GroupM, LinkedIn ve Sonobi, IAB Teknolojik Laboratuar’a katıldı

200 farklı şekilde elektrik prizine sahip bir evin içinde telefonunuzu şarj etmeyi düşünün. Her biri telefonunuzun ihtiyaç duyduğu güce sahip, ancak telefonunuza uygun olanını bulmanız gerekir.

Bu saçma gibi görünse de, pazarlamacılar için mevcut reklam görüntüleme durumunu açıklıyor. Buna rağmen Medya Derecelendirmeleri Konseyi ve İnteraktif Reklamcılık Bürosu gibi medya kuruluşlarının hala görünüş için tavsiye edilebilir tanımlamaları var ve yayıncılar hala farklı bayiler kullanarak ölçmeye çalışıyorlar. Hizmet verdikleri reklamların ekranda görünüp görünmeyeceğini daha net ölçmeleri de dahil olmak üzere, dijital reklamcıların daha fazla sorumluluk talep etmesi pazarlamacılar için can sıkıcı oluyor. Ayrıca yayıncıların 1.86 milyar kullanıcısı üzerinde görüntülenebilirliği ölçmek için aynı teknolojiyi kullanan, dijital görüntülü reklamcılığın baş döndürücüsü Facebook’la rekabet etme yeteneğini de engelliyor. Şimdi IAB Teknolojik Laboratuar, dijital reklamcılıkta herkes tarafından kullanılabilen görüntülenebilirliği ölçmek için açık ve birleşebilen bir teknoloji standardı oluşturarak, bu görüntülenebilirliği ve teknoloji boşluğunu kapatmayı hedefliyor. Yayıncılar, hâlâ farklı satıcılar kullanabilir ancak pazarlamacılar, hangi oranda reklamlarının görüldüğünü daha iyi anlayabilirler.

Görüntülenebilirlik ölçüm şirketi Moat, yaklaşık 200 farklı görüntü ve video metriği sağlar. WPP’nin pazarlamacılar için dünyanın en büyük reklam ajansı olan GroupM, bu pazarın yaklaşık beşinde işlem yaptığını söylüyor. Ancak, diğer alıcılar tarafından yürütülen reklam kampanyaları tamamen farklı ölçümler kullanabilir. GroupM’deki dijital reklam operasyonlarının yönetim ortağı Joe Barone, “Teknolojinin ortak noktası: ticaret için standart seçme fırsatı veriyor. Bir yayıncı şartları kabul edebilir veya şartları reddedebilir” dedi. Böyle bir teknoloji standardı görüntülenebilirlik kazanırsa, pazarlamacıların yüzlerce önde gelen yayıncıyla hızlıca geniş çaplı kampanyalar yürütmesine ve yine de kolayca sindirilebilen görüntülenebilirlik önlemlerine sahip olmasına izin verilebilir.

Reklam tekniği geliştirici Sonobi CEO’su Michael Connolly, bu tür düşüncelerin çeşitliliği pazarlamacılar için şirketlerini Google ve Facebook dışında işletebilmelerini daha da kolaylaştıracağını söyledi. Connolly, “Google ve Facebook’a giden dökümlere geri dönmek ve ölçek getirmek istiyoruz.” dedi. “Biz içeri giriyoruz ve bunu yürütecek gerçek mekaniği sağlıyoruz.” Sonobi, GroupM ve LinkedIn, IAB Teknolojik Laboratuar’a en son üye olan şirketler. Üçlü, görünüşü ölçmekte kullanılan standart tekniğin gelişmesine katkı sağlıyor.

LinkedIn’deki küresel ajansın ve kanal satışlarının başında bulunan Mike Romoff “Felsefi olarak, görüntülenebilir olanın farklı görüşleri var – herkesin ilgisi mutlaka aynı değil.” Genel olarak konuşan reklam verenler, daha kısıtlanmış bir standart istiyorlar. Her şey üç saniye boyunca görüş mesafesinde.” dedi. Daha sonra şu soru soruldu: “Pazarlamacının endişesine nasıl hitap edebilirim ve yayıncıdan nasıl çok fazla gelir almayabilirim,” dedi Romoff. “Farklı görüntülenebilirlik sağlayıcıları farklı bir yaklaşım benimsiyor.”

Kaynak: www.adage.com