Markanız için ideal bir slogan nasıl yaratırsınız ?

Bir markanın kullandığı dilin ve başarı seviyesinin tesadüf olduğuna mı inanıyorsunuz? O zaman, dünyanın en büyük markalarından bazılarının aynı zamanda en iyi sloganlardan bazılarına sahip olmasının sadece bir tesadüf olduğuna da inanıyorsunuz. Sizi bilmem ama bir markanın kullandığı kelimelerin o markanın başarılı olup olmayacağının belirlenmesinde büyük rol oynadığına inanıyorum.

Sloganlar (söylem olarak da bilinir), bir markanın birincil mesajını ifade eden kısa mesajlardır. Başka bir deyişle; marka yöneticilerinin, tüketicilerin markayı düşündüklerinde akıllarına ilk gelmesini istedikleri mesajdır.  Sloganları, bir markanın faydalarını, inançlarını veya bir kitleye olan talebini ifade eden kısa ve öz sözlü film fragmanları gibi tanımlamayı seviyorum.

Sloganlar o kadar önemlidir ki, tek başlarına bir markanın tüm amacını anlatabilir. Ama benim sözüme inanmayın, gözlerinizi kapatın ve dünyanın en büyük markalarından bazılarını düşünün ve sonra onların sloganlarını düşünün… yine de tüm bu sürecin bir tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz?

İyi bir slogan, tüketicinin satın alma sürecine girmesine yol açabilir. Harika bir slogan, bir markanın kendi kategorisinde tüketicilerin akıllarında ilk sırada kalmasına yol açabilir. Artık sloganların önemi konusunda aynı sayfadayız. İşte, markanız için ideal sloganı oluşturmanıza kesinlikle yardımcı olacak, alabileceğiniz dört yaklaşım.

“Kahraman ürün” yaklaşımı

En büyük ve en akılda kalan sloganlardan bazıları, bir ürünü kahraman olarak konumlandırmak için tasarlanmış olabilir. Kahraman olarak ürün yaklaşımı, ürünün tüketiciye arzu edilen bir duyguyu yaşatacak şey olduğu için temel fayda iddiasını vurgular. Veya ürünün, tüketicinin yaşadığı belirli bir sorunu gideren şey olacağı iddiasını vurgulaması gerekir.

Sloganlarıyla kahraman olarak ürün yaklaşımını kullanan markalara örnekler:

“Şampiyonların kahvaltısı.” – Wheaties
“Dünyadaki en mutlu yer.” – Disney
“Hayata güzel şeyler katıyoruz.” – General Electric
“Red Bull kanatlandırır.” – Red Bull

Hedef kitlenize iletmek istediğiniz ideal mesaj, ürününüzün tek başına onlara istedikleri her şeyi sağlayacak şey olmasını isterseniz, o zaman kahraman  ürün yaklaşımını kullanmalısınız. Bunu, ürününüzün yaptığı, tüketicilerin neden satın alacağına ilişkin temel faydalar olan en az beş şeyi düşünerek, ardından en önemli faydaya veya rakiplerinizin vurgulamayacağı faydaya  doğru daraltarak yapabilirsiniz.

Diyelim ki ürününüz diş ipi. Kahraman ürün yaklaşımı diş ipinin, kullanıcının onlar için yapmasını istediği şeyin, yani dişlerinin arasındaki plağı çıkarmak için etkili olduğunu vurgulamak isteyecektir. Bu yaklaşımı kullanan bir slogan, “Geçmişinizdeki plakları silen seçim” şekline olabilir. Bu slogan, hedef kitlenize diş ipi seçimlerinizin onların sanki hayattaki sorunlarını da çözecek ürün olduğu gerçeğine ikna etmeye çalışır.

Bu yaklaşım sizin için uygun değilse, üzülmenize hiç gerek yok. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç yaklaşım daha var, eminim ki markanız için ideal olan yaklaşımı keşfedeceksiniz.

“Harekete geçirici mesaj” yaklaşımı

Bir harekete geçirici mesaj, ürün pazarlamasının her alanında harika iş yapar.  Bir slogan oluşturma yaklaşımı olarak harekete geçirici mesaj yaklaşımı için, hedef kitlenize yapmalarını istediğiniz bir eylemi söyleyen bir kısa açıklamadır denebilir.

“Just do it!” – Nike

“Susuzluğunu dinle, Sprite iç” – Sprite

“Taze ye” – Subway

“Gökkuşağını tat” – Skittles

Pazarlamacılar olarak, harekete geçirici mesajlara bayılıyoruz çünkü bu mesajlar hedef kitleye her gösterildiğinde, tüketiciyi istenen bir eylemi gerçekleştirmeye yönlendirerek işimizi kolaylaştırıyor. Hedef kitleye iletmek istediğiniz ideal mesajı oluşturmak için harekete geçirici mesajı şu şekilde kullanabilirsiniz:

Diyelim ki öne çıkan ürünü öksürük şurubu olan bir markanız var. Harekete geçirici mesaj sloganı olarak “Öksürmemek için bir kaşık kullan” kullanılabilir. Bu, tüketicilere tam olarak ne yapmalarını istediğinizi ve yapmalarını istediğiniz eylemi gerçekleştirmeleri durumunda onlar için ne olduğunu söyleyecektir. Bu oldukça açık bir mesaj – değil mi?

Ama belki de sloganınızla hedef kitlenize iletmek istediğiniz ideal mesaj bariz bir şey değildir… bu durumda, göz önünde bulundurmanız gereken başka bir yaklaşımı keşfedelim.

“Soyut” yaklaşım

Bir slogan oluşturma tekniği olan soyut yaklaşım, tüm yaklaşımların en zorudur çünkü tüketicinin slogan ile markanın sundukları arasında bağlantı kurmasına dayanır. Soyut yaklaşım en zoru olsa da, sloganı anlayan ve onu markanızla ilişkilendiren tüketicilerin bu yaklaşıma yönelmesi daha olasıdır çünkü bu yaklaşım akıllı ve havalı görünür.

Bazı soyut slogan örnekleri şunlardır:

“Kahverengi senin için ne yapabilir?” – UPS
“Çünkü sen buna değersin.” – L’Oreal
“İşte bunu seviyorum.” – McDonald’s
“Şimdi beni duyabiliyor musun? – Verizon

Dağ bisikleti markası için bir slogan oluşturmak isteseydiniz, bu slogan “Daha hızlı sürebilir misin?” gibi bir slogan olabilirdi. Bu slogan işe yarayabilir, çünkü tüketici orada daha hızlı bir dağ bisikleti isteyip istemediği konusunda kendi sonucuna varmaya yönlendirilir. Kısacası  soyut yaklaşımlı sloganlarda tüketiciler kendi sorularına yanıt bulmaya çalışır.

“İlan etme” yaklaşımı

Bir slogan yaratmanın son ve açıkçası en kolay yolu, ilan etmektir. Bu yaklaşımının bu kadar kolay olmasının nedeni, tüketiciye hak iddia eden bir slogan olmasıdır.

En sevdiğimiz sloganlardan bazıları muhtemelen ilan etme yaklaşımı ile yapılan sloganlardır. İşe onlardan birkaçı:

“Parmak yalamak güzeldir.” –  KFC
“Uyanmanın en güzel yanı, fincanınızdaki Folgers.” – Folgers
“Nihai sürüş makinesi.” – BMW
“M’m! M’m! İyi!” – Campbell Soup Company

Toparlamak gerekirse,

Bir markanın sloganı, genellikle bir tüketicinin bir markayı düşündüğünde aklına gelen ilk şeylerden biridir. Bu nedenle, hedef kitlenize iletmek istediğiniz en iyi mesajı oluşturmak çok önemlidir. Üstteki örneklerde görebileceğiniz gibi yaklaşımların tümü, dünyadaki en büyük markalardan bazıları için işe yaradı. Tek yapmanız gereken hangi yaklaşımın sizin için en uygun olduğuna karar vermek. Ancak, yalnızca bir yaklaşım seçmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Sizin için en iyi olanları birleştirebilirsiniz.

Sloganınızı oluştururken hatırlamanız gereken son bir şey var. Bir sloganın temel amacı, onu gören veya duyanların zihninde akılda kalıcı olmak olmalıdır. Ve unutulmaz olmanın en iyi yolu, olumlu bir duygu uyandırmaktır. Bunu noktada doğru yaklaşımı benimserseniz, markanız için ideal sloganı oluşturabilirsiniz.

Kaynak: www.decryptionmarketing.com