Pazarlamanın gitgide zorlaşmasının nedeni nedir ?

İster dijital bir işletmeyi yönetiyor olun, isterse gerçek bir mağaza vitrini yönetiyor olun, pazarlama bir zorunluluktur. Pazarlama, markanızın görünürlüğünü ve farkındalığını artırmanın ve genel olarak hedef kitlenizi çoğaltmanın tek güvenilir yoludur.

Pazarlamanın belirli unsurları, konseptin en başından beri tutarlı kalmıştır; örneğin yeni insanlara yeni ve ilginç yollarla bilgi sağlamak, marka bilinirliğini güvenilir bir şekilde artırabilir. Ancak birçok yönden pazarlama, özellikle uzman olmayanlar için daha karmaşık ve daha zor hale geliyor.

Bu neden böyle? Ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Pazarlama zorluğu büyüyor

Pazarlamayı zor veya kolay yapan nedir? Bu biraz soyut ve belirsiz bir soru, ancak pazarlamanın artan zorluğunun temel nedenlerini anlayıp anlayamayacağımızı keşfetmemiz önemli. Bazı yönlerden pazarlama zorluğu, bir şeyi başarmak için harcamanız gereken zaman, para ve çaba miktarı ile ilgilidir. Pazarlama daha zor hale geldikçe, daha pahalı ve daha fazla zaman alıcı hale gelir. Pazarlamanın zorluğunu yeni gelenlerin algılarına göre de değerlendirebiliriz; Pazarlama öğrenme eğrisi ne kadar dik olursa ve yeni insanların en önemli kavramları kavraması ne kadar zorsa, o kadar zor olarak tanımlanabilir. Pazarlama zorluğunu rekabetin bir yan ürünü olarak da değerlendirebiliriz, bu da kalabalık bir dünyada öne çıkmayı zorlaştırır.

Maalesef bizim için tüm bu alanlarda ve daha fazlasında pazarlama zorluğu artıyor. Sorun, belirli endüstriler ve nişler için daha da kötüleşiyor; örneğin, girişimlerin SEO’su, daha köklü şirketler için pazarlamadan daha hızlı bir şekilde zor hale geliyor.

Peki bu neden böyle? Ana nedenleri nelerdir? Ve bu alanda sizin kontrolünüzde olan bir şey var mı?

Değişen tüketici algıları ve tercihleri

Pazarlama zorluğundaki keskin artışın olası bir suçlusu, değişen tüketici algıları ve tercihleri olabilir. Birkaç on yıl önce, dünyanın en iyi pazarlamacıları ve reklamcıları, hedef kitleye bariz bir şekilde yeni bir ürün satmaya çalışan akılda kalıcı sloganlar ve ikna edici reklamlar bulmaya çalıştılar. Müşteriler, reklamı açık fikirlilikle ve entrika ile inceleyerek, yeni ürünleri potansiyel satın alma için gözden geçirdi, bu reklam hakkında fazla bir yargıda bulunmadılar veya amacı hakkında düşünmediler.

Günümüz müşterilerinin farklı tercihleri var. Tüketiciler onlarca yıldır geleneksel reklam bombardımanına tutuluyor ve reklamlar o kadar yaygın ki agresif ve sinir bozucu olarak görülüyorlar. Geleneksel bir reklamı tüketicinin boğazına tıkmaya çalışırsanız, söylediklerinizi tamamen görmezden gelebilir ve markanız hakkında daha kötü bir izlenimle çekip gidebilirler.

Günümüzün müşterileri daha fazlasını istiyor ve etkili bir pazarlamacı olmak için daha fazlasını sunmanız gerekiyor. Ucuz ikna çabalarından çok hikaye anlatımı görmek istiyorlar. Üretilmiş bir kişilikten ziyade özgünlüğü görmek istiyorlar. Günlük hayatlarını kesintiye uğratan reklamlarla karşı karşıya kalmak yerine kendi organik içeriklerini görmek ve bulmak istiyorlar.

Buna göre, geleneksel pazarlama ve reklamcılık yaklaşımı pratikte öldü. Modern dünyada müşterileri etkili bir şekilde ikna etmek ve onlara ulaşmak, daha incelikli, organik bir yaklaşım gerektirir.

Teknolojiler ve araçlar

Pazarlama, alana dahil olan teknolojiler ve araçlar nedeniyle daha da zorlaşıyor. Bazı yönlerden bu ironiktir; Çoğu yeni pazarlama teknolojisi, pazarlamayı kolaylaştırmak veya en azından pazarlamacıların tüketicilere ulaşması için yeni fırsatlar yaratmak için tasarlanmıştır.

Peki neden teknolojilerin ve araçların pazarlamayı daha zor hale getirdiğini söylüyoruz?

  • Masraf : Bunun bir açıklaması, yeni araçları benimsemenin pahalılığıdır. Yeni pazarlama kampanyaları oluşturmak ve başlatmak için bir dizi farklı araçtan yararlanmak mümkündür, ancak kampanyanın başarısından elde ettiğiniz değeri tehlikeye atarak binlerce dolar harcayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yeni başlayanlar ve bağımsız girişimciler için giriş engeli görevi görür; Pazarlama araçları çok pahalıysa, kullanılmayacaklardır.
  • Öğrenme eğrisi : En iyi araçlar hangileri? Onları nasıl kullanırsınız? Tüketicilerin değişen teknolojik bakış açılarına uyum sağlamak için stratejinizi nasıl değiştirirsiniz? Pazarlama teknolojisinin tüm yeni biçimleriyle ilgili dik bir öğrenme eğrisi var ve bu da benimsemeyi ve uyum sağlamayı zorlaştırıyor.
  • Kafa karışıklığı ve kötüye kullanım : Teknolojiyi yanlış kullanmak size zaman ve paraya mal olabilir, aynı şekilde onu doğru kullanmak size zaman ve para kazandırabilir. Yanlış araçları kullanırsanız veya markanız için uygun olmayan bir teknolojiye para harcarsanız, bazı ciddi sonuçlara maruz kalabilirsiniz.
  • Yanıltıcı ölçümler : Gösteriş ölçümlerine odaklanmak, uzun vadeli potansiyelinize zarar verebilir. Umut verici bir yöne doğru ilerleyen renkli bir grafik görmeniz, işleri doğru yaptığınız veya stratejinizin gerçekten işe yaradığı anlamına mı gelir? Ölçülecek çok fazla potansiyel ölçüt olduğu için, pazarlamacıların yanlış ölçütlere odaklanması giderek yaygınlaşıyor.

Rekabet kıyameti

Pazarlama zorluğundaki keskin artış için bir diğer önemli faktör, çevrimiçi rekabetin ezici miktarıdır. Bir kitleye çevrimiçi mesaj gönderirken potansiyel olarak milyarlarca insana ulaşabilirsiniz ancak bu aynı zamanda dünyanın her yerinden rakiplere ve potansiyel olarak milyonlarca farklı işletmeye ve kişiye kapı açtığınız anlamına gelir.

Bunun da ötesinde, ücretsiz web sitesi oluşturucular, iş planı şablonları ve diğerleri gibi araçlar, deneyimsiz girişimcilerin bile yeni işler başlatmasını ve yeni web siteleri oluşturmasını kolaylaştırır. Ayrıca, ne kadar deneyim sahibi olurlarsa olsunlar, kendi pazarlama stratejilerini başlatma potansiyeline de sahiptirler.

Bu, etkili bir pazarlama kampanyası başlatmak ve yönetmek istiyorsanız, tüm bu rekabete karşı koymanın bir yolunu bulmanız gerektiği anlamına gelir. Bu kadar kalabalık bir pazarda kendinizi ayırt etmeden öne çıkmak inanılmaz derecede zor ve muhtemelen bunu yapmak için çok para harcamanız gerekecek.

Dijital pazarlamanın kırılganlığı

Diyelim ki işletmenizi SEO yoluyla pazarlamak, bağlantılar oluşturmak ve içerik yazmak için birkaç yılınızı harcadınız. Ancak bir gün, önemli bir Google cezasıyla karşı karşıya kalırsınız ve saflarınız feci şekilde çöker. Açıkçası, tüm zaman boyunca trafik oluşturmuş olacaksınız, bu nedenle bu tamamen bir israf değil. Ancak yine de, bu modern pazarlamacılar için oldukça cesaret kırıcı olabilir.

Tek yapmanız gereken, inşa etmeyi başardığınız şeyi tamamen bozmak veya hatta yok etmek için yeni bir yapay zeka sistemi veya tüketici tercihlerinde yeni bir dalgadır. Dijital pazarlamanın kırılganlığı, kabul etmeniz ve kampanyalarınıza eklemeniz gereken bir şeydir.

Pazarlamanın zor olduğu bir çağa uyum sağlamak

Pazarlama her zamankinden daha zor. Peki ne? Bu, pazarlama ve reklam stratejilerini takip etme iddiasını terk etmeniz gerektiği anlamına mı geliyor?

Kesinlikle değil. Bu sadece yeni zorluğu benimsemeniz ve yaklaşımınızı uyarlamanız gerektiği anlamına gelir. Aşağıdaki stratejiler size yardımcı olabilir:

  • Uyarlanabilir kalın : Uyumlu kalmaya çalışın. Pazarlama bu günlerde zor. Yeni rakiplerinizi analiz etmeniz, yeni araçlar öğrenmeniz ve en az faydalı stratejilerinizi bırakmanız gerekecek – ardından ortamınızda bir şeyler değiştiğinde her şeyi değiştirmeniz gerekecek. Sadece en uyarlanabilir şirketler hayatta kalır.
  • Rekabeti önlemek için çevik olun : Rekabet büyük bir sorundur – ancak bununla doğrudan yüzleşmek zorunda değilsiniz. Farklı bir kitleyi hedeflemek, farklılaştırıcı faktörlerinize odaklanmak ve yeni kanallarla çalışmak, bunu aşmanıza yardımcı olabilir.
  • Stratejilerinizi çeşitlendirin : Her birinin bireysel güçlü ve zayıf yanlarını dengelemek ve daha güvenilir, tutarlı sonuçlardan yararlanmak için çeşitli farklı stratejiler kullanın. Bu şekilde, yeni yaklaşımları denemeye devam edecek ve pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanın yeni yollarını keşfedeceksiniz.

Pazarlama giderek daha zor hale geldiği kesin bir şey. Ama en azından sadece senin için daha da zorlaşmadığı gerçeğinde teselli bulabilirsin; hepimiz için zorlaşıyor. Pazarlama ve reklamcılıkta yeni bir döneme giriyoruz ve bu sadece kötü bir dönem değil, sadece taktiklerinizin anlamlı bir getiri elde etmesini istiyorsanız, uyarlanabilir ve dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor.

readwrite.com