Küçük işletmeler için önemli 10 dijital pazarlama trendi

2017 yılının ilk çeyreğinin sonuna yaklaşıyoruz ve dijital medya dünyasında hem iyi hem de kötü çok sayıda ilerleme kaydedildiğini söylemek oldukça doğru. Videonun hızlanan önemi ve cep telefonlarının hayatımız üzerindeki hakimiyeti devam ediyor. Yine de yeni bir yıl, markaları önümüzdeki aylarda ilerletmek için yeni dijital pazarlama stratejileri geliştirmeye başlayabileceğimiz anlamına geliyor. NW3 Media’nın CEO’su Sean Mulrooney’e göre, bu yıl dijital pazarlamada kıllanılacak ilk 10 trend şu şekilde:

Mobil

Geçen yıl mobil cihazlar için büyük bir yıldı ve 2017’de de aynı şeyi göreceğimiz şüphesiz. Aslında Zenith, 2017’de mobil reklamcılığın nihayetinde kritik kıvılcım noktasına ulaşacağını ve masaüstünü geçeceğini öngörüyor. Taşınabilir cihazların yaygınlığı ve masaüstü trafiğinin unutulmaya uğradığı gerçeği açık bir şekilde, mobilin aslında gelecekte olduğuna işaret ediyor. İçeriğiniz, reklamlarınız ve web siteniz mobil kullanıcılara hitap etmiyorsa, o zaman büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz. Tek tük küçük teknik düzenleme yapmayın, “hareket halinde” olan bir kullanıcının yaşam tarzıyla bütünleştiğinden emin olmak için çevrimiçi deneyiminizi düzgün bir şekilde inceleyin.

Doğal

Business Insider, doğal reklamcılık harcamalarının 2016 yılında 7.9 milyar dolara ulaştığını, projeksiyonların 2018’de 21 milyar dolara fırladığını ve çok sayıda platformda genişlemesi beklendiğini bildirdi. Dijital tüketiciler şimdilerde aşırı açık bir reklamcılığa karşı dikkatli olduğundan ve reklamları atlama ya da tarayıcılarda bannerları kaldırma becerileri arttığından, daha entegre bir reklam deneyiminin hedef kitleye ulaşma olasılığı daha yüksek. İyi yapıldığı takdirde, doğal reklamcılık, bir platformda normal içeriğe göze batmadan ve kesintisiz bir şekilde entegre olur ve reklamlarınızla bunlara ulaşmanın yanı sıra kitleye değer katar.

Video

Son zamanlarda popüler sosyal medya sitelerinden birine giriş yaptıysanız, çoğuna video içeriğinin hakim olduğunu fark edeceksiniz. Bunlar, Facebook Live, Snapchat hikayeleri, Twitter ve Youtube’da paylaşılan, her yerde bulunan videolar değil. (Video, içeriğin kralı olma yolunda hızla ilerliyor.) Reklamınıza video içeriği dahil etmekte başarısız olursanız, geride kalmış olursunuz. Bu trend, mobil cihazların büyümesi ile yakından ilgili. Invodo, 2015 yılının 4. çeyreğinden beri mobil video görüntülemenin masaüstünün üstünde olduğunu bildiriyor. YouTube’u böyle bir reklamcılık merkezi yapan, Y kuşağına ulaşma yeteneği; YouTube, ilk gösterim sırasında kombine edilen en iyi 10 TV şovuna kıyasla 18-49 yaşları dolduruyor.

Etkileşimli içerik

“Hangi renk rujsunuz?” ya da “Hangi süper kahramanı en çok beğeniyorsunuz?” gibi klasik dergi testlerini hatırlayın. Bunlar dijital alanda da varlar ve ayrıca reklamcılık potansiyelleri için de kullanılabilirler. Kullanıcıların etkileşimde bulunduğu içerikler, sadece okuduklarından daha büyük bir izlenim bırakır ve hatta izleyiciyi pasiften aktif bir role götürür. Sadece bir görselli ve yazılı reklamların içerik denizinde kaybolma ihtimalinin olduğu bir dönemde, reklamlarda veya reklam verenin sitesinde, testler, anketler ve enformasyon yazıları yoluyla verilen interaktif içerikler oldukça önemli.

Kişiselleştirilmiş içerik

Tüketiciler artık her gün reklamlarla boğuluyor. Bu, çoğu reklam kampanyasının etkisini hafifletiyor. Yankelovich Başkanı Jay Walker-Smith, ortalama bir kullanıcının günde 5000’in üzerinde reklama maruz kaldığını ve bunun da zaten dikkati dağılmış olan izleyici kitlesinin ilgisini çekmediğini söylüyor. Reklamcıların tıkanıklığını gidermek için, belirli tüketicilerin ilgilendiği şeyleri yani diğer bir deyişle reklam deneyimini kişiselleştirmesi gerekir. Neyse ki, artan veri ve tüketici alışkanlıklarını, ilgi alanlarını ve etkinlikleri izleme yeteneği sayesinde, reklam verenler reklamları belirli kullanıcı türlerini hedef alarak segmentlere ayırabilme kapasitesine sahip. Başlangıçta biraz daha fazla çalışma anlamına gelse de ileri vadede getireceği faydalar açısından buna değeceği kesin.

Influencers (Etkileyiciler)

Influencerlar, ağızdan ağıza yayılan steroidler gibiler. Dijital reklamcılık çağında, fazla takipçili bir influencer’ın ürününüze müşteri çekmeye çalışması, birkaç taktikten daha etkili çünkü başta bir güven inşa edilmiştir ve böylece erişim birçok platformda anında gerçekleşir. Influencer reklamcılık yükselişte, çünkü insanlar, herhangi bir geleneksel kampanyadansa, en sevdikleri sosyal medya kişiliklerinden gelen, ürünün harika olduğunu söyleyen tavsiyelere daha çok güveniyorlar. Doğru influencer ortaklarla, reklam verenler kısa sürede hızlı takip oluşturabilirler. Instagram, Snapchat, YouTube ve Twitter’ın tanıdık kanalları tabii ki en önemli hedefler. Ancak Reddit gibi niş forumları da düşünün. Hatta blog yapan B2B endüstrisinin influencerlarını hedefleyebilirsiniz.

ChatBotlar

Microsoft Clippy’den beri Chatbot’lar çok yol kat etti. Google Allo, Eylül 2016’da başlatıldı ve iletileri okumak, yorumlamak ve buna karşılık uygun yanıtlar önermekle “en anlamlı chatbot mesajlaşma platformu” olarak selamladı. Reklam verenler bu trende atlayarak eller serbest, sesle etkinleştirme ve kapıcı benzeri hizmetlerin tüketicinin evinde bulunmasını kolaylaştırdı. Chatbot’lar müşterilerin gerçek zamanlı, 24 saat iletişimini sağlamasıyla dikkat çekiyor. Otomatik tanımlama sistemleri, bir müşterinin bir başkasına ihtiyaç duymadan kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlıyor. Sohbet etmek isteyen herkes için kişisel bir satış ortağı, birçok şirketin olumlu tüketici deneyimi türü; bunun gerçekleşmesini sağlayan otomatik tanımlama sistemi ve büyük veri, gerçek zamanlı olarak güncelleme ve pazar stratejisi sağlayarak, daha fazla chatbot’un kullanılmasıyla reklamcılık potansiyelini artıracak.

Canlı video

Canlı video, Snapchat’in çok hızlı yükselişi ile belirgin hale getirilen yeni trend. Facebook şirketi canlı videoyu duyurduğunda şirket, bu içerik dağıtım kanalının potansiyelinden çok emindi ve içeriği içeri almaya devam etmek için Buzzfeed gibi yayıncılar ile milyonlarca dolarlık anlaşmalar yaptı. Anlaşma, tüm taraflar için harika bir şekilde çalışıyor. Facebook, kullanıcıların canlı videoları canlı görmediklerinin üç kat daha uzun süre izlediğini bildirdi. Vlog geleneği ve popüler tepki videolarından sonra içerik, daha spontane, daha samimi ve reklam verenlerin sürekli çaba gösterdiği daha etkileyici bir deneyim yaratarak izleyicilere görsel ve duygusal olarak hemen ulaşabiliyor.

Veri, veri, veri!

Verilere ve metriklere dikkat etmezseniz, reklamcılık ve içerikte yatırım yapmak uygulanabilir olmaz. Veriler sadece bir kampanyanın başarısını veya başarısızlığını belirlemek değil, aynı zamanda müşterilerin zihinleri hakkında değerli bilgiler verir. Bu, reklam verenlerin sürekli olarak mükemmel oldukları şeyleri düzeltmelerine yardımcı olabilir. E-postadan Facebook, Google ve Instagram’a kadar her büyük platform, reklam verenlere metrikler ve veriler sağlar. Daha fazla içerik etkileşimi, verilerin kaynağı için daha fazla yol anlamına gelir ve bulut depolama ve makine öğrenimi, bu verilerin her zamankinden daha hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlar. Bu öğeleri yok sayarsanız, reklamlarınızın hiçbir anlamı olmaz.

Reklam engelleme

400 milyondan fazla mobil web kullanıcısı ve 200 milyon masaüstü web kullanıcısı, cihazlarında görüntülenen afiş reklamlarını kısıtlamak için reklam engelleme teknolojisi kullanıyor. Ancak pazarlamacıların hiç endişe etmesine gerek yok. Evet, doğru okudunuz, endişe etmeyi bırakın. Bu bir gerçeklik ve ne kadar sinir bozucu olursa olsun reklam engelleme burada kalmaya devam edecek. Reklam engelleyicilerinin geliştiricilerine karşı reklam verenler ve platformlar arasında sabit bir kedi ve fare oyunu olacak. Reklam verenlerin, enerjilerini, medyalarını çeşitlendirmeye ve reklam engelleyicilerine zarar veren yararlı içerikler bulmaya odaklanması daha iyi. Geleneksel çevrimiçi reklamcılık engellense de engellenmese de tüketiciler tarafından iyi karşılanmadığından, reklam verenler sıkıntılı görülen içerik yerine, tüketicilerin görmek istedikleri içeriklerin yaratılmasına odaklanmalı.

Sonuç olarak, işinizi büyütmek kolay değil, değil mi? Etkinizi arttırmak ve daha fazla müşteri kazanmak, her şirketin üstesinden gelmesi gereken bir zorluk. Pazarlama konusunda başarılı olmanız trendlere bağlı. İstediğiniz son şey de geride bırakılmak olur. Bu makalede listelenen trendlerin gelişimine dikkat edin ve rekabette ön sıralarda olun.

Kaynak: smallbiztrends.com