Pazarlama e-postası göndermek için en iyi zamanı seçerken dikkate alınması gereken 3 faktör

Herkesin e-posta gelen kutusuna, özellikle pazarlama e-postaları olmak üzere sürekli mail geliyor. Bu e-postaları genellikle gün boyunca almaya devam ederiz, bazılarını sabahın erken saatlerinde veya gece geç saatlerde olduğu gibi günün tuhaf saatlerinde de alırız. Ancak, hiç aynı anda birden fazla pazarlama e-postası aldığınızı fark ettiniz mi? Gelen kutunuzun arka arkaya birden çok kez ping attığını veya telefon bildirimlerinizin arka arkaya geldiğini hiç fark ettiniz mi? Bunun bir açıklaması var: e-posta zamanlaması. Çeşitli e-posta test yöntemleri, veri analizi oturumları ve önceki deneyimler aracılığıyla kuruluşlar bir pazarlama e-postası göndermek için en iyi zamanı daraltabilir.

Pazarlama e-postası göndermek için en iyi zamanı bilmek neden bu kadar önemlidir? Raporlar, e-postanızın teslim süresinin açılma oranlarında, tıklama oranlarında ve genel e-posta pazarlama performansında önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Bir pazarlama e-postası göndermek için en iyi zamanı belirlerken bu faktörleri göz önünde bulundurun.

1- Haftanın günü

Haftanın herhangi bir günü bir pazarlama e-postası göndermek için iyi bir gün gibi gelebilir, ancak bu her zaman böyle değildir. Haftanın her gününün genellikle birçok birey için nasıl geçtiğini göz önünde bulundurmak, bir pazarlama e-postası göndermek için hangi gününün en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. İşte haftanın günlerinin analizi:

Pazartesi: Sağduyu bize, bireylerin genellikle yavaş bir hızda çalışma haftasına geri döndüklerini ve Pazartesi günleri iş arkadaşlarından ve müşterilerden gelen e-postaları kontrol ederken, birçok pazarlama veya promosyon e-postasının genellikle gözden geçirildiğini, açılmadığını veya hemen silindiğini söylüyor. Ancak, son veriler Pazartesi günlerinin bir  e-posta göndermek için o kadar da kötü bir gün olmayabileceğini gösteriyor, çünkü açık oranlar haftanın diğer günleriyle tutarlı bir şekilde eşleşiyor.

Salı – Perşembe: Pazarlamacılar, pazarlama e-postaları göndermek için en iyi günler olarak bu günlere yönelme eğilimindedir. Niçin? Bireyler haftalık çalışma rutinlerine alışırlar ve e-postaları normal hızlarında kontrol ederler; bu da, gönderilen pazarlama e-postalarını açmaları ve tıklamaları muhtemel olduğu anlamına gelir.

Cuma: Birçok kişi hafta sonu için hazır olduğundan, bu gün pek çok iş veya proje başlatılmaz. Çalışan kişiler, cuma günlerini  görevlerini veya projeleri tamamlamak veya minimum toplantı kesintisi ile biraz kafa kafaya çalışılacak gün olarak düşünür. Son veriler, açılma ve tıklama oranlarının tutarlı kaldığını ve haftanın diğer günlerindeki oranlarla karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor.

Cumartesi ve Pazar: Çoğu durumda, insanlar hafta sonları e-postalarını kontrol etmez ve bu iki günü işten ayrı zaman olarak kullanır. Kişisel yaşamlar devraldıkça, e-postaları kontrol etme süresi minimumdur. Ancak iş kültürüne, coğrafyaya ve iş türüne bağlı olarak bu farklı olabilir. Pazarlamacılar genellikle bu günlerde pazarlama e-postaları göndermekten kaçınırlar. İnsanlar hala cumartesi ve pazar günleri e-postaları açıp tıklıyor, ancak hafta içi kadar yüksek bir oranda değil.

2- Günün saati

Günün saati, bir pazarlama e-postası veya e-posta pazarlama kampanyası göndermek için en uygun zamanı seçmede bir başka etkili faktördür. Çoğu durumda, birçok kişi çevrimiçi olduğundan, gelen kutularını yeni e-postalar için aktif olarak kontrol ettiğinden, normal çalışma saatlerinde göndermek en mantıklısıdır, ancak bu aynı zamanda haftanın gününe de bağlı olabilir. Haftanın belirli günleri için günün farklı saatleri daha iyidir. İşte pazarlama e-postaları göndermek için günün en iyi saatini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin analizi:

Sabahın  erken saatleri (07:00-10:00): Şirketiniz bir bireyin dikkatini, iş gününe başlamak için çevrimiçi olduğunda, önceki akşam veya sabahın erken saatlerinde gelen e-postaları filtrelerken çekmek istiyorsa bu aralık en uygun zaman olabilir.

Gün ortası (11:00-13:00): Bu en uygun zaman olabilir çünkü, birçok insan bu saatte öğle yemeği molası verir. Çalışma alışkanlıklarına bağlı olarak, birçok kişi öğle yemeğinde bilgisayarından ayırılıyor ve geri döndüklerinde  gelen cevapsız e-postaları kontrol etmeye devam ediyor. Bundan bağımsız olarak, birçok kişi öğle yemeği molası sırasında pazarlama e-postalarını açmaya ve e-postalarını kontrol etmeye  daha isteklidir.

Öğleden sonra (15.00-17.00): Şirketiniz, işler yavaşlarken birinin dikkatini iş gününün sonuna doğru çekmek istiyorsa, bu en uygun zaman olabilir. Birçok kişi gün boyunca üzerinde çalıştıkları görevleri tamamlar veya bir sonraki gün için planlamaya başlar, bu nedenle bu süre içinde bir pazarlama e-postası göndermek bir seçenek olabilir.

Akşam/gece (18:00 – 21:00): Şirketiniz çalışma saatlerinden sonra hedef kitlenize ulaşmak istiyorsa bu en uygun zaman olabilir. İnsanlar çalışmayı bitirdikten sonra hala e-postalarını kontrol etme eğilimindedir. Onları mesai sonrası bir şekilde yakalamayı umuyorsanız, bir pazarlama e-postası göndermek için harika bir zaman olabilir.

3- Kitle demografisi ve davranışları

Hem haftanın günü hem de günün saati bireysel faktörler olarak önemli olsa da, test ettiğiniz ve pazarlama e-postaları göndermeyi seçtiğiniz günün saati ve haftanın günü, temel hedef kitlenizin demografisi ve davranışlarından etkilenir. Örneğin, kuruluşunuzun bir bankacılık SAAS teklifi varsa ve hedef kitle, yönetici ekip üyeleri ve üst düzey kişilerse, pazarlama e-postaları göndermek için en iyi zaman, kuruluşunuzun bir havacılık teknolojisi çözümüne sahip olması ve öncelikle pilotlara ve uçak teknisyenlerine hizmet vermesi durumundan tamamen farklıdır. Bir pazarlama e-postası göndermek için en iyi zamanı seçerken kitle demografisi ve davranışlarının neden önemli olduğuna dair bir analiz:

• Pazarlama e-postaları için önceki katılım verileri, haftanın hangi günü ve günün hangi saatinde açık ve tıklama oranlarının en yüksek olduğu konusunda bir fikir verebilir.

• Farklı roller ve iş unvanları farklı e-posta açma ve tıklatma davranışlarına sahipti

o Yöneticiler ve C-suite üyeleri, yoğun toplantı programları nedeniyle e-postalarını sık sık kontrol edemeyebilir ve e-postalarını hafta sonları sürekli olarak kontrol edebilir.

o Giriş seviyesindeki ve yönetici seviyesindeki ekip üyeleri, daha fazla program esnekliğine sahip olabilecekleri ve mesai saatleri dışında veya hafta sonları e-postalarını kontrol edemeyebilecekleri için e-postalarını kontrol etmeye daha meyilli olabilirler.

• Pazarlama hedefleri, hedef kitle segmentasyonuna göre farklılık gösterir ve e-posta göndermek için en iyi zamanın hangisi olduğunu etkileyebilir.

o Farkındalığı artırmak istiyorsanız, daha önce yüksek açılma oranları gösteren haftanın günlerine ve günün saatlerine odaklanmak en iyisi olabilir.

o Müşteri adayları oluşturmak istiyorsanız, daha önce yüksek tıklama oranları gösteren haftanın günlerine ve günün saatlerine odaklanmak en iyisi olabilir.

Gönderim zamanını optimize edin

Geçmiş katılım verilerini kullanmak ve hedef kitle demografisi ve davranışlarını tam olarak anlamak, ekibinize pazarlama e-postaları göndermek için stratejik bir plan oluşturmak için gereken tüm bilgileri verebilir. En iyi performansı gösteren ve pazarlama hedeflerinizle eşleşen bir günü veya haftanın birkaç gününü ve günün birkaç saatini daraltmak, pazarlama ve iş başarısında uzun bir yol kat edecektir.

Kaynak: www.business2community.com