Girişimlerin sosyal medya pazarlamasını en üst düzeye çıkarması için rehber

2021 yılında sosyal medyadan iş pazarlamasına yabancı değiliz. Çeşitli sosyal medyalarda 4,48 milyar insanla, başlangıç ​​işiniz sosyal medyada değilse, varlığınız yok denecek kadar azdır.

Kabul edelim, sosyal medya yeni bir küresel pazar. Ancak, diğer tüm pazarlama biçimleri gibi, önerilen sonuçları elde etmek için stratejik planlama, uygun uygulama ve zaman isteyen bir pazar. Sosyal medyanın uygunluğunu kabul edebilecek, ancak iş hedefleriniz ve büyümeniz için platformu tam olarak nasıl kullanacağınızı anlamayan başlangıç ​​seviye bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu kılavuz, girişiminizi sosyal medyada pazarlama sürecini anlamanıza, başlamanıza ve hızlandırmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Yeni başlayan girişimler için sosyal medyanın faydaları

Hemen hemen tüm demografik özelliklerin bir oyun alanı olarak sosyal medya, geniş bir kitle havuzundan yararlanabilen, iş ve potansiyel müşterilerle karşı karşıya olan yeni başlayanlara birçok fayda sunar.

Birçok küçük işletme sahibi, hala sosyal medya pazarlamasının cehennem gibi olduğunu ve bunun daha yerleşik firmalar için olduğunu düşünüyor. Mesele şu ki, işinizi sosyal medyada pazarlamak parkta bir yürüyüş değildir, ancak bunun Wall Street kurtlarına ait olduğunu düşünmekte kendinizi ayağınızdan vurmanızla eş değerdir.

Sosyal medya, yeni başlayanlar için büyümek ve yakın bir izleyici çevresiyle etkileşime geçmek için mevcut ve potansiyel müşterilerden oluşan bir topluluk oluşturma fırsatı sunar.

Sosyal medya pazarlamasının birçok faydası vardır, ancak temel faydaları şunları içerir:

Marka Bilinirliği Oluşturur ve Teşvik Eder

Web Sitesi Trafiğini Artırma

Pazar Ürünleri ve Servisi

Marka bilinirliği oluşturmak

Sosyal medyadaki insan sayısından yararlanmak, yalnızca göze çarpan sonuçlardan biri olan farkındalıkla sonuçlanır.Buradaki yakalama, Radyo, dergi, televizyon kanalları vb. gibi geleneksel pazarlama platformlarıyla karşılaştırıldığında, işletmenizle ilgili bilgileri zamanında, etkin ve verimli bir şekilde yaymak, içeride milyonlarca kişiye ulaşma potansiyeli ile size çok az maliyetlidir. Firmanızla etkileşime giren daha fazla insan, takipçilik ve farkındalık anlamına gelir ve bu da işletmeniz için daha fazla müşteriye ve daha yüksek dönüşüm oranlarına dönüşür.

İnternet sitesi trafiğinizi artırın

Bu açıdan bakarsak, sosyal medyada büyük bir farkındalık kazandınız, binlerce takipçiye ulaştınız, bu sosyal medya takipçilerini web sitenize yönlendirmek daha kolay olacaktır. Bu, her zaman gelen trafiğinizi iyileştirecek ve daha fazla web sitesi yetkisi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Ürün ve Hizmetleri Pazarlayın

Sosyal medyada ne kadar aktif olursanız, her gün o kadar çok insanı çekme eğilimindesiniz. Bu, işletmeniz için ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz bir dizi takipçi ile sonuçlanır.

Sosyal Medya Pazarlamasına Nasıl Başlanır?

İşte burada. Her şeyi yapmaya karar verdiniz… Bu, temel bilgilerle başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Bir sosyal medya stratejisi hazırlayın

Her başarılı pazarlama iyi bir planla başladığı gibi, sosyal medya pazarlaması da uygun bir dijital pazarlama stratejisi gerektirir. Bu sosyal medya platformlarına başlamadan önce bir stratejik plan, planınızı nasıl uygulayacağınız ve beklenen bir sonuç hakkında size iyi bir bilgi verir.

Bu ipuçlarından bazıları yardımcı olacaktır

  • Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zamanında sosyal medya hedefleri belirleyin. Örneğin, yalnızca beğeni toplamak yerine daha fazla müşteri elde etmeyi veya dönüşüm oranınızı artırmayı hedefleyebilirsiniz.
  • Sosyal Medyada Rakiplerinizi Araştırın. Neyi doğru ve yanlış yaptıklarını anlayın. Stratejilerini ayarlayın ve kullanın. Rekabet analizi, sektörünüzde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Mevcut bir sosyal medya kullanıcısıysanız ve önerilen plana uymamakla çelişiyorsanız, sosyal medya denetimi yapmanın zamanı gelmiştir. Uygun bir denetim, neyin yanlış olduğunu ve neyin yanlış olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Sadece kendine karşı samimi olmalısın.
  • Bir sosyal medya takvimi oluşturun – bu şekilde doğru içerikleri hedeflenen bir kitleye göndermeyi planlayabilirsiniz. 80-20 kuralını %80 oranında bilgilendirici, eğitici ve eğlendirici içerikler yayınlayarak hedef kitlenizi eğitmek, %20 oranında da markanızı tanıtıp ürünlerinizi satmak için kullanabilirsiniz.

İşletmenize Uygun Bir Sosyal Medya Platformu Seçin

Sosyal medya pazarlama kampanyanızın başında yapılacak yanlış bir hareket, hedef kitlenizin zamanını nerede geçirdiğini tahmin etmektir.

Örneğin, Z kuşağını hedefliyorsanız, dikkatinizi Tiktok ve Instagram’a odaklamaya karar verebilirsiniz, ancak istatistiksel olarak, kullanıcılarının yaklaşık dörtte birinin 18-24 arasında olduğu Facebook’u da göz önünde bulundurmalısınız.

Yani burada önemli olan seçim yapmadan önce istatistiklere ulaşmak. Kitlenizi tanıyın ve zamanlarını nasıl harcadıklarını ve neyle etkileşime geçtiklerini bilin.

Amaç ve hedeflerinize göre demografiyi anlayın. Farklı hedefler için farklı kanalları, trafik için Facebook’u ve müşteri yaratma ve belki de Twitter’ı müşteri ilişkileri ve hizmetleri için kullanabilirsiniz.

Kitlenizi Tanıyın, Erişiminizi Genişletin ve İlişkiler Kurun

Daha önce de belirtildiği gibi, hedeflerinize daha iyi ulaşmak için hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeniz ve anlamanız gerekir.

Başlangıç olarak, her hedefi kontrol ederek ve ürünlerinizi en çok kimlerin kullanacağını analiz ederek başlayabilirsiniz. Bunu anlamak, alım güçlerini, harcama davranışlarını ve internette zamanlarını nasıl kullandıklarını bilmenize yardımcı olacaktır.

Bunu anladıktan sonra, çeşitli medya aracılığıyla erişiminizi genişletebilirsiniz, zaten demografik bilgilerine sahip olduğunuz için sosyal medya reklamları aracılığıyla onlara ulaşmak daha kolay olacaktır.

Büyük bir firma haline gelen çoğu girişim, müşterileriyle sağlam bir ilişki kurmak zorunda kaldı. Sosyal medya, potansiyel müşterilerinizle doğrudan bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Pek çok insan markaları araştırmak için sosyal medyayı kullanıyor. Takipçilerinizle iyi bir ilişkiniz varsa, işletmeniz kolayca bulunur.

Sosyal Medya Otomasyon Araçlarını En Üst Düzeye Çıkarın

 

Bir keresinde biri bana, “Bir robotun etkili bir şekilde yapabileceği bir işi asla yapma…” demişti ve ben de tamamen katılıyorum.

Sosyal medya pazarlamasının etrafındaki görevin zaman alıcı olduğu düşünüldüğünde, işletmenizin bulunduğu çeşitli sosyal medya kanallarında gönderi planlamak için Buffer gibi otomasyon araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekebilir.

Gönderiyi bir haftaya kadar planlayabilirsiniz ve tek yapmanız gereken takipçileriniz tarafından sorulan sorulara yanıt vermektir. Bu şekilde, sosyal medya pazarlaması dışında başka şeylere harcamak için hala zamanınız olur.

Trendlere Dikkat Edin

Markanızı sosyal medyada pazarlamanın bir başka yolu da sosyal medyadaki zorluklara veya trendlere kafa yormaktır. Muhtemelen trendle ilgili içerik oluşturmanız veya sadece onun hakkında konuşmanız gerekir. Trendlerle ne kadar uyumlu olursanız, kullanıcıların sizi tanıması o kadar kolay olur.

Son sözler

Sosyal medya pazarlaması şu anda pazarlamanın altın madeni ve bunun sonunu göremeyebiliriz. Öyleyse, işletmenizi sosyal medyaya taşımak için iyi bir zaman.

  • Her gün yeni kitleyle bağlantı kurun
  • Takipçilerinizi besleyin, paylaştığınız bilgilerle değer sağlayın.

İyi Şanslar…

https://readwrite.com/