Veriye dayalı yapay zeka pazarlamayı nasıl değiştirebilir?

Sektörler arasında değişim hızla artıyor. Son zamanlarda dünyada gelişen olaylar sonucu pazarlarda devrim yaratan ve tüm endüstrilerin uzun ömürlülüğünü tehlikeye atabilecek tüketici davranışlarında büyük değişikliklere yol açtı.

Bu değişikliklerin çoğunun temelinde tüketici güveni sorunu yatıyor. Kamuoyu, kişisel bilgilerin nasıl kullanıldığı ve paylaşıldığı konusunda giderek daha temkinli göründükçe, veri gizliliği ve şeffaflığı önemli konular haline geldi. Daha katı politikalar ve düzenlemeler yürürlüğe girdikçe, birçok Big Tech şirketi, Apple’ın en son Identity for Advertisers güncellemesi ve Google tarafından üçüncü taraf çerezlerinin aşamalı olarak kaldırılması gibi gizliliğe daha fazla vurgu yaparak davayı takip ediyor.

Bir tüketici olarak bu değişiklikleri anlıyor ve takdir ediyorum. Reklamcılık ekosisteminin de değişeceğini biliyorum.

Şiddetli rekabetin ve hızlı pazar değişikliğinin, reklam verenlerin tüketicilere alakalı ancak müdahaleci olmayan mesajlar oluşturmaya ve iletmeye devam etmesini gerektireceğine inanıyorum. Şeffaflık eksikliği bazen tüketicileri hayal kırıklığına uğratabilecek etkisiz değer alışverişleri gibi mevcut programatik ekosistemdeki sorunlar bu zorlukları daha da karmaşık hale getiriyor.

Tek seferlik çözümler veya farklı veri setlerini bir araya getirmeye çalışan yaklaşımlar gibi bu zorluklara verilebilecek olası cevaplardan bazıları tartışılıyor. Ancak sorunları çözmeye yardımcı olacakları net değil.

Bunun yerine, dijital kanallarda tüketici niyetine dayalı daha hızlı ve daha bilinçli iş kararlarını kolaylaştırmak için gelişmiş, açık teknolojileri kullanan yeni bir reklam kategorisine ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Bu yeni yaklaşım, gizlilik öncelikli olmalı ve tüm ekosistemde geniş ölçekte etkili olmalıdır.

AI reklamcılığının değeri

Yapay zekayı reklam stratejilerine entegre etme fikri, otomasyon önermenin başka bir yolu gibi gelebilir. Bu yaygın yanlış anlama, ilerleme için büyük bir fırsatı engelleyebilir.

Yapay zekanın, veri odaklı teknolojiyle düşünme, muhakeme süreçlerimizi, algılamamızı ve sezgilerimizi artırabilen karmaşık matematiksel hesaplamalar gerçekleştirme becerisinin, daha doğru iş kararlarını hızlandırmaya ve bilgilendirmeye yardımcı olabileceğine inanıyorum – aynı zamanda tüketici güvenini korumaya yardımcı olabilir.

Kanıt noktası olarak hava durumu

IBM, 2016 yılında The Weather Company’yi satın aldığında hedeflerinden biri, yapay zekanın marka ve onun muazzam benzersiz veri havuzları için neler yapabileceğini keşfetmekti. IBM yalnızca dünyanın en doğru tahminlerini oluşturmak istemedi, aynı zamanda markaların tüketicilerle güvenilir bağlantılar kurmasına yardımcı olmayı da hedefledi.

Dört yıl sonra IBM, yapay zekanın potansiyel etkilerini ilk elden gördü. Hava durumu hedeflemesi harika bir örnekti. Bu, belirli tüketici davranışlarını yönlendiren hava koşullarını belirlemek için karmaşık veri girişlerinin hızlı ve sürekli olarak işlenmesini içerir. Markalar bu içgörülerle, bu tür koşullar mevcut olduğunda hedeflenen mesajları iletmek için coğrafi konumu (çerezler veya kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII) olmadan) kullanabilir. Sonuç olarak, IBM Watson Advertising Weather Targeting ile, önde gelen bir ilaç markasının 2020 arama kampanyasındaki tıklama oranını% 300’ün üzerinde artırdığını ve önde gelen bir CPG markasının hava filtrelerinin satışlarını% 2,4 artırdığını gördü.

Diğer bir kullanım örneği, grip ve mevsimsel alerji riskine dair içgörüdür. Gecikme ve yanlış veri raporlama, markaları tüketicilerin ihtiyaçlarının arkasında birkaç adım bırakabilir. Ancak IBM, yapay zekayı kullanarak hava durumu verilerini, anonimleştirilmiş sağlık bilgilerini ve diğer veri girişlerini 15 gün öncesine kadar grip veya mevsimsel alerji riskindeki ani artışları tahmin etmeye yardımcı olmak için gizlilik odaklı bir yaklaşımla birleştirebilir. Aslında, IBM Watson Advertising’in Predictive Illness Suite, CDC’nin eyalet düzeyinde haftalık gözetiminden bir ila üç hafta önce% 87 güven düzeyinde gerçek zamanlı grip riskini tahmin etmek için tasarlanmıştır.

AI ayrıca, 2019 DIMENSION araştırmasına göre ankete katılan tüketicilerin% 55’inin markalara karşı ilgisiz kaldığı görülen bir uygulama olan aşırı hedeflemeyi ele almada markalara yardımcı olabilir. IBM, hangi yaratıcı öğelerin bir hedef kitle üzerinde en çok yankı uyandıracağını sürekli olarak öğrenerek ve tepkileri diğer birçok önemli sinyalle birlikte analiz ederek, pazarlamacıların her seferinde doğru hedef kitleye en davetkar içerikle yüklü benzersiz bir reklam birimi sunmasına yardımcı olabilir. Bu yaklaşımla, IBM Watson Advertising Accelerator çözümümüzü kullanan lider bir perakende markasının, kampanyasının başından sonuna kadar Q2 2020 kampanya performansını% 206 artırdığını gördük.

Sektörümüz için yeni bir gerçeklik

On yıldan uzun bir süre önce, programatik pazarlama disiplinimizi temel bir düzeyde değiştirdi. IBM Watson Advertising, pazarlamacılar, yayıncılar ve teknoloji şirketleri için tanımlama bilgisi içermeyen bir dünyada çalışabilen bir açık çözümler paketi oluşturuyor. Büyük sorunların çözülmesine yardımcı olmak için yaratıcılığı ve teknolojiyi kullanma konusunda tutkulu olan endüstri beyinlerinin bu disiplini temel alması pazarlama dünyası için büyük bir adım olabilir.

Kaynak: https://www.adweek.com/