E-dövmeler derinizi kullanarak telefonunuzu kontrol etmenizi sağlıyor

Daha fazla deri daha fazla kontrol 

Almanya, Saarbrücken’deki Saarland Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, “kendi derisinin içinde rahat olmak” deyimine anlam katıyor. Martin Wiegel tarafından yönetilen araştırma takımı, insan-bilgisayar etkileşim teknolojisinin göze çarpan uygulamasıyla, derinizi dokunmaya duyarlı hale getirecek aşırı ince geçici elektronik dövme konsepti üzerine çalışıyor.

Saarland Üniversitesi’nin, İnsan-Bilgisayar Etkileşim araştırma projesi altında geliştirilen, geçici elektronik dövmeler üzerine yapılan araştırmaya, SkinMarks deniyor. Jürgen Steimle ve Googgle’dan meslektaşlarının da dahil olduğu, Weigel takımı tarafından geliştiriliyor.

“Derinin, bükülme ve esneme gibi elastik özelliklerini kullanıyoruz.” (Steimle, New Scientist).

Teknoloji, iletken mürekkep kullanarak, geçici dövme kağıdının üzerine elektrot ve kablo basıyor. Dövmeler, insan saçının genişliğinden daha ince ortaya çıkıyor. Tamamen sökülmeden önce birkaç gün kalabilme becerisine sahip e-dövme, derinin üzerine su kullanarak transfer edilebiliyor. 

 

Deri ve ekran gelişimi 

Weigel’e göre, SkinMarks, insanların sezgisel olarak bildiği yumruların ve doğum lekelerinin veya kırışıklık ve çil gibi diğer göze çarpan deri özelliklerinin üzerine konabilir. Aslında buralar dokunmaya duyarlı düğmeler için ideal. Örneğin, parmağın bir tarafına yerleştirilmiş dövmenin üzerinde diğer parmağı kaydırarak akıllı telefonunun sesini ayarlamak mümkün. Bu dövmeli parmağı bükmek de ses değiştiriciyi bir şekilde başlat ve durdur düğmesine dönüştürebiliyor.

SkinMarks’ı diğer e-dövmelerden ayıran eklenmiş özellik ise, electroluminescent (elektrotmine perde). Dövmeler, ne zaman içlerinden akım geçse parlıyor. Favori uygulamanız şeklindeki dövmeniz, ne zaman bildirim alsanız parlayarak yanabilir.

“Şimdi teknolojik fizibilitesini test ettik, gelecek adım ise bunu pratik bir şekilde uygulamak.” (Weigel, New Scientist).

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Chris Harrison, teknolojinin 10 sene içerisinde yararlanılabilir olacağını düşünüyor. New Scientist röportajında söylediğine göre, “2050 yılında, içeri girdikten 5 dakika sonra kolunuzun ön kısmında iPhone 22 ile konuşarak çıkacağınız dijital dövme salonlarına sahip olacaksınız.”. Derinin, piyasadaki bütün akıllı telefonlardan daha büyük bir yüzey verdiğini belirterek, “bu inanılmaz bir araştırma” diye ekliyor. “İnsan parmakları, kendi derisinde oldukça çevik ve hünerli.” (Harrison, New Scientist).

Kaynak : futurism.com