Markaların Instagram hikayelerini güçlendirmesi için 6 yol

Haberleri duydunuz mu? İnstagram yeni bir özellik piyasaya sürmüş. Bazı insanlar Snapchat ile çarpıcı bir benzerlik gösterdiğini söylüyorlar. Eğer bunu duymadıysanız, Joe Pulizzi ve Robert Rose’un instagram hikayeleri hakkında söylenmesi gereken detayları This Old Marketing episode’dan dinleyebilirsiniz. Özetlemek gerekirse onlar: ‘’ Eğer yenemezsen, klonla.’’ diyorlar. Ama daha ileriye gidersek ve instagram hikayelerini içerik pazarlama stratejilerinin nasıl kullanıldığına bakarsak?

Akıllı içerik pazarlamacıları kendi oyunlarını bir toplulukta nasıl baskı yapacağıyla ilgileniyorlar  bununla bağlantı kuruyorlar. Ve Markalarını seyircilerinin hayatlarında bir parça haline getiriyorlar.Aylık 500 Milyon aktif kullanıcıyla ve her gün yüklenen 90 milyondan fazla fotoğraf ve video ile İnstagram şuan bir topluluk markası haline geliyor.İnstagram hikaye özelliği ile mobil sosyal ağdan istediğiniz her şeye sahip oluyorsunuz. Fotoğrafları düzenleyip yükleyebiliyorsunuz. Video yükleyebiliyorsunuz. Filtreler uygulayabiliyorsunuz. Direk mesajlar gönderebiliyorsunuz, reklam yapabiliyorsunuz,  24 saat içerisinde kaybolan bir içerikte yaratabiliyorsunuz.

 

main-qimg-497b2fb6d2d3de651e7dec3cfba1d054

Bu 6 tane İnstagram özelliği, görsel içerik pazarlama stratejisi hakkında sizi bilgilendiriyor:

Kamera arkası

İçerik pazarlamacıların çok azı gerçek ve şeffaf içerik üretmektedir. Bu da İnstagram hikayelerinin gerçekten ne olduğudur.Yeni hikayeler ile kullanıcılar sevdikleri resimlerin ya da ilham verici resimlerin nasıl, nerede çekildiklerini ve bunun yaratıcısının normal bir günde yeni yerler keşfederken çekebilir olduğunu görebilirler.İsveçli çorap ve iç çamaşırı üreticisi ve perakendecisi olan Happy Socks instagram hikayesinde ofiste ne olup bittiğini 10 dakikalık bir video ile gösterebilir. – İnsanlar masalarında çalışırken veya doğum günü partilerindeyken.

Hedef kitlelerine nasıl bir marka ve ne olduğunu gözetleme imkanı verir. Buda sizin hedef kitleniz ve markanız arasında derin bir bağlantı yakalama fırsatı verir. Eğer instagram hikayesine neyi yükleneceğinizi bilmiyorsanız takipçilerinize sadece sizden ne görmek istediklerini sormalısınız.

Bir sonraki post’un oylanması

İnstagram kullanan markalarda bugüne kadar gördüğüm en iyi  uygulama hedef kitlelerini görsel stratejilerinin bir parçası yapmalarıdır. Eğer markalar kendi seçtiği hikayeleri rastgele oluştururlar ise bu bir utanca dönüşür. Çünkü kendi topluluklarıyla konuşmalarını avantaj olarak alamaz hale gelirler. Redbull, takipçilerinden  “beğeni emojisi” ile sıradaki fotoğraflarını oylamalarını istiyor. Hedef kitle üyeleri yayınlanmasını istedikleri fotoğraf için emojiyi instagram chatten doğrudan mesajla yolluyorlar.  Eğer şirketiniz her gün yada günde birden fazla kez İnstagrama gönderi yolluyorsa, hedef kitlenize sizin karar alma sürecinizin bir parçası olmalarını- ve sorularınızda yaratıcı olun.

Devralmak

Eğer dijital ajans sahibi olan Gary Vaynerchuk’a aşina iseniz onun bloğundaki devralma stratejisi hakkındaki yazısını okumuş olabilirsiniz. Bir hesap devraldığında, sen ve başka biri hesabı birlikte kullanabilirsiniz ve birbirinizin hikayelerini görebilirsiniz. Gary’nin de açıkladığı gibi siz resim de gönderebilirsiniz veya 10 saniyelik video da yükleyebilirsiniz aynı şekilde ortağınız da hesaba resim gönderebilir veya 10 saniyelik videoda yükleyebilir.

Bunu sevdim çünkü beni konfor alanımdan çıkardı ve sadece kendim hakkında değil aynı zamanda ortak topluluk hakkında da düşünmeye itti. Ayrıca benim daha çok denememi sağladı, çünkü ben yapabileceğimin en iyisini , devralmada kullanması için instagram ortağıma vermek istiyorum.

Belki siz bu stratejinin marka hesaplarındansa kişisel hesaplar için daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz.. Pekala, dostlarım, ben işletmelerin ortaklıkla yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. Eğer bir spor salonu yakınındaki restoran için devralma yaparsak ne olacak? Spor salonu, fitness ile birlikte nasıl sağlıklı bir içerik oluşturulabilir ? İşte bu noktada bu restoran sağlıklı yiyeceklerin önemini vurgulayan bazı içerikler oluşturabilir.Bunun hakkında bir düşünün derim.

İnstachat: Kısa soru ve cevaplar

İnsanlar, uzmanların bir konu yada durum hakkında ne söyleyeceklerini duymayı seviyorlar ve İnstagram Hikâyeleri ile kısa bir soru cevap da siz ekleyebilirsiniz.İçerik pazarlama enstitüsü gibi markalar Twitter’da sohbetler yapmaktadır sizde İnstagram üzerinden aynı şeyi yapabilirsiniz. Açıklamak gerekirse: Topluluklar kısa soru ve cevap hakkında bilmek istediklerini ve ne zaman olacağını içeren fotoğraf ya da video yayınlatarak yapabilirler.Örneğin; İnstagram topluluk yönetici olan Jeffrey Gerson 10 saniyelik videolar ile takipçilerinin sorularını yanıtladı.

Ben İnstagram üzerinde farklı markaların ipuçlarını ve püf noktalarını görmeyi seviyorum. Markanın bu alanda uzman olduğunu ve karşılığında bir şey sormadan yardımcı olacağını takipçilerine anlatmak için harika bir yoldur.Örneğin; Takipçilerinizin istedikleri ve ihtiyacı olan şeyleri nasıl yapmaları gerektiğini  adım adım yüklemeler yaparak talimat verebilirsiniz. Bir avokado üreticisi on saniyelik bir video ile nasıl güzel avokado sosu yapıldığını veya bir kamera şirketi resimler arasındaki farklılıkları göstermek için farklı kameralardan alınan görüntüleri gösterebilir.

Sınırlı satış

İnstagram hikayenizde ürününüzü sergileyin ve indirim verin. İnsanlar satın alacakları indirimde sadece 24 saatleri  ( İnstagram hikayesinin kalma süresince)olduğunu bilsinler.

Sonuç

Bu 6 fikir İnstagram hikayelerinin kazancını nasıl arttıracağı üzerine sadece bir başlangıç. Eminim ki sizde kendi içerik pazarlama stratejiniz ile İnstagram hikayelerini kullanarak farklı yöntemler bulabilirsiniz.

Kaynak: http://contentmarketinginstitute.com/2016/10/brands-instagram-stories/