya komik görseller ve parlak renklerle mizahi dokunuşlar ekleyebilirsiniz.

Kategorize edilmiş e-posta listeleri

e-posta pazarlama

Genel duyurular için ara sıra e-posta oluşturmak, herkesi aynı döngüde tutmak için harikadır. Ancak, kategorilere ayrılmış e-posta listeleri oluşturabilmek, e-posta pazarlamasının önemli bir avantajıdır. Dilerseniz şu şekilde listeler oluşturabilirsiniz:

  • Sadık Müşteriler
  • Meraklı, Potansiyel Müşteriler
  • VIP Müşteriler
  • Geri Dönen Müşteriler

Potansiyel müşterilere yaklaşan sezonluk teklifler hakkında e-posta gönderirken; mevcut müşterilere özel paket yükseltmeleriyle ilgili e-postalar gönderin. Yine de bu listeleri düzenli olarak güncellemeyi de unutmayın!

E-posta düşük maliyetlidir ve trafiği yönlendirir

Yaratıcı kampanyalar, düşündüğünüzden daha pahalı olabilir. Yaratıcı bir ekip, fotoğrafçılar, modeller, donanım ve daha fazlası için oldukça yüksek meblağlar harcamak zorunda kalırsınız.

Büyük yaratıcı kampanyalar şirketler için önemli olsa da e-posta pazarlamasını uygulamak tutarlı ve daha uygun maliyetli bir yaklaşım olur. Burada, ödemeniz gereken tek şey bir e-posta servis sağlayıcısına (ESP) abonelik ve e-posta kampanyalarını yönetecek biridir. Ancak e-posta oluşturulup dağıtıldıktan sonra, analizlere göz atmayı da ihmal etmeyin. Ardından, sitenize gelen trafiğin gün geçtikçe artışını izleyin.

E-posta pazarlama kampanyası stratejisi oluşturun

İşe başlama zamanı! Her biri kendine özgü nüanslara sahip olan, deneyebileceğiniz çeşitli e-posta pazarlama stratejileri bulunur. Bu kılavuz, size başlamanız için gereken temel bilgileri gösterecek. Ardından kendi dokunuşlarınızı da ekleyebileceksiniz.

E-posta servis sağlayıcısına abone olun

Bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmanın ilk adımı; güvenilir ve etkili bir e-posta servis sağlayıcısı bulmaktan geçer. Küçük bir işletmeyseniz, çok çeşitli özelliklere sahip bir e-posta servis sağlayıcısı bulmanız oldukça önemli.

Çoğu e-posta servis sağlayıcısı önceden oluşturulmuş e-posta şablonlarını kullanma, kategorilere ayrılmış e-posta listeleri oluşturma, önemli analizleri kontrol etme ve müşteri destek ekipleriyle iletişim kurma seçeneğine sahiptir. Siz de sağlayıcınızın paket seçeneklerinde bulunan özelliklerini netleştirin. Eğer hangi paketi seçeceğinizden emin değilseniz, işe basit bir paketle başlayın. Ardından işletmeniz için gerekli olduğunu düşünürseniz, paketinizi yükseltebilirsiniz. Burada bütçenizi paket seçeneğine göre ayarlamayı da unutmayın!

Hedefler oluşturun

e-posta pazarlama

Bir e-posta servis sağlayıcısına abone olduğunuzda kendiniz ve şirketiniz için ölçülebilir e-posta pazarlama hedeflerine karar verin. Hedefler şunları içerebilir:

  • Site trafiğini artırma
  • Belirli bir hizmetin satışını artırma
  • Ürün lansmanına dikkat çekmek

Hedefiniz ne olursa olsun, e-postanızı oluştururken e-postanızın gövdesinde kullanılan dili ve harekete geçirici mesajı dikte etmeniz gerekir. Analitikleri inceleyerek kampanyalarınızı kimin açtığını ve kiminle etkileşim kurduğunu kontrol edin. Bu verilere göre kampanyanızda uygun gördüğünüz şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.

E-posta şablonu oluşturun

Bu, yaratıcı becerilerinizin işe yaradığı adımdır. Sağ beyin odaklı bir girişimci değilseniz, e- posta servis sağlayıcısı tarafından sağlanan önceden oluşturulmuş bir şablon kullanın. Birçok kişi, karmaşık bir e-posta şablonunun müşteriler için en ilginç olanı olduğunu düşünerek hata yapar. Ancak siz, şablonu ilgi çekici ve basit tutmalısınız.

Bir başlıkla ekleyin

E-postanızın başlığı; şirketinizi ve markanızı duyurmanın yoludur. Başlık olarak logonuzu veya sloganınızı kullanın. Birden çok kampanyanızda tutarlı olmasını sağlayın. Logoya ek olarak, şirketinizin iletişim numarasını ve/veya adresini de girebilirsiniz.

Gövdeyi yazın

E-postanızın gövdesi, kampanyanızın özüdür. Yani tüm önemli güncellemeleri ve duyuruları yazacağınız yer burasıdır. Madde işaretleri, numaralı bir liste veya bir bilgi grafiği kullanarak metni ayırın. Müşteriler, uzun bir metin duvarı yerine, e-postaya tıklamayı tercih edeceklerdir.

Not: Sunabileceğimiz en önemli e-posta pazarlama ipuçlarından biri de boşlukları unutmamaktır. Çünkü beyaz boşluk, metninizin gövdesini, üstbilgi ve altbilgiden ayıran negatif, boş alandır.

Harekete geçirici mesajlar kullanın

E-posta gövdesinin sonuna her zaman bir harekete geçirici mesaj ekleyin. Harekete geçirici mesaj, müşterinizin takip etmesi için kolay bir talimattır. Yeni bir ürün sayfasına giden bağlantıya tıklama talimatlarını veya ücretsiz bir danışma randevusu ayarlamak için bir telefon numarasını nasıl arayacağınıza ilişkin talimatları içerebilir. Harekete geçirici mesajınızı oluşturduktan sonra benzersiz bir imza ile oturumu kapatmayı unutmayın!

Konu ile dikkatlerini çekin

E-postanın altına adınızı imzaladıktan sonra işinizin bittiğini düşünebilirsiniz, ancak bitmedi. Şimdi sıra müşterinizin dikkatini çeken bir konu satırı oluşturmakta. Bu kısmı kısa tutun. Ancak, önemli anahtar kelimeleri atlamamaya da özen gösterin. Müşterilerin dikkatini çekmek için kalın metinler, komik ifadeler veya emojiler kullanabilirsiniz.

‘Gönder’e tıklayın

Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası stratejisi ile işletmenizi bir sonraki seviyeye taşıyın. E-postalar, trafiği artırmak ve yatırım getirisini artırmak için mükemmel araçlardır. Üstelik yukarıdaki kılavuz sayesinde e-posta kampanyanızı nasıl oluşturacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Kaynak: How to Create an Email Marketing Campaign Strategy: A Guide