Influencerlarla sponsor gibi çalışmamanın 6 yolu

Birçok insan etkileyici pazarlamanın sadece muazzam kaynaklara sahip büyük şirketler için ayrıldığını düşünüyor olsa da, genellikle bütçe gerektirmediğini bilmek şaşırtıcı olabilir. Birçok marka, e-ticaret başarılarının arkasındaki ana itici faktör olarak influencer pazarlamasına öncülük etti ve bazıları bunu sıfır maliyetle yaptı. Etkileyiciler, şirketlerin markalaşmalarını, güvenilirliklerini, medya yayınlarını, sosyal medya takiplerini, web sitesi ziyaretlerini ve satışlarını geliştirmek için harika bir yeteneğe sahiptir. Bazıları artık Youtube’daki en büyük hesapları (şaşırtıcı bir 111M abonesi olan PewDiePie gibi popüler Youtube oyunlarını düşünün) veya belirli sektörlerdeki çeşitli niş hesapları (bunun örnekleri çalışan hasta ve doktor etkileyicileridir) içerir.

Influencer pazarlamanın 2022’de %12,2 ile 4,15 milyar dolar arasında büyümeye devam edeceği öngörülürken, küçük markalar ürün ve hizmetlerini pazarlamaya yardımcı olmak için etkileyicilerle işbirliği yapabilir ve bunu çok az veya hiç maliyetle yapabilirler. Markaların sponsor olmadan etkileyicilerle çalışabilmesinin 6 yolu şunlardır:

  1. Influencer ürün veya hizmet hediye

Markaların gönderileri için ödeme yapmadan etkileyicilerle çalışabilmesinin en kolay yollarından biri ürün veya hizmet hediye etmektir. Envanterlerini kullanabilir ve etkileyicilere bir etkileyicinin belirli miktarda sosyal medya kapsamı sağladığı bir değişim sunabilirler. Profesyonel bir ipucu, bir değişimin tam parametrelerini vurgulamadan bir hediye sunmak istediğinizi öne sürerek her zaman etkileyicilere yaklaşmaktır. Bu şekilde, birçok üst düzey etkileyici, düzensiz bir ticaret olmadan karşılık vermek için “itilmiş” hissetmedikleri için isteğinize cevap verebilir. Düzensiz ticaret, bir Influencer’ın Instagram feed gönderisi üründen veya bir hizmetin kendisinden daha pahalı olduğunda gerçekleşir.

Marka, birçok en iyi etkileyicide olduğu gibi, etkileyicilerin günde düzinelerce ve hatta bazen yüzlerce marka atışı aldığının her zaman farkında olmalıdır. Bu nedenle, işbirliğinin şartları konusunda ekstra arkadaş canlısı ve rahat olmak, markanın etkileyiciye hızlı bir “haykırıştan” daha fazlası ile ilgilendiklerini ve bunun yerine uzun vadeli bir işbirliği aradıklarını işaret etmesine izin verecektir.

Top Influencer Marketing Agency’de influencer pazarlama uzmanı olan Berina Kariç, ürünler alındıktan sonra kibarca takip etmeyi de öneriyor. Tavsiyesi, etkileyiciye hediyelerini alıp beğenmediklerini ve bir şey değiş tokuş etmek isteyip istemediklerini sormak için kontrol etmeleridir. Bu tür bir dost etkileşiminin büyük puanlar alması ve markanın öne çıkmasını sağlamak muhtemeldir.

  1. Influencer gezileri

Bir marka bir gezi düzenleyebilir ve birden fazla influencera ev sahipliği yapabilir ve ulaşım, yemek ve konaklama maliyeti için on kat daha fazla teminat alabilir. Örneğin, bir marka belirli bir hedefe seyahat etmek için beş influencerlar  barındırabilir ve bu zamanı ürün için içerik oluşturmak ve öğeleri veya bir hizmeti inceleyen birden fazla gönderi yayınlamak için bir fırsat olarak kullanabilir. Bu PR stratejisi, en iyi etkileyicilerin, diğer etkileyici yaratıcılarla seyahat etme ve takılma şansı için markayı tanıtan birçok gönderi oluşturdukları birçok lüks marka tarafından kullanılır. Influencer gezileri ayrıca, bir markanın, marka için en iyi performans gösteren influencerlardan  bazılarını daha fazla ürün sosyal medya gönderisi için marka elçilerine dönüştürme fırsatı sunan influencerlarla yakın bağlar geliştirmesi için bir yetenek sağlar.

Bu strateji, revolve gibi sosyal ilk markalar tarafından öncülük edildi, burada markayı etiketlerken besleme gönderilerinde ve düzinelerce günlük hikaye videolarında 10-15 karşılığında egzotik konumlara birden fazla üst düzey etkileyici barındıracaklardı.

  1. Influencer etkinlikleri

Gezi düzenleyemeyen markalar için, etkileyici etkinlikler, etkileyicilerin etkinliğe katılma karşılığında birden fazla içerik parçası yayınlayabilecekleri daha yönetilebilir bir ortaklık türü sunabilir. Bir marka ofislerinde, restoranlarında veya diğer eğlence alanlarında bir etkinlik düzenleyebilir ve influencerlara ürünü veya hizmeti bizzat deneyimlemeleri için hediye sepetleri verebilirler. Dahili ekip ayrıca etkileyicilerle yüz yüze görüşebilir ve doğrudan ürünün faydalarını açıklarken, influencerların markanın gösterisini fotoğraflamasına veya filme çekmesine izin verebilir. Profesyonel bir ipucu, etkileyicilerin dekoratif marka logolarının altında fotoğraf çekebilecekleri veya güzelce dekore edilmiş masa ayarlarını kendi kişiselleştirilmiş peçeteleri veya rezervasyon etiketleriyle paylaşabilecekleri benzersiz ve Instagrammable bir ortam sunmaktır.

  1. İş ortağı marka iş birlikleri

Markalar, diğer markalara ulaşarak ve etkileyici kampanya fırsatlarını paylaşarak bir etkinliğe veya etkileyici bir geziye ev sahipliği yapmanın maliyetini bölebilir. Rakip olmayan birçok marka, büyük bir etkileyici kampanyasını yönetmek için tam çabalara katlanmak zorunda kalmadan, maliyetin bir kısmı için işbirliğinden tam olarak yararlandıkları için özellikle bu tür ortaklıklara açıktır. Ürünlerini hediye sepetlerine dahil ederek veya hangi sektörde uzmanlaştıklarına bağlı olarak bir alan, otel konaklaması, seyahat veya başka bir hizmet türü sunarak katılabilirler. Markalar, birden fazla iş ortağının katılması ve ilgili tüm taraflar için kapsamlı kapsama alanı sağlayan olağanüstü etkileyici deneyimler yaratması için bile o kadar ileri gidebilir.

  1. Influencer ürün ödünç alma

Özellikle bir ürün pahalıysa veya türünün tek örneği olduğunda, ürün hediye edemeyen markalar için, bir borçlanma işbirliği türü önerebilirler. Bu tür bir ortaklık, bir influencerın  bir öğeyi kullanarak içerik oluşturmasını, çekim tamamlandıktan sonra iade etmeyi ve ardından öğeyi sosyal kanallarında paylaşmasını içerir. Birçok üst düzey PR firması, bu stratejiyi, yalnızca çekimler tamamlandıktan sonra bu öğelerin geri gönderilmesini istemek için üst düzey medyadaki editör ekiplerine parça ödünç verdikleri fotoğraf çekimleri için kullanır. Bu, bir influencerın  yeni içeriğinin bir parçası olarak dahil etmek için sahne malzemeleri veya olağanüstü parçalar aradığında iyi çalışır.

  1. Influencer medya ortaklıkları

Bir marka bir öğeyi hediye edemiyor ve hatta ödünç alamıyorsa, karşılıklı medya ortaklıkları aracılığıyla influencerlar ile ortaklık kurabilir. Bu, bir markanın basın açıklaması, röportajlar veya diğer söz türleriyle medya kapsamını güvence altına almasını ve ardından çapraz tanıtım çabalarının bir parçası olarak hikayelerine bir influencerı  dahil etmeyi içeriyor. Markalar, işbirliğinin şartlarını önceden müzakere edebilir ve daha sonra influencerın  markayı etiketleyerek medya makalesini sosyal medyada paylaşmasını sağlayabilir.

Markanın büyüklüğü ne olursa olsun, influencerlarla çalışmak, bir işletmenin reklamını yapmanın ve markalaşmayı, satışları, medya kapsamını ve sosyal medya takibini geliştirmenin uygun maliyetli bir yolu olabilir. Markalar, yüksek maliyetler ödemeden  kazan-kazan ortaklıklarını sağlamak için yaratıcı stratejiler kullanabilir. Farklı türdeki etkileyici borsaları keşfederek, bir şirket hangi stratejinin en etkili olduğunu belirleyebilir ve ardından pazarlama çabalarını kazanan ortaklıklar etrafında oluşturmaya devam edebilir.

Kaynakça: https:/martech.zone