Kullanıcı tarafından üretilen 4 içerik fikri ve çalışıp çalışmadığını kontrol edecek araçlar

Sosyal kanallarınızdaki içeriği güncel tutmak zor. Bir konu takvimiyle bile, yeni bir açı, orijinal bir bakış açısı veya diğer markaların  yarattığı gönderilere benzemeyen ve okunmayan bir şey bulmak zor olabilir.

Neyse ki, sosyal medya platformlarında yayınladığınız her şeyi oluşturmak zorunda değilsiniz.

Müşterileriniz ve arkadaşlarınız muhtemelen her gün içerik üretiyor, markanızı etiketliyor veya tweet’lerinde, Instagram hikayelerinde ve TikTok videolarında ürünlerinizden bahsediyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan bu içeriği neden markanızın sosyal medya takvimine dahil etmeyesiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için bekle ve umut et yaklaşımı benimsemek zorunda değilsiniz. Kitlelerinizi UGC (Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik- User Generated Content) geliştirmeye aktif olarak teşvik edebilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan 4 tür içerik:

1- İncelemeler

İnsanlar gerçek hayatta kullandıkları ürünleri değerlendirirken yazılar yazıyor, fotoğraflar yüklüyor ve videolar çekiyorlar. Kozmetik, giyim, ev eşyaları, araçlar, kitaplar veya diğer somut ürün endüstrisindeyseniz, incelemeler harika bir UGC kaynağıdır. İzleyiciler bu değerlendirmeleri ürünlerle ilgili sosyal kanıt veya çürütücü kanıt olarak görürler.

Bazı durumlarda markalar, müşterilerinden yorum göndermelerini isterler ve bunun  karşılığında küçük bir hediye göndermeyi teklif ederler. İçerik oluşturucularını incelemeler için ödüllendirmeyi seçerseniz, bunu gönderilerinde belirttiklerinden emin olun. Bu onların ve sizin güvenilirliğiniz için önemlidir.

Bu Instagram gönderisinde,  kullanıcı You Move Me Vancouver ile yaşadığı olumlu bir deneyimi tartışıyor. Görselde ürün  incelemesi talep eden kartpostal notu gözüküyor.

 

Resmin kaynağı

 

Şirketin Instagram hesabındaki düzinelerce  story incelemelerinden biri.

Tabii ki, tüm yorumlar olumlu değil. Bu nedenle markanızı etiketleyen veya ondan bahseden herhangi bir gönderiyi otomatik olarak paylaşmak veya retweetlemek istemezsiniz. Bu örnekte, Instagramda Biossance’den bir dudak balsamı inceleyen birisi ürünün analizini yayınladı. Başlık da kısmen şöyle yazıyor: “Dürüst olmak gerekirse, bu ürün hiçbir şey yapmadı! Dudaklarımı hiç nemlendirmedi.”

Resmin kaynağı

 

Bu tür UGC incelemesi, Biossance tarafından sosyal medya kanallarında yayınlanırsa iyi sonuç vermez.

İncelemeler nasıl teşvik edilir

Sosyal medyada markanız hakkında yazan insanlara önayak olmak için şunları yapabilirsiniz:

• İnceleme isteklerini birden fazla yerde yayınlayın sitenizde bir başlık, satın alma sonrası

e-postada bir söz, ürün paketinizde bir QR kodu, çıkartma ve benzeri gibi.

• Bir inceleme yarışması düzenleyin, katılımcılar için bir sonraki satın alma işleminde ödüller veya indirimler gibi bir teşvik edici şeyler oluşturun. (Yarışmadaki tüm incelemeler, ödül oyununa katılımlarını belirtmelidir.)

• Müşterilerinizden e-posta veya mesaj yoluyla bir inceleme isteyin.

• Bu isteği düzenli olarak sosyal medya sayfalarınızdan yayınlayın.

İPUCU: İncelemelerini sitenizde veya kanallarınızda yeniden yayınlamak ve mümkün olduğunda etiketlemek için yazardan her zaman yazılı izin alın.

2- Etiketlenen fotoğraflar ve videolar

Birçok kişi, içeriklerini yayınlarken marka tanıtıcılarını etiketler ve markalı hashtag’leri kullanır. Bazıları bunu organik olarak yapıyor, bazıları ise sponsor anlaşmaları yoluyla ödeme aldıkları için yapıyor.

Bu Instagram gönderisinde, İtalyan influencer Teagmini, Turtle Island’daki bitki dükkanını ziyaret ederken United Colors of Benetton’dan kıyafetler giyiyor ve onları etiketliyor. (Altyazıda #adv kullanarak bunun ücretli bir ortaklık olduğunu açıklıyor.)

Resmin kaynağı

 

Daha sonra United Colors of Benetton, bu görseli kendi web sitesinde Instagram ilham sayfasında kullandı.

 

 

Bu yaklaşım Benetton için çifte fayda sağladı. İlk olarak, sayfa yeni alıcılar için ek bir vitrin olarak çalışır (her resim, görseldeki kıyafetleri satın almak için tıklanabilir bir bağlantı içerir), burada süper modeller değil gerçek insanlar markanın kıyafetlerini giyer. İkincisi, yeni kıyafetlerinin fotoğraflarını Instagram’a yüklemelerini ve @benetton’u etiketlemelerini isteyerek, müşterileri içerik oluşturmaya teşvik ediyor.

Etiketli içerik nasıl teşvik edilir

Sosyal medya kullanıcıları, sayfaları için güzel ve ayırt edici içerik istediklerinden, sizin göreviniz onları çekmek için güçlü bir mıknatıs yaratmaktır. İşte bir avuç fikir:

• Ürün ambalajınıza biraz özgünlük katın (Starbucks’ın isim bardaklarını veya Apple’ın şık iPhone kutularını düşünün.)

• Mağazanızda veya ofisinizde insanların önünde fotoğraf çekmek isteyecekleri bir arka plan veya ortam oluşturun.

• Feed’inizde markanızdan bahseden fotoğrafları ve videoları yeniden yayınlayın.

• Ayın en iyi fotoğrafı gibi yarışmalara ev sahipliği yapın ve kişilerin markanızı etiketlemesini veya girmek için bir marka etiketi kullanmasını isteyin.

3- İçerik challenge’ları

Kullanıcı içeriğinin küratörlüğünü yapmak, hashtag’ler ve etiketleme ile sınırlı olmak zorunda değildir. GoPro, kendini işine adamış yeni hayranlar toplamak (ve yeni ürünlerini tanıtmak) için sık sık video çekimi challenge’larına ev sahipliği yapar.

Bu sonbaharda, GoPro Million Dollar Challenge, insanlardan yeni HERO10 Black kamerasıyla çekim yapmalarını ve düzenlenmemiş görüntüleri GoPro web sitesi aracılığıyla göndermelerini istedi. HERO10 Black  Highlight Videosunun içerisinde klipleri olan katılımcılar 1 milyon doları paylaştı.

@goproShoot for your share of $1,000,000. The #GoProMillionDollarChallenge is back 💰 Snag your #GoProHERO10 Black + head to GoPro.com/MDC to learn more♬ original sound – GoPro

 

Kazananlar daha sonra videoyu #GoProMillionDollarChallenge hashtag’ini kullanarak sosyal medya izleyicileriyle paylaşacak, GoPro’nun sosyal erişimini genişletecek, insanlar tarafından görülüp, beğenilecek ve yorumlanacak. Bazıları GoPro HERO10 Black veya diğer GoPro kameralarını satın almak için motive ve ilham olabilecek.

Bir içerik challenge’ı nasıl yapılır?

Bu tür bir challenge yürütmek için, markanızın destekleyeceği yönü belirleyin:

• Ürün

• Müşteri hizmetleri

• Müşteri deneyimi veya markanıza karşı tutum

Ardından, izleyiciden katılmak için ne yapmasını isteyeceğinize karar verin. Bunu aşırı karmaşık hale getirmeyin, aksi takdirde insanlar dahil olmaz ve yasal olarak uyumlu olduğundan emin olun. Ödülü belirleyin.

Sosyal medya gönderilerinden sahip olunan kanallara kadar bu challenge’ı duyurmak için bir tanıtım içeriği kampanyası geliştirin.

4- Kutu açılımı

YouTube’da en çok izlenen video türlerinden biri olan kutu açma içeriği tam olarak budur – kutuları açan insanlar. Birkaç yıl önce YouTube, insanların telefonlarında kutu açma videolarını izlemek için harcadıkları sürenin, Love Actually filmini 20 milyondan fazla kez – 2,5 milyar dakikadan fazla – izlemeye eşdeğer olduğunu söyledi.

YouTuber iJustine, genellikle Sony, Apple, HALO gibi birçok markanın ürünleri için kutu açma videoları sunar.

Resmin kaynağı

Kutudan çıkarma videoları merak uyandırır ve izleyicilerde bir arzu duygusu oluşturarak onları alıcınıza dönüştürür. Paketinden çıkarmak istediğiniz, ambalajın ve kartonun altında ne olduğunu görmek için can attığınız o tatil hediyelerini hatırlayın.

Bu örnekte, eski grup ve motosiklet markası kıyafetleri satan Reconstruct By Brooke, Instagram’da 330.000’den fazla takipçisi olan bir davulcu olan Dorothea Taylor’a kutular gönderdi. Dorothea, torunuyla birlikte kutunun açılmasını filme aldı, iki dakikadan fazla bir süre kağıt jelatini geri çekerek, hediyeler karşısında heyecanını ifade ederek ve dükkan sahibi tarafından gönderilen bir not kartını okuyarak geçirdi.

 

Resmin kaynağı

Kutu açma videoları nasıl teşvik edilir

Çoğu kutudan çıkarma içeriği, elektronik, oyuncak, kozmetik ve aksesuarların açılmasından gelir. Bu sektörlerden birinde çalışıyorsanız, müşterilerinize marka logonuzla bir şeyi kutudan çıkarmaları için ilham verin.

Bunu iyi yapmak için, kargo poşeti da dahil olmak üzere ambalajınıza dikkat edin. Kutularınıza süslemeler ekleyin, renkler kullanın ve kutunun içine markalı bir kartpostal veya küçük bir hediyelik eşya gibi ekstra görsellik ekleyin.

Müşterilerinizi satın alma işlemini gerçekleştirdiklerinde – ve kutuyu açmadan önce – bir kutu açılımı videosu çekmeye ve markanızla paylaşmaya davet edin. Ayrıca, bu tür içerikleri izleyen kitleye sahip içerik oluşturucularına ürünler de sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğinizde neler olduğunu görün

Kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriğinizin parçalarını elle bulmak ve toplamak mümkün değildir. Bunun yerine markanız, ürününüz, kampanyanız vb. ile ilgili anahtar kelimeleri tespit etmek için sosyal medya izleme araçlarını kullanabilirsiniz. (Bunları, viral eğilimler, popüler ilgi alanları vb. yoluyla UGC için potansiyel fırsatları belirlemek için de kullanabilirsiniz.)

İşte size yardımcı olacak üç araç:

Awario

Awario ile markanızı, markalı hashtag’inizi ve sektörle ilgili anahtar kelimeleri takip edebilirsiniz. Reddit, Twitter ve YouTube gibi sosyal ağları, haber sitelerini, forumları, blogları ve inceleme platformlarını süzmek ve tüm brand mention’larınızı özel feed’e getirmek için Awario’yu kullanabilirsiniz.

 

Resmin kaynağı

 

Keşiflerinizi kaynağa, duyarlılık oranına (olumlu, olumsuz, tarafsız), erişime ve tarihe göre sıralayabilirsiniz. Uyarıları ayarlarken dil ve konum da seçebilirsiniz.

Awario uygulaması aracılığıyla bir gönderinin yazarına ulaşmanızı sağlar. Marka severlerin yanı sıra nefret edenler ile tweet’lerine, blog gönderilerine ve incelemelerine yorum yaparak tartışabilirsiniz.

Mention

Mention; Twitter, Instagram, Facebook, forumlar, medya kuruluşlarının web siteleri hatta küçük ve yeni başlayanlar dahil olmak üzere blogları tarar. Sonuç olarak, brand mention ve izlemek için belirlediğiniz anahtar kelimelerden oluşan sıralı bir veri seti verirsiniz.

 

 

Resmin kaynağı

 

Ek olarak, bu aracı sosyal medya hesaplarınızı yönetmek için de kullanabilirsiniz. Mention, yeni içerikler planlamanıza ve yayınlamanıza, kullanıcıların yorumlarına ve sorularına yanıt vermenize olanak tanır. En çok kullanılan kelimeler özelliği, nişinizdeki trende uygun konuları ortaya çıkaran çok konuşulanları gösterir.

Mediatoolkit

Mediatoolkit, internette herhangi bir yerde brand mention bulan başka bir web tarayıcısıdır. Size gerçek zamanlı mention’ı sağlamak için web sitelerini, Facebook, Twitter, YouTube, blogları ve forumları inceler. Araç ile farklı ülkelerden kullanıcılar tarafından oluşturulan çok dilli içerikleri takip edebilirsiniz.

 Resmin kaynağı 

 

Anahtar kelime kombinasyonunu kullanmak, aramayı hızlandırır ve size yalnızca alakalı brand mention’ı getirir. Ardından, arama sonuçlarını kaynağa, yazarlara, sorgulara ve etiketlere göre ayırırsınız.

Mediatoolkit, her gönderinin etkileşim ve duyarlılık oranlarını analiz ederek, hangi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin takipçileriniz için en çekici olduğunu bilmenize yardımcı olur. Ayrıca, güncel sektör konularını takip edebilir ve sosyal medya ağlarında marka savunucularınızı bulabilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanın

UGC, çeşitli nedenlerden dolayı markanız için değerli bir varlık olabilir. Sıfırdan başlamak zorunda kalmadan sosyal kanallarınızda yeni içerik yayınlamanıza yardımcı olur. Bu içeriği oluşturan kullanıcılar da bu içeriği kendi kanallarında paylaşıp tanıttıkça hedef kitlenizin erişimini genişletir. Potansiyel müşterileri ikna etmenize, ürününüzü geliştirmenize ve mevcut pazarlama görevlerini yerine getirmenize yardımcı olan gizli bir silah olarak akıllıca kullanın.

 

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

Yorumlar kapalı.