Müşterilerinize ulaşmak için 6 yenilikçi yaklaşım

Günümüzde müşteriler markalara karşı daha talepkar hale geliyor. Ve Deloitte’un bir raporu, CIO’ların yüzde 57’sinin müşterileri en yüksek iş önceliği olarak sıraladığını ortaya koydu. Bu senaryoda, yeni pazarlama stratejileri ve geleneksel pazarlama taktiklerinin bir karışımının, kişisel satış ve pazarlama kampanyaları ile müşterilere ulaşma potansiyelini artırmaya çalıştığını belirtmek önemlidir.

İşte müşterilerinize ulaşmak için yenilikçi ama basit yaklaşımlardan bazıları.

1) Hedef kitlenizin ilgi alanlarıyla ilgili kısa notlar alın

Hedef kitle, pazarlama mesajınızı almakla ilgilenen bir grup tüketiciyi ifade eder. Geniş bir kategori seçmenize gerek yok çünkü bu yalnızca mesajlarınızın göz ardı edilme şansını artıracaktır. Bunun yerine, potansiyel müşterilerinizin kimler olduğu ve endişeleriyle ilgili soruların yanıtlarını alın. Bu bilgilerle, onlara ulaşmak için en etkili stratejiyi formüle etmeye karar verebilirsiniz. Geleneksel pazarlamanın uyarlanabilir anahtar kelime araştırması ve PPC (Pay-Per-Click Advertising) pazarlama kampanyalarının yanı sıra içerik dağıtımı ile karışımı en iyi sonucu verir. Ayrıca, mevcut tasarımı ve potansiyel müşterilerin kabul ettiği içerik türünü iyileştirmeye devam edin. Tüm tekniklerden yararlanmak, hedef kitlenin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak, yüksek kaliteli içerik göndererek markaya fayda sağlayacaktır.

2) Tutarlı müşteri deneyimleri sunun

CEO’ların yaklaşık yüzde 39’u, müşteri deneyiminin rekabet avantajı geliştirmenin etkili bir yöntemi olduğunu belirtti. Bu bağlamda, iyi bir müşteri deneyimi sunmada tutarlılığa dikkat etmek önemlidir. Bu strateji, pazarlama stratejisinin anahtarıdır. Müşteri memnuniyetini korumak, ancak sadakati artırmanın yollarını formüle ettiğinizde mümkündür. McKinsey & Company tarafından 27000 Amerikalı tüketicinin katıldığı araştırma, tutarlı müşteri deneyimlerinin, iyi bir müşteri yolculuğunu deneyimlemenin istikrarlı bir yolunu formüle etmeyi sağladığını gösteriyor. İçerik pazarlamasına yatırım parlak bir fikirdir. Markanızı tanımak için her gün yeni müşteriler bulmanız gerekmeyecek. Mevcut müşteri tabanına heyecan verici içerik sunmak işe yarayabilir ve pazarlama için en iyi araçlardan biri olarak kabul edilir. E-posta pazarlaması, SEO dostu içerik, YouTube kampanyası yürütme ve diğer sosyal medya kanallarında aktif kalma kombinasyonu, pazarlama taktiklerinizi etkinleştirecektir. Böyle bir strateji, size yatırım getirisi sağladığından emin olmak için en iyi şekilde çalışır.

3) Mailleriniz için sabit biçimlere karar verin

Posta paketleri için birkaç isim vermek gerekirse satış mektupları, kartpostallar, haber bültenleri ile gönderilir. Bazen kartpostallar, yalnızca yeni web sitesinin tanıtımını dikkate aldığınızda idealdir. Ancak birçok özellik ve avantaj söz konusu olduğunda, broşür veya satış mektubu en iyi sonucu verir. PostGrid gibi teknoloji şirketleri, otomatikleştirilmiş mektuplar, postalar ve kartpostallar yazdırmaya yardımcı olur. Bu yöntemle, postaları geçerli ve doğru olan kesin biçimler ve adreslerle etkinleştirebilirsiniz. Adres doğrulama çözümünün entegre edilmesi, girişlerin tüm noktalarında doğru adreslerin oluşturulmasını sağlar.

4) Promosyonlarınız için kesin kod oluşturun

ABD’deki tüm tüketicilerin yüzde 91’inin her gün e-posta kullanımını benimsediğini belirtmek gerekir. Ayrıca, postalama için bir pazarlama kodu, aldıktan hemen sonra sizinle iletişime geçmek isteyen müşterileri tanımlamaya yarar. Bu pazarlama sistemi, postalara yanıt verirken potansiyel müşteri sayısının tutumunu analiz etmeye yardımcı olur. Kod, yanıtı takip ederken ki çabayı tanımlayan verileri içerir. Pazarlama otomasyonu çözümleriyle, istek üzerine postaları, kişiselleştirilmiş mesajları otomatikleştirmek ve kolayca göndermek için daha iyi bir fırsat var. Yönlendirme programları, müşteri edinme stratejisi mantığıyla çalışır. Ayrıca, yeni müşteriler çekmeye de yardımcı olur. Bağlı kuruluşlarla ilişki kurarken müşteri tavsiye programına devam edebilirsiniz. Müşterilerinize basit mesajlar göndermek için anlık mesaj bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz. İçerik akışına detayların eklenmesi de iyi bir yoldur. Sosyal medya entegrasyonu, müşterilerin daha iyi etkileşim ve iletişimsel yönler oluşturmasına izin vermenin etkili bir yolu olarak ortaya çıkıyor.

5) Ürün ve hizmet incelemesinden yararlanma

Posta taktiklerinin yanı sıra, kullanıcıların sosyal medyadan katılımı da bir zorunluluktur. Ayrıca, bir marka sahibi olarak, Amerikalıların yüzde 40’ının satın alma kararları verirken çevrimiçi incelemelere bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Kusursuz yönlendirme deneyiminin oluşturulması, size ek avantajlar sunmayı garanti eder. Aynı zamanda önceden var olan ve yeni müşterilerle de işbirliği yapabilirsiniz. Ürün ve hizmet incelemeleri için yollar sunmak, müşterilerin markanıza güvenmesi için gelişmiş destek sağlar. Ürün ve hizmet incelemelerini etkinleştirmenin yanı sıra, bir marka algısı anketi veya bir direk uygulamak, müşterilerinizin markanıza veya şirketinize yönelik görüşlerini ölçmenin acısız ve uygun maliyetli bir yolu olarak ortaya çıkıyor.

6) Yaklaşan teklifleri ve satışları bildirin

Müşterileri yaklaşan teklifler ve satışlarla ilgili olarak bilgilendirmek, daha fazla etkileşim oluşturmak için harika bir fırsattır. İlk günlerde insanlar özel tekliflerden, indirimlerden, etkinliklerden veya indirimlerden bu kadar haberdar olmayacaktı. Ancak şimdi, müşterilerinizin her zaman bilgilendirilmesini sağlamak için çevrimiçi pazarlama stratejilerine sahip olduğunuzda işiniz çok daha kolay. Otomasyon teknolojisinin ve özel uygulamaların kullanılması, müşterilerin yeni teklifler ve markanızın satışları konusunda güncel kalmasını sağlar.

Temel çıkarımlar

Yeni müşterileri elde tutmak için planlar oluşturmak, mevcut müşterilerin doğru anlaşılmasıyla başlar. Mevcut müşterilerinizin alışkanlıklarını öğrenmek, insanların neyle ilgilendikleri hakkında bir fikir verir. Bu senaryo size, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için yeni planlar oluşturmanın özelleştirilmiş biçimini sağlayacaktır. Çabayı ikiye katlamayı düşünürken davranışlarını ve ilgilerini bilmek size doğru yatırım getirisini sağlayabilir. Birden fazla kanal aracılığıyla yeni müşteriler çekmeye devam etmek, kullanıcı etkileşimini artırmaya yardımcı olur. Kitleyi küçük işletmelerde genişletmek için doğru fırsatı arıyorsanız, uygun maliyetli pazarlama araçlarını birleştirmeye değer. Pazarlama kampanyalarını otomatikleştirmek, mevcut müşteri tabanına gelişmiş destek sağlar. Yeni en iyi müşterinizi çekmek için planlar oluştururken işinizi büyütmenin durdurulamaz bir yolu olduğu ortaya çıkıyor.

 

business2community