İstenmeyen klasöründen uzak durmak: yeni tüketicileri etkilemek için ipuçları

Bir e-posta pazarlama stratejiniz var mı?

E-posta pazarlaması, dijital pazarlama stratejisinin güçlü bir parçasıdır. Birçok işletme sosyal medya varlığına ve paylaşımına öncelik verir. Bununla birlikte, e-posta pazarlaması, ticari büyüme ve katılım için harika bir hamle olabilir.

Raporlar, e-posta pazarlamasının, yatırılan her dolar için 42 doların üzerinde en yüksek yatırım getirisini sağlayabileceğini gösteriyor. Ancak bazıları için e-posta pazarlamasını doğru yapmak zor olabilir. Birçok pazarlama e-postası spam veya gereksiz klasörüne düşer.

Bunu önlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede, yeni müşterilerle etkileşime geçmeniz ve spam kutusundan uzak durmanız için size bazı e-posta ipuçları veriyoruz. E-posta pazarlama stratejinizi oluşturma hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Bir e-posta listesi oluşturun

İyi içeriğiniz olsa bile, alıcılar ilgilenmiyorsa e-postalarınız gereksiz klasörüne düşebilir. Doğru şeyleri söylüyor ama onları yanlış kitleye ulaştırıyor olabilirsiniz. Bundan kaçınmak için benzersiz bir abone e-posta listesi oluşturun.

Üçüncü taraf bir sağlayıcıdan e-posta listesi satın almaktan veya kiralamaktan kaçının. Bir robot aracılığıyla e-postaları toplamamaya ve toplamamaya çalışın. Bunu yapmak sizi kesinlikle gereksiz posta klasörüne koyacaktır.

Bir e-posta listesi oluşturmak biraz zaman alabilir ancak uzun vadede size fayda sağlayacaktır. Listenizi büyütmenin ve ilgili bir kitleyle bağlantı kurmanın en etkili yoludur.

Alıcılardan sizi beyaz listeye eklemelerini isteyin

Yeni bir adres listenize girdiğinde, kullanıcıyı markanızı bir kişi olarak eklemeye teşvik edin. Sizi bir kişi veya beyaz listeye eklemek, e-postalarınızın her zaman gelen kutularına düşmesini sağlar. Bunu talep etmek için en iyi zaman, kayıt onayı sırasında veya müşteri hizmetindedir.

Meşru bir adres eklemenize ve Outlook veya Gmail gibi ücretsiz bir hizmetten kullanmamanıza yardımcı olabilir. Alakalı bir alan adı uzantısına veya alan adına sahip olmak size güvenilir bir e-posta adresi verir. Sektörünüze özel bir alan adı uzantısı kullanın.

E-postanızı doğrulayın

Uygun bir alan adı uzantısı seçmek, sizi yalnızca kullanıcının gözünde güvenilir kılmakla kalmaz. Google ve Outlook gibi gelen kutusu hizmetleri, kimliği doğrulanmış e-postalara öncelik verir. Bu e-postaların bir kullanıcının gelen kutusuna düşme olasılığı daha yüksektir.

Gönderen Politikası Çerçevesi, e-postanızın kimliğini doğrulamanın bir yoludur. Bu, sizi bir yetkili IP listesiyle karşılaştırarak kimliğinizi doğrular. Karşılamanız gereken standartlardan biri DKIM veya Etki Alanı Anahtarları Tanımlı Posta’dır.

Bu, e-posta adresinin değiştirilmemesini sağlar. Ayrıca DMARC aracılığıyla hem DKIM hem de SPF’den yararlanabilirsiniz. Bu, e-postalarınızı teslim edebilmeniz için yukarıda listelenen her iki öğeyi de gerektirir.

Kullanıcılara abonelikten çıkma seçeneği sunun

İyi e-posta uygulamasının bir parçası, kullanıcılarınıza bir çıkış sağlamaktır. Kullanıcılarınıza abonelikten çıkma seçeneği sunmak, spam olarak işaretlenmenizi önler ve aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.

İstenmeyen e-posta şikayetleri, e-postalarınızın gereksiz klasörüne düşmesine neden olur. Kullanıcı e-postalarınızı almak istemiyorsa bu düğmeyi kullanabilir. Bu, gerektiğinde e-posta listenizi temizlemenize de yardımcı olur.

Kullanıcıların Tercihlerini Seçmelerine İzin Verin
Markanız birkaç hizmet sunuyorsa, kullanıcılarınıza bir tercih merkezi verin. Bu, yeni ve mevcut abonelerin e-postalarınızı nasıl almak istediklerini seçmelerine olanak tanır. Sıklığı ve hangi konularda güncelleme almak istediklerini seçebilirler.

Kullanıcılarınıza ne tür içerik almak istedikleri konusunda kontrol vermek, spam risklerini azaltır. Kullanıcılarınıza, istedikleri içeriği ve bunları ne zaman alacaklarını seçmeleri için basit bir tercih merkezi sunun. Tercih merkezi, daha yüksek katılım sağlar ve istenmeyen e-posta olasılığını azaltır.

Metrikleri takip edin

Yeni bir strateji denerken, ilerlemesini izlemek çok önemlidir. Bu, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenizi sağlar. Kullanıcıların e-postalarınızla nasıl etkileşimde bulunduğunu takip etmeye çalışın.

Kitle yanıtı, e-postalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini izlemenin en iyi yoludur. Açılmamış e-postalar, istenmeyen e-posta raporları ve e-postaların önemsiz klasöre taşınması, teslim edilebilirliği azaltır. İyi hedef kitle yanıtı, alıcıların adresinizi açması, yanıtlaması ve bir gelen kutusuna veya adres defterine taşımasıdır.

Açtıktan sonra sert sıçramalar ve silme, kullanıcının ilgilenmediğinin kesin işaretleridir. E-posta pazarlama stratejinizi gerçekleştirirken bunları takip edin.

İçeriğinizi kişiselleştirin

Metriklerinizle e-posta stratejinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. E-postaları kişiselleştirmek, bir kullanıcının adını eklemekten fazlasını gerektirir. Kullanıcının geçmiş davranışını takip edin ve bunu kendi yararınıza kullanın.

Bu, geçmiş satın alma işlemleri, konum ve baktıkları ürünler gibi şeyleri içerebilir. İçerik hedef dışıysa, kullanıcıların abonelikten çıkma olasılığı daha yüksektir. Bir kullanıcıya istemediği bir ürün veya hizmetin tanıtım içeriğini gönderirseniz, bu e-posta gereksiz klasörüne düşebilir.

Amazon, kullanıcılarına genellikle çok sayıda e-posta gönderir. Ancak, Amazon’un içeriği onlarla alakalı olduğu için kullanıcılarının çoğu abone olmaya devam ediyor.

Listelerinizi temizleyin

E-posta listelerinizin düzenli temizliğini ve bakımını yapın. Kullanıcıların bir e-posta listesinden çıkmaları yalnızca doğaldır. Ancak, sizi görmezden gelecek bazı kullanıcılar da var.

Düşük kullanıcı katılımı, aboneliği iptal eden kullanıcılardan daha zararlıdır. E-posta etkileşim oranınızı düşürür ve ISS’lerin sizi spam olarak görme olasılığını artırır. E-posta stratejisi performansınızı takip ederken, etkileşimde olmayan kitlelere dikkat edin.

E-postalarınızla ilgilenmeyen kullanıcıları silin. Bunu yapmakta tereddüt ediyorsanız, kullanıcıyı geri kazanmak için son bir kampanya gönderebilirsiniz. Hala e-postanızla ilgilenmiyorlarsa, onları listenizden silmek daha iyidir.

Önemsiz klasörden nasıl uzak durulur

Birçok işletme pandemiye yanıt olarak pazarlamalarını hızlandırıyor. Markalar, ekonomik kaybı telafi etmek için çevrimiçi seçenekleri teşvik ediyor. Önemsiz klasörün dışında kalmak için yukarıda belirtilen e-posta etkileşim ipuçlarını izleyin.

Kaynakça: https://www.verticalresponse.com/blog