Marka kimliğinizi güçlendirmenin 5 yolu


Markalaşma işi, satış ve pazarlama hedeflerini karşılamak için nasıl çalışır? 

Satış yapmada en önemli unsurlardan biri de potansiyel müşterilerle güven ve yakınlık kurma becerisi.

Yüz yüze bunu yapmak kolay. El sallamak, konuşmak ve bağlantı kurmak. Ancak çevrimiçi satışlar biraz farklı.

Çoğu zaman hiç tanışmadığınız yabancılarla iş yapıyorsunuz. Aradıkları sonuçları siz oluşturabilirseniz kim olduğunuzdan şüphelenirler. Dahası, günümüz tüketicileri birlikte iş yaptıkları şirketlerin onlarla daha içli dışlı ve özgün olmasını arzuluyor. 

İşin markalaşma süreci burada gerçekleşiyor.

İş markanız kim olduğunuzu tanımlar. İşinizin kalbi bu. Marka bilinci oluşturma, iş yerinizin pazarda tanımlanmasına ve ayırt edilmesine yardımcı olur. Sizi diğer rakiplerden ayırmak için işinizi tanımlar ve konumlandırır.

Marka bilinci, duygusal bir bağlantı oluşturur ve düzenli müşterileri çılgın hayranlara dönüştürür. Peki, etkili bir markayı nasıl inşa edersiniz? 

Hedef pazarınızla olan ilişkinizi güçlendirecek, sizinle iş yapmaya daha eğilimli olacak bir iş markası kurmanın beş yolu var: 

Uygun yerinizi alın   

Kusursuz müşterilerinizin kim olduğunu tanımlamak gerçekten önemli. Geniş bir izleyici kitlesine hitap etmeye çalışan markalar genellikle zayıf olur. Bunun yerine, hedef pazarınızı belirli bir iş ile tanımladığınızda, müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha güçlü bir şekilde karşılayabilirsiniz.

En üstün uzman olun 

Ülkenizde bir diş hekimi olmak, sizi bölgenizdeki tüm diğer diş hekimleri ile aynı sınıfta olduğunuzu gösterir. Ancak, “yeşil” bir diş hekimliği uygulamasına sahip ve tüm doğal ürünleri kullanan bir diş hekimi olsaydınız ne olurdu? Bu marka, ülkenin dört bir yanından müşterileri cezbedebilir.

Güçlü yönlerinizi vurgulayın. Ünvanınızı alın. En iyisi değilseniz, ilk, en büyük, en güvenilir olanı olabilirsiniz.

Kendinizi endüstride en üst olarak ayırmanın bir yolunu bulun. Ardından sürekli okuyun, öğrenin ve büyüyün, üstte kalmaya devam edin. Tüketiciler sizi bir otorite olarak gördüklerinde sizi bulabilirler.  

“Vay canına” dedirtin 

Seth Godin, işinizde “büyük mor inekleştirme” hakkında şunu söylüyor: “İşinizi dikkat çekici hale dönüştürün”. Müşterilerinize VIP değeri sunmanız, öne çıkmanıza yardımcı olur. Sadece bir yağ değişim dükkanı olmanızın dışında, mini sırt masajı yaptığınızı ve müşterilerin bekleyebilecekleri üst kattaki salonda büyük bir ekran TV’nizin olduğunu düşünün. “Üstün” hizmet ve olanaklara sahip bir işletme için prim ücreti ödeyebilirsiniz.

Belki Jimmy Johns sandviç zinciri gibi “aşırı hızlı” bir servis veya müşterilerinize onları özel hissettiren kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilirsiniz.

Kalabalığın öne çıkması için ne gerekiyorsa yapın ve müşterilerinize “vay canına” dedirtecek bir seviyede hatırlanın. Mevcut müşterilerinizin kendilerini özel hissetmesi için ne kadar çok gayret gösterirseniz, başkalarına kendiniz hakkınızda daha fazla bilgi vermiş olursunuz.  

Bir kabile kurun 

Hayranlarınızın bir parçası olabilecek bir topluluk oluşturun. Bunu yapmanın bazı yolları şunlar:

 • Sosyal medya ve haber bültenlerinde hayran kitlenize sık sık güncellemeler paylaşın.
 • Gelecekteki teklifler, sürümler veya lansmanlar hakkında içeriden bilgi verin.
 • Onlara özel indirimler veya hediyeler verin.
 • Sadakatlerinden dolayı onlara ödül verin. Başkalarını size yöneltenleri teşvik edin.
 • En iyi hayranlarınızı herkese tanıtın.   

   

  Müşterilerinize geri verin   

  Markanızın efsaneleşmesini ister misiniz? Geri vermenin yollarını bulun, böylece iş markanız bir mirasa dönüşsün. İşte bazı fikirler:

  1. Burs programı hazırlayın
  2. Kendinizi kâr amacı gütmeyen bir kuruluşla hizalayın
  3. Topluluğunuzdaki projelere katılın
  4. Sosyal medyada öne geçin

  Dünyada etkili olmanın ve büyük izi yalnızca şirketinizin bırakabilmesinin bir  yolunu bulun. 

  Kaynak: business2community.com