İçerik pazarlaması ile nasıl uzun süreli ilişki kurulur?

Müşterilerinizin anında tatmin olmak istediği bir çağda, ilişkiler her zamankinden daha önemli bir hale geldi.

“İçerik pazarlaması” kavramı son yirmi yıldır ortalıkta dolaşıyor, fakat içeriğin etkinliğini ölçmenin mümkün olması son yıllarda ortaya çıktığı için değeri ancak şimdi anlaşılıyor. İçerik pazarlamacılarının değerlendirildiği, belirli bir içeriği kaç kişi tıklıyor, paylaşıyor veya yorum yapıyor cevabını öğrenebileceğiniz metrik katılımdır.

Hedef kitlenizle ilişki kurmak için kullanılabilecek üç yaklaşım vardır: geleneksel pazarlama, sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması. Bu üç yaklaşımın kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Geleneksel pazarlama pahalıdır. Bir ürün veya hizmet hakkında farkındalık yaratmak için TV reklamları, reklam panoları, gazete reklamları ve diğer reklamcılık yöntemlerini kullanmayı içerir. Sosyal medya pazarlaması başlamak için çok fazla para gerektirmez, ancak kimin aradığını görmek zordur. Ben fikrimce içerik pazarlaması, kitlenizle etkileşim kurmanın en iyi yoludur.

İşte müşterilerle ilişki kurmanın beş yolu:

  1. Müşterilerinizin geri bildirimlerini dinleyin ve önerilerine hızla yanıt verin

Bunun birçok girişimci için neden bu kadar zor bir şey olduğundan emin değilim ama müşteri memnuniyeti çok önemli. Çözümünüzde değişiklik istiyorlarsa, bunları hemen yapın ve tartışmayın. Bazen değişiklikler söz konusu olduğunda sorunlar yaşadım ve müşterilere açıkladım, ancak yine de işleri tamamen değiştirdim ve beklediklerini yerine getirdim.

  1. Mükemmel müşteri hizmeti sağlayın

Müvekkillerim benimle ne zaman iletişime geçerse geçsin, onlara cevap verme konusunda büyük bir sorumluluğum var. Başka bir zaman diliminde olsalar bile, onlara hızlı bir şekilde geri dönmek için elimden geleni yapıyorum. Müşterilerle etkileşirken benim ana yaklaşımım budur ve aynı zamanda bana tekrar gelmelerinin nedeni budur.

  1. Proaktif olun ve deneyimi müşteriniz için kişiselleştirin

Her zaman bir şeyleri nasıl iyileştireceğime ve daha iyi hale getireceğime ya da zamandan ve paradan tasarruf edeceğime dair önerilerde bulunurum. Müşterileri ömür boyu arkadaşlara dönüştürmek için anahtar stratejik tavsiyedir. Birlikte çalıştığım her müşteriyi gerçekten yardım etmek istediğim bir arkadaşım olarak görüyorum, bu yüzden her zaman kendi deneyimlerimi paylaşıyorum ve işleri nasıl iyileştirebileceğim konusunda önerilerde bulunuyorum.

  1. Podcast’inizde onlarla röportaj yapın

Podcastler, ilk müşterileri tanımak için harika bir başlangıç ​​noktasıydı. Birlikte harika zaman geçirdik ve onlara işlerini sunmaları için bir platform verdim. Bu strateji, derin ilişkiler kurmak ve insanlarla bağlantı kurmak için harikadır.

  1. Onlarla bir Facebook veya LinkedIn Live röportajı yapın

Bir podcast’ten bile daha iyi olan nedir? Canlı bir video yayını. Canlı bir video yayını ile misafirinizi sadece duymakla kalmaz, aynı zamanda onları görürsünüz. Bu, güçlü bir bağlantı kurmak için harika bir yol. Genelde canlı video oturumunun hemen ardından onlara teklifimi sunuyorum.

Bloggerlar ve fenomenlerle ilişki kurmaya yönelik kaynaklar

Bloggerlar ve fenomenler, herhangi bir güvenilir pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. İçeriğinizi kanallarında paylaşarak ve web sitenize bağlantı vererek çok daha büyük bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilirler.

Fenomenlerle ilişkiler kurmak, işinizin gelecekte ayakta kalmasını sağlamanın tek yoludur, çünkü insanlar onlara her zamankinden daha fazla güveniyor.

Başarılı içerik pazarlama kampanyalarının sırrı, ürün veya hizmetinizde güven oluşturabilmeniz ve güvenilirlik oluşturabilmeniz için potansiyel müşterilerle doğru şekilde ilişkiler kurma yeteneğidir.

Kaynak: www.entrepreneur.com