İçerik pazarlama: Müşterinizin aklından neler geçiyor?

Bir pazarlamacının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, görsel olarak çekici ve bilgilendirici içerik oluşturmaktır. Aynı zamanda onları bir satın alma işlemi yapmaya motive etmektir. Çok sayıda seminer, profesyonel ve kitap size “başarıya giden beş adım” veya en iyi uygulamalar olduğunu söylese de, sonunda, müşterinizin satın alma zihniyetini bilmek size büyük miktarda kazanç sağlayacaktır.

Yıllar geçtikçe, çoğu durumda alıcıların aşağıdaki düşünce yapılarına ayrıldığını öğrendim:

Avcı:

Genellikle erkek ve orta yaşlı olan avcı grubu çok meşgul. Bir satın alma işlemi yapmak için incelemelerin desteğine ve sosyal desteğe ihtiyaç duymuyor. Açıkça görülebilen bir “satın alma” bağlantısıyla, küresel olarak dağıtılan görüntüleri ve temel ürün gerçeklerini kullanarak bu müşteri tipine ulaşmakta başarılı olursunuz. Ticarete hızlı giriş, “şimdi mağazadan satın al” gibi etiketlere sahip büyük düğmeler veya çoğu durumda eylemi ikna etmek amacıyla tıklanabilir görünmek üzere tasarlanmış içerik görüntüleri gibi öğelerdir. Bu tür bir tüketiciyle ortalıkta dolaşmazsınız. Onlara sadece gerçekleri verin ve %100 garantili gibi güven güvencesi öğeleri atayın; “ücretsiz kargo” gibi.

Anne:

Genellikle daha büyük bir aile kolektifini yöneten anne veya hane reisi olan anne grubu, ilgili tüm tarafları tatmin edecek şekilde ürün veya hizmet tarafından baştan çıkarılmak ister. Bu nedenle, kopyanızın ve görselinizin sesi, tüketicinin basit ihtiyaçlarının ötesinde girişimleri desteklemelidir. Bu içerik, yararlı olduğu gerçeğini yansıtmalıdır; herkes tarafından sevilen; ve başarıyı garanti eder. Ek olarak, bu tüketici genellikle sınırlı bir süre algılanır ve aşırı yoğun bir programa bağlıdır. Bu nedenle, zamandan tasarruf sağlayan bağlamsal senaryolar oluşturmak da satın almayı destekleyebilir.

Romancı:

Romancı, adından da anlaşılacağı gibi, genellikle evin planlayıcısı ve çoğu durumda kadındır. Bu tür bir tüketici, ürününüzü referanslar, hikayeler, derecelendirmeler ve incelemeler aracılığıyla deneyimlemek ister. Satın aldıklarında kendilerini güvende hissetmek istiyorlar. Aynı zamanda gerçek satın alma işleminden önce onunla bir deneyim duygusu istiyorlar. 

Bu tüketici tarzı, seyahat endüstrisinde çok tipiktir. Bu nedenle, beklenebileceği gibi, bu kullanıcıyı satın almaya ikna etme çabası içinde rahatlığı, samimiyeti, lüksü ve konaklamayı destekleyen görüntüler bulmalısınız.

Araştırmacı:

Bir araştırmacı zihniyetinden tam olarak beklediğiniz şey, karşılaştırmalar, grafikler ve önceki kullanıcı referansları gibi içerik pazarlama hedefleri olacaktır. Değerlendirmelerin ve incelemelerin eskiden çok yol kat ettiğini unutmayın. Ancak, derecelendirmeler ve incelemeler artık eskisi kadar güvene sahip değil. İnsanlar artık bu içeriğin çoğunun aslında markalar veya rakipleri adına üretildiğini anlayacak kadar bilgili. Bununla birlikte, ürün veya hizmetinizin etrafında özgünlük oluşturmak, araştırmacıya fayda sağlayacaktır. Öneriler, “artılar ve eksiler” gibi yönleri veya küçük işletme, büyük işletme, işletme ve daha fazlası gibi ürün seviyelerini içerebilir.

Farklı şirketlerin içeriklerini nasıl pazarlayıp konumlandırdıklarını görmeye başladığınızda, tüketicilerinin sahip olduklarına ve ne tür bir düşünce yapısın olduğunu anlayacaksınız.

Ancak tüketici zihniyetiyle başarıyı nasıl sağlıyorsunuz? Test etme, test etme, test etme. E-posta gönderirken, sosyal medya yaparken veya görseller ve mesajlar oluştururken sahip olduğunuz her türlü fırsatI test ettiğinizden emin olun. “Harekete geçirme çağrıları” veya kahraman görsellerinin dinamik olarak birbirine zıt olması gerekmez. Ancak, başarıyı garantilemek için en iyisi farklı mesajlaşma stillerine sahip olmanızdır.

A / B Aşağıdakilerden herhangi birini test edin :

 • E-posta konu satırları
 • Sosyal medya gönderi uzunlukları
 • Hashtag’ler
 • Videolar ve fotoğraflar
 • Tek fotoğraflar ve galeriler
 • Ürününüzün teknik özelliklerine gelince değişen miktarda ayrıntı
 • Ticaretinizi akışa göre farklılaştırın
 • Harekete geçirici mesajınızı çeşitlendirin
 • Kullanıcı arayüzünüz / kullanıcı deneyimi temas noktalarınızla ilgili, tüketicinizin ticaret bileşenine giden yoluna göre raporlar
 • Talepler ve teklifler
 • Kupon türleri
 • Ödül programları

Açıkça bu liste uzayıp gidebilir. Doğrudan tüketicinizin zihniyetindeki en iyi tahmininizle bağlantı kurduğunuza dair uygun güvence için prototip oluşturmanın ve test etmenin sonu yoktur.

Nihayetinde tüketicilerinizin zihniyetini yalnızca siz bileceksiniz. İdeal müşterinizin ve ikincil müşterinizin demografik, psikografik ve kişiliğini haritalamak için derin bir dalış yapmanızı da öneririm. Bunu yerine getirdikten sonra, oluşturduğunuz görsel ve bağlamsal direktiflerin uygun algıyı oluşturup oluşturmayacağı ve satışlara yol açıp açmayacağı konusunda size kesin bir anlayış verecektir.

business2community