2022 için sosyal medya kampanya fikirleri

2022’de sosyal medya çalışmalarınız için hazır mısınız? Önümüzdeki 12 ay boyunca çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç fikir. Aşağıdaki fikirlere göz atın ve yıla pazarlama çalışmalarınıza yardımcı olacak harika sosyal medya içeriğiyle başlayın.

Tüm biçimleriyle video

2022 ve sonrasında, sosyal medya platformlarından yapılan yatırımlar sayesinde video kalıcı olacak.

Sosyal medyada mevcut olan birçok video seçeneği arasında, canlı videolar (hedef kitlenizle daha önce hiç olmadığı şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanır), kısa formatlı videolar (Snapchat tarafından tanıtılanlar gibi) ve önceden kaydedilmiş videolar (Instagram’da Reels gibi).

Sosyal medyadaki videolar tek bir kutuya sığmaz. 2022’de sosyal medya stratejiniz için bir video stratejisi geliştirdiğinizden ve uyguladığınızdan emin olun.

UGC (Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik)

UGC artık yeni bir şey olmasa da, hala nispeten gelişmemiş durumda. 2022’de bu alanda çıkış yılınız yapmaya odaklanabilirsiniz.

UGC stratejisi, müşteri içeriğinin (fotoğraflar ve videolar gibi) paylaşılması, müşteri referanslarının ve hikayelerinin talep edilmesi (özellikle Facebook ve Instagram’da etkilidir.) ve kullanıcılara içeriklerini gönderme şansı sunan yarışmaların düzenlenmesi gibi çeşitli şekillerde dahil edilebilir.

UGC’ye katkıda bulunanlara ne tür içerik oluşturmaları, nerede yayınlamaları ve nasıl yapmaları gerektiği (örneğin, fotoğrafta/videoda şirketinizi etiketlemek veya belirli bir hashtag kullanmak) konusunda yönergeler vermeniz gerekir.

Davet etkileşimi

Konu, etkileşime davet olduğunda çok fazla marka biraz çekingendir. Gerçek şu ki, takipçilerinizle aktif olarak etkileşimde bulunmayı istemeniz gerekir ve bu, internette çok fazla gürültünün olduğu 2022’de odaklanmanız gereken bir şey.

Sosyal medya etkileşimini artırmanın en iyi yolu nedir? İçerik stratejisi platforma bağlıdır, ancak genel olarak sohbetleri ateşleyen, düşündüren ve insanlara yaratıcı düşüncelerine katkıda bulunabileceklerini hissettiren içerik göndermelisiniz. Örneğin, soru sormak tartışmalara yol açabilir.

Diğer sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim kurmak da önemlidir, özellikle de sektörünüzde influencer’larsa. Onlarla yapılan görüşmeler, gelecekteki işbirliklerine veya diğer markadan markaya sosyal medya pazarlamasına yol açabilir.

Yorumlarınız ve yanıtlarınız sosyal medya içeriğinizin bir parçasıdır, bu nedenle bunları dikkatli bir şekilde oluşturmanız ve markanızın sesiyle uyumlu hale getirmeniz zorunludur.

Çeşitli olun

Markalar artık kitlelerinin çeşitliliğini kutlayabileceklerini keşfediyorlar. Bu daha önce yapılabilirken, şimdi çok daha acil görünüyor ve bunu anlayan ve bunu sosyal medyalarının önemli bir özelliği haline getiren markalar, kitleleriyle daha iyi ilişkiler geliştirdiklerini görecekler.

Kampanyalarınızdaki marjinalleştirilmiş sesler de dahil olmak üzere; markanızın sosyal içeriğinin kimi temsil ettiğini göz önünde bulundurun ve hedef demografinizin kim olduğunu sorun. Sosyal içeriğinizle etkileşime giren kişilerin hepsinin aynı olmadığı ve çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı ön planda tutan markalar aradıkları açıktır. Durumu kavrayın ve 2022’yi daha kapsayıcı ve özgün bir yıl haline getiren kampanyaları bir araya getirin.

Kaynak: business2community.com