Facebook’un takviminizin yerini alacak yeni uygulaması “Events”

Facebook yaratıcı bir şekilde isimlendirdiği ve sadece etkinliklere odaklanan uygulaması Events’i geçtiğimiz hafta Amerika’da hizmete sundu.

Aslında uygulama, bazı sosyal medya alanlarıyla birlikte çalışabilen kaliteli bir takvim. Ana özelliği ise “keşfet”: Zaten takip ettiğiniz etkinliklerin güncellemerini görebilmenizin yanı sıra uygulamayı açıp arkadaşlarınızın ilgilendiği ya da önceden beğendiğiniz sayfaların düzenlediği etkinliklere bakabilirsiniz.

Eğer sıkıldıysanız ve hafta boyunca ne yapacağınızı bilemiyorsanız, uygulamaya girip zamana, mekana ya da ilgi alanlarınıza göre düzenlenmiş etkinlik önerilerine bir göz atabilirsiniz. Hatta uygulama içinde yakın çevrenizde neler olduğunu görebilmeniz için bir de harita var (Seyahat etmeyi planlıyorsanız diğer şehirlerdeki etkinliklere de bu uygulama vasıtasıyla bakabilirsiniz).

faceevent1Bu özelliklerin dışında, katılmayı planladığınız yakın zamanda gerçekleşecek etkinlikleri takipte kalabilmeniz ve en önemlisi telefonunuzda zaten var olan takvimi entegre edebilmeniz için sade ve eski görünüme sahip bir takvimi de bu uygulamada bulabilirsiniz.

Bazı insanlar hali hazırda kendi Facebook takvimlerini hayatlarını kolaylaştırmak adına kendi takvimlerine entegre etmiş durumda ama kendi takvim uygulamasını piyasa sürmek Facebook’un, hareketliliği kendi platformları etrafında toplamasına izin veriyor. Eğer insanlar Facebook uygulamalarını kullanmaya başlarlarsa Facebook etkinlikleri daha çok ön plana çıkacak ve daha çok insan Facebook’ta etkinlik paylaşmaya teşvik edilmiş olacak.

Bu, insanların Facebook’un etkinlik özelliğini kullanmasına yardım edebilecek hoş bir fikir. Çoğu zaman buradaki işlevselliği unutuyorum ve yalnızca davet edildiğim etkinlikler için bildirimde bulunuyorum. Birçok Facebook kullanıcısı için de durumun benimkiyle aynı olduğunu düşünüyorum. Diğer bir yandan, bugüne kadar Facebook’un takvimini sıradan Google takvimime entegre etmeyi de kendime dert etmemiştim.

faceevent2
Birbirinden bağımsız uygulamaların varlığı gerçekten de bir şeye kanalize olmamı sağlayabilen ya da etrafımda neler olduğunu görebileceğim bir uygulamaya sahip olmam demek. Ve tahminimce Events uygulaması güçlü takvim özelliklerine ihtiyaç duymayan ya da herhangi bir takvim kullanma eğilimi olmayan kişiler arasında oldukça popüler olacak. Uygulamadaki “keşfet” özelliği daha önce hiçbir takvim uygulamasının sunmadığı bir özellik ve bu, Facebook bağlantılı ya da değil gelecek tüm etkinlikleri bir arada görebilmeniz için elverişli bir yol sunuyor.

Events uygulaması bugün Amerika Apple Store’undan indirilip kullanılabiliyor. Android için ise yakında geleceği vurgulandı. Takvimlerinizin Facebook sitesine entegre edilebilmesi üzerine bir açıklama yok fakat eğer olursa faydalı bir seçenek olur.

Kaynak: http://thenextweb.com/facebook/2016/10/07/facebook-releases-new-events-app-replace-calendar/