İşletmeniz podcast üretimine başlamak için gecikiyor mu?

İşletmenizi pazarlamak için bir podcast içerikleri üretmeyi düşünüyorsanız, hala başarılı olma potansiyeliniz var. Ancak yolunuza çıkan büyük bir sorun var: rekabet. Bunu aşmak için hangi adımları atabilirsiniz?

Podcast’ler, size daha fazla tanıtım, ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapmak için yerleşik bir platform sağlayan harika bir pazarlama aracı olabilir. Son on yılda, podcast’ler niş bir hobiden ana akım medya kanalına dönüştü. Bu büyüme yörüngesine uygun olarak, süperstar podcast yaratıcıları büyük kazanç elde etti; Örneğin, Joe Rogan kısa süre önce Spotify’a özel olarak 100 milyon doların üzerinde bir anlaşma yaptı. Ve artan tüketici bilincinden dolayı, milyonlarca insan bu formatı denemek ve yararlanmak için akın etti.

Podcast’in avantajları

İşletmeniz için bir podcast serisi üretmenin avantajlarından bahsederek başlamak istiyorum:

Sınırsız yön. Hemen hemen her şey hakkında bir podcast serisi üretebilirsiniz. Sektör haberleri hakkında konuşabilirsiniz. Alanınızdaki veya yakınınızdaki etkileyici kişilerle düzenli röportajlar yapabilirsiniz.

Kitle boyutu. Çoğu işletme sahibi için podcast’in en önemli kısmı, potansiyel izleyici boyutudur. Şu anda, tahmini 120 milyon aylık podcast dinleyicisi var. Eğer büyük bir izleyici kitlesi kazanan şanslı içerik oluşturuculardan biriyseniz, her bölümde milyonlarca insanla konuşabilirsiniz.

-Büyüme eğilimi. Podcast’in hitap ettiği kitle şu anda çok büyük ve hala büyümeye devam ediyor. 2023 yılına kadar Amerikalı podcast dinleyicilerinin sayısının 164 milyona çıkabileceği tahmin ediliyor. Dünya çapında, podcast dinleyicilerinin sayısı kat kat daha yüksek olacak.

-İçerik çeşitlendirme. Podcast yapmak, içerik portföyünüzü “çeşitlendirmenin” mükemmel bir yoludur. Çoğu işletme sahibi, içerik pazarlamasının bir markanın görünürlüğünü artırmanın, trafik çekmenin ve hatta daha fazla satış kazanmanın en iyi yollarından biri olduğunun farkındadır. Ancak doğrudan yazılı içerik, rekabeti yenmenize ve size ihtiyacınız olan desteği vermenize yardımcı olmak için yeterli değildir. Podcast ve video akışı gibi tamamlayıcı kanallar, daha fazla kişiye ulaşmanıza ve daha çeşitli ilgi alanlarına hitap etmenize yardımcı olabilir.

-Giriş için düşük bariyer. Ek olarak, podcast yapmak için giriş engeli oldukça düşüktür. Doktoraya ihtiyacınız yok. Binlerce dolarlık pahalı ekipmana ihtiyacınız yok. Çoğu durumda, ortalama bir bilgisayara, ortalama bir mikrofona ve biraz zamana ihtiyacınız vardır. Son birkaç yılda podcast oluşturmadaki patlamadan kısmen sorumlu olan şey budur.

Rekabet sorunu

Podcast büyük ölçüde faydalı olabilir, ancak diğer herkes de bunun farkındadır. Şu anda Nisan 2021 itibariyle iki milyondan fazla aktif podcast ve 48 milyondan fazla bölüm var. Hatta podcast’leri yalnızca hedef nişinizde düşünseniz bile, yine de binlerce – yüz binlerce doğrudan rakiple rekabet edeceksiniz.

Çok mu geç?

Peki podcast oyununa girmek için “çok mu geç”?

Bazı yönlerden, evet. Platform tarihinin başlangıcında birçok medya patronunun yaptığı gibi iletişim kanalının patlayıcı büyümesinden yararlanamayacaksınız. Ve podcast yapmaya karar verirseniz, öne çıkmakta ve kendi sadık bir izleyici kitlesini kazanmakta zorlanacaksınız.

Ancak bu bir ölüm cezası değil. Bu sadece, karşılaşacağınız artan rekabet miktarını hesaba katmak için ek stratejiler kullanmanız gerekeceği anlamına gelir.

Bunun anlamı:

Yeni bir konuyu ele alın. Daha önce kimsenin ele almadığı bir konuyu ele almayı düşünün. Podcast pazarında yeterince temsil edilmeyen bir uzmanlık alanınız mı var? Gerçekten benzersiz bir şey istiyorsanız, mevcut endüstrinizin sınırlarının ötesinde düşünmeniz gerekebilir.

-Yeni bir bakış açısıyla bakın. Podcast pazarının ilginizi çeken konuları kapsayan insanlarla dolu olduğunu fark ederseniz, yeni bir bakış açısı almayı düşünün. Seçtiğiniz kanaldaki en iyi rakipler yalnızca röportajlara odaklanıyorsa, daha fazla fikir yazısı oluşturmayı deneyin. En iyi podcast’lerin tümü kısa biçimli ve küçük boyutluysa, bunun yerine uzun biçimli bir şeyler yapmayı deneyin.

-Niş bir kitleye hitap edin. Daha önce kimsenin ele almadığı bir konu hakkında beyin fırtınası yapmak yerine, şu anda ele alınan bir konuyu seçip alışılmadık veya ihmal edilmiş bir demografiye hitap edecek şekilde esnetmeyi düşünün. Sıkışık bir alanda benzersiz bir hedef kitle seçmek, sadık bir dinleyici kitlesini kazanmanıza yardımcı olabilir.

-İşe biraz heyecan katın. Özgün ve ilginç bir şey sunduğunuz sürece, ortak bir konuyu ele alıyor olsanız bile öne çıkmak ve sadık bir izleyici kitlesi kazanmak mümkündür. İzleyicilerinizi eğlendirin, alaycı bir ton kullanın, orijinal bir karakter yaratın ya da işleri renklendirmenin başka bir yolunu bulun.

Podcast yapmak, son yıllarda ortaya çıkan inanılmaz sayıda rakiple başa çıkma planınız olduğu sürece işletmenizi tanıtmanın ve yeni müşteriler kazanmanın harika bir yolu olabilir. Bu arada, bir girişimci olarak sizinle alakalı iş podcast’lerini dinlemek için biraz zaman ayırın. Bir podcast yaratıcısı olarak nasıl başlayacağınız konusunda bir fikriniz olabilir. En azından yeni bir şeyler öğreneceksin.

Kaynak: www.entrepreneur.com