Küçük işletmenizin sosyal medya için ne kadar zaman ayırması gerekir?

Sosyal medya, işletmenizi pazarlamanın düşük maliyetli yollarından biridir. Ancak, düzgün bir şekilde planlama yapmazsanız, zamanınızı boşa harcayabilirsiniz ve paranızın boşa gitmesine neden olabilirsiniz. Yazımızın devamında işletmenizin sosyal medyada ne kadar zaman geçirmesi gerektiğini ve stratejileri derledik.
Bir Vertical Response araştırması, küçük işletme sahiplerinin yüzde 43’ünün sosyal medya pazarlamasına haftada altı saat harcadığını saptadı. Günde bir saat on iki dakika anlamına gelen bu yüzde birçok küçük işletme için makuldür. Ek olarak birçok uzman, platforma göre günde belirli sayıda gönderi öneriliyor. Genel olarak önerilen aralıklar:

  • Facebook: 1-3 gün
  • Twitter: 5-15 gün
  • Instagram: 1-2 gün
  • Pinterest: 5- 30 gün
  • Linkedin: 1-2 gün

Ayrıca, işletmenizin sosyal medyada ne kadar aktif olduğunu dikte etmek için diğer işletmelere güvenmemelisiniz. Bunun yerine, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

1-Nicelikten çok nitelik

İşletmenizin Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest veya Instagram’daki paylaşım sayısı, eğer gönderileriniz hedef kitlenizin ilgisini çekmiyorsa ve takipçi çekmiyorsa önemsizdir.Bu kotayı doldurmak için; zamanınızı kitlenizin tıklama, beğenme ve paylaşma olasılığı daha yüksek olan içerikler üretmeye çalışmakla geçirin. Ayrıca, her gün sosyal medya çalışmaları için zaman harcamanıza gerek yok. İyi bir sosyal medya gönderi zamanlayıcısı, tüm gönderilerinizi tek seferde planlamanıza olanak tanır. Böylece haftanızın veya ayınızın geri kalanını diğer önemli görevlere odaklanarak geçirebilirsiniz.

2- Kitlenizin tercih ettiği platform

Her gönderi sadece beş dakika sürse bile bu, her gün sosyal medyada harcanan dört saatten fazla anlamına geliyor, ki bu çok uzun bir zaman.Bu nedenle öncelikle hedef kitlenizin en çok hangi platformu veya kanalı tercih ettiğini bulun, ardından kayda değer bir takipçi oluşturana kadar o platforma odaklanın. Hazır olduğunuzda diğer sosyal ağlarda erişiminizi başarılı bir şekilde genişletmenize yardımcı olacak iç görüler öğreneceksiniz.

3-Toplam pazarlama bütçeniz

Genel pazarlama bütçenizin ne kadarını sosyal medyaya ayırıyorsunuz? Sosyal medya için harcadığınız zaman, bu yatırımı yansıtmalıdır. Örneğin, bazı işletmeler sosyal medyada başarılı oluyor. Bu sırada, diğer işletmelerin e-posta pazarlamasına yönelmeleri daha iyi olacaktır. Ek zaman yatırımı yapmadan daha fazla erişim elde etmek için e-postalarınızı her zaman sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.Bu, sosyal medya pazarlamacılığının değerli olmadığı anlamına gelmez. Ancak, yeni başladığınızda işinizi hayata geçirmek için zamanınıza ve paranıza öncelik vermeniz gerekir.

4- Sosyal medya sonuçları

Sosyal medya pazarlaması istediğiniz etkiyi sağlıyor mu? Cevabınız ‘hayır’ ise neyin yanlış gittiğini değerlendirmeniz gerekir. Yanlış kitleyi mi hedefliyorsunuz? Gönderileriniz yetersiz mi? Yanlış kanalı mı seçtiniz? Hedef kitleniz sosyal medyada zaman geçiriyor mu?
İstediğiniz sonuçları alamıyorsanız, neyin işe yarayacağını görmek için deneme yapmanız önemlidir. Bunun için daha fazla zaman harcamanız veya pazarlama fonlarınızı başka bir yere yönlendirmeniz gerekebilir. Öte yandan, bu çabalarınızın karşılığını geliyorsa, o zaman yatırımınızı ikiye katlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Sosyal medya stratejinizin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız?

Sosyal medya için verdiğiniz emeğin karşılığını alıp almadığınızı bilmenin en iyi yolu, kampanyalarınız için ölçülebilir hedefler belirlemek ve temel performans göstergelerini (KPI’lar) izlemektir.Vertical Response’un gönderi planlayıcısı; beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve retweetler gibi gönderi etkileşimleriyle birlikte takipçi sayınız ve erişiminiz gibi KPI’leri otomatik olarak izler. Birden fazla gönderiyi tek bir kampanya olarak izlemek için sosyal mesajları klasörlerde bile toplayabilirsiniz. Örneğin, gelecek ay takipçi sayınızı yüzde on artırmak için bir hedef belirleyebilirsiniz. İşletmenizin sosyal medya hesabında şu anda 1.000 takipçi varsa, bu önümüzdeki 30 gün içinde 100 tane daha takipçi hedefinizin olması gerektiği anlamına gelir. Ne kadar çok takipçiniz olursa, gönderilerinizi o kadar çok insan görecek ve markanızla etkileşime girme olasılıkları da artacak.

Hedefinize ulaşmak için bir dizi gönderi planlaması yapabilirsiniz. Kampanyanız başarılı olursa, çabalarınızın işe yaradığını bilirsiniz. Kampanyanız başarılı değil ise neden işe yaramadığını değerlendirebilirsiniz. Böylece, gelecekteki kampanyalarınızı buna göre düzenleyebilirsiniz.

Sosyal medya çabalarınızın satış getirmesini istiyorsanız büyük bir takipçi kitlesi oluşturmanız birkaç ay sürebilir. Ancak sonunda, sosyal medyada ne kadar zaman harcadığınız ile geliriniz arasındaki korelasyonları belirleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, işletmenizin sosyal medya pazarlamasına ne kadar zaman ayırması gerektiğini bilirsiniz.

https://www.verticalresponse.com/blog/how-much-time-should-your-small-business-spend-on-social-media-marketing/