2020’de sosyal medyaya nasıl ihtiyaç duyduk?

Koronavirüsün orataya çıkmasıyla birlikte,  fiziksel dünyada değişiklikler hızla geldi: Kahve dükkanları boşaldı, el dezenfektanları raflardan kayboldu ve hatta vücudumuzu virüslerden korumak için yeterli olabileceğini bir takım el yıkama teknikleri bile uyguladık. Ve sonra her şey kapandı.

Karantina başladığından beri sosyalliğimizin yerini asosyallik aldı. Ancak dijital hayatlarımız, sosyal medya firmalarının dünyanın en büyük şirketlerini günlük hayatımızda en baskın güçler haline geldi.

Sadece bir kısmını fiziksel olarak görebildiğimiz yakın aile ve arkadaş çevremiz vardı. Ama gerçekten hayatımızı dijital dünyada yaşadık ve yaşıyoruz. EMarketer tahminlerine göre, ortalama bir ABD’li yetişkin 2020’de akıllı telefonlarında günde 23 dakika ve sadece sosyal medyada günde 11 dakika daha harcadı. 2020’nin üçüncü çeyreğinde her yıl, Pinterest’in günlük aktif kullanıcı tabanı% 37 arttı, Twitter’ın tabanı% 29, Snapchat % 18 ve Facebook % 12 büyüdü.

Ekonomi çevrimiçi olarak değiştikçe, Silikon Vadisi firmaları hisse senedi fiyatlarının yükseldiğini gördü. Ancak Washington’dan gelen yoğun geri tepme de gördüler, bu da teknoloji sektörünü soruşturmalar ve davalarla süsledi. Madison Avenue bile sosyal platformların daha sorumlu davranmasını talep etti.

İçerik denetimi yoğunlaştırıldı

Covid-19 salgını, beraberinde bir miktar sğlık ve politik yanlış bilgi getirdi. Sonuç olarak sosyal platformlar, kullanıcılarını korumak için hatalı gönderileri etiketlemek ve kaldırmak gibi daha katı politikalar benimsedi, pandemi ve seçim hakkında güvenilir kaynaklardan güvenilir içerikler sağladı. Anlaşılan doğru bilgiye erişim bir ölüm kalım meselesi olduğunda, sosyal medya şirketleri bunu daha ciddiye alıyor.

Twitter’ın yanlış bilgilendirme ve şiddeti kışkırtma politikaları Mayıs ayı sonlarında Başkan Donald Trump’ın hesabına uygulandığında ve şirket tweet’lerini kurallara aykırı veya yanlış olarak etiketlemeye başladığında, tüm endüstri tepki gösterdi. Snapchat, Trump’ın hesabını tanıtmayı bıraktı, Twitch başkanı askıya aldı, Reddit nefret söylemini yasakladı ve Facebook, nefret söylemini ve yanlış bilgileri platformundan uzak tutamaması nedeniyle bir an için 1.000’den fazla reklamveren tarafından boykot edildi.

Yanlış bilgi, neredeyse her sosyal medya platformunda hala yaygın bir sorundur, ancak yıllarca “medya şirketleri” olmadıklarını iddia ettikten sonra, teknoloji

şirketleri Facebook dahil nihayet platformlarını denetlemede daha uygulamalı bir rol üstlendiler. Bununla birlikte, politikalar değişirken, platformlar verilerini araştırmacılarla paylaşmak konusunda suskun, bu nedenle bilgilerin bu değişikliklerden sonra ne kadar daha güvenli veya ne kadar daha iyi olduğunu ölçmek zor.

Washington çöktü

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Silikon Vadisi’ne şüpheyle yaklaşmak için farklı nedenleri varken, her iki taraf da öfkesini teknolojiye çevirdi. Sosyal medya alanında Demokratlar, büyük ölçüde platformların nefret, aşırılık ve yanlış bilginin yayılmasını engellemek için yeterince şey yapmadığını düşünürken, Cumhuriyetçiler dayanaksız bir şekilde platformların içeriği denetleme konusunda liberal bir önyargıya sahip olduğunu iddia ediyor.

Facebook’tan Mark Zuckerberg, Google’dan Sundar Pichai ve Twitter’dan Jack Dorsey, geçtiğimiz aylarda Kongre önünde Zuckerberg ve Pichai’nin rekabete aykırı davranış iddialarının yanı sıra içerik moderasyonu hakkında ifade verdiler hükümet artık Facebook ve Google’a antitröst ihlalleri nedeniyle çok sayıda dava açtı. Facebook, sosyal medya alanındaki hakimiyetinden kaynaklanırken, Google arama ve dijital reklamcılıktaki hakimiyetine odaklanıyor.

Trump yönetimi ayrıca, ulusal güvenlik ve veri gizliliği tehditleri iddiasıyla yılın en sıcak sosyal medya uygulaması TikTok’u yasaklamaya çalıştı. Şirket , iki Amerikan şirketi olan Oracle ve Walmart’a giden bir miktar mülkiyetle yeniden örgütlenebilirken, TikTok’u Amerika Birleşik Devletleri’nden “yasaklama” çabası başarısız oldu. Biden yönetimi büyük olasılıkla Çin teknolojisine karşı sert olmaya devam edecek ve sosyal platformların sorumluluk korumalarında bir değişiklik çağrısında bulundu, ancak Silikon Vadisi’nin Başkan seçilen Joe Biden için bir öncelik olup olmayacağı belli değil, özellikle teknoloji şirketlerinden beri Başkan yardımcısıyken Obama yönetimi ile samimi bir ilişki yaşadı.

2020 yılında sosyal medyaya daha çok girdikçe bu platformları çalıştıran firmaların teste tabi tutulduğunu gördük. Uzun süredir devam eden teknoloji, sosyal medya kullanımımız zirveye ulaştığında nihayet geldi. Sosyal medya şirketleri 2020 gişe rekorları kırdı, ancak şimdi her zamankinden daha yakından inceleme altındalar ve barlar, restoranlar ve alışveriş merkezleri tekrar açıldığında bu durum kaybolmayacak.

Kaynak: https://www.adweek.com/