Dijital Pazarlama Kampanyaları

Her pazarlama stratejisi özgündür ama pazarlama stratejileri değerlendirme de içermelidir. Hangi işi yapıyor olursanız olun işe yaramayan bir stratejiye para yatırmaya devam etmediğinizden emin olun. Bazı şirketler dijital pazarlamanın sihirli bir çubuk gibi çabuk sonuçlar vereceğini düşünür. Başarısız oldukları zaman geleneksel pazarlama taktiklerini kullanarak başarısız olduklarını düşünürler. Her iki problem de oldukça yaygın olmakla birlikte dijital ve geleneksel pazarlama kampanyaları, benzerlik ve farklıları doğru anlaşıldığında çözülebilecek problemlerdir.

 

Hedefleri belirlemek

 Bütün pazarlama stratejilerinin spesifik birer hedefi olmalı. Böylelikle stratejinin başarılı ya da başarısız olduğunu anlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yapılan yatırımların da işe yarayıp yaramadığını anlamanızı da sağlar.

Hedefler elle tutulur olmalıdır. Yatırım getirisini ölçebilmek için neyi hedeflediğinizi bilmeniz gerekir. Bu her zaman satışlarla olmayabilir. Yatırım getirisini ölçmenin geleneksel yöntemi satışlardan gelen paranın harcanan paraya oranıyla yapılıyor ancak bu yöntem Facebook beğenileri, retweetler ya da benzeri müşteri etkileşimlerini kapsamıyor. Ne iş yapıyor olursanız olun parasal olmayan göstergeleri bulmak için online yöntemleri kullanmak geleneksel yöntemlerden daha etkili olacaktır.

Daha iyi bir yöntem olarak önce kampanya için ne kadar efor sarf ettiğinizi belirleyin, yatırımın tanımlanması gerekir. Sarf edilen efor harcanmış zaman, paylaşılan gönderiler veya bir kampanyada harcanan para miktarı ile ölçülebilir. Geri bildirim için ise sayısal bir değer belirleyin, sosyal medyadaki beğeniler ya da siteniz tıklanmalı oranı gibi. Neyi ölçeceğinizi bulduktan sonra bir oran hesaplaması yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz oran geleneksel yöntemlerdeki gibi kolay anlaşılır olmayabilir ama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını anlayabilmenizi sağlayacaktır.

 

Müşteri tabanınızı tanımlayın

Sadece sayıları bakarak kampanyanızın başarılı olduğunu düşünebilirsiniz ama büyük resmi kaçırıyor olabilirsiniz. Aynı kampanya demografik olarak bakıldığında başarısız gözükebilir. Kampanyayı gerçek anlamda değerlendirmek için müşteri tabanınıza odaklanın. Hedeflerinizin ne kadar etkili olduğu hakkında size bir fikir verecektir.

Hedeflediğiniz rakamlara ulaşsanız dahi demografik açıdan beklenmedik sayılarla karşılaşırsanız daha derin analizler yapmak gerekir. Yanlışlıkla istenildiğinden daha geniş bir insan kitlesine ulaşabilirsiniz veya istediğinizden farklı bir grubu hedefleyebilirsiniz. Demografik değerlerinizin hedeflerinizle uyumlu olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Etkili bir dijital kampanya, fiili boyutundan bağımsız olarak, bir şirketin fiziki coğrafi alanı dışındaki alanları etkileyebilir. Küçük şirketler, küçük boyutlarının masaya getirdiği samimiyet sayesinde, boyutlarının aksine izin vereceklerinden çok daha büyük sonuçlara sahip olabilirler. Büyük şirketler, yeni başlayanların olduğu gibi kullanıcıları için kişisel olarak kendilerini asla hissetmeyebiliseler de, daha fazla kaynağa sahipler.

Web’in yanıt verme özelliğinin, bir şirketin hem olumlu hem de olumsuz olan dijital varlığı üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve etkileri, işletmenin tüm alanlarına yayılabilir. Şirketler bir web kampanyasındaki aksiliklerin büyük etkileri olabileceği için dikkat etmelidir.

Dijital varlığınızın etkilerini belirlemek için yatırım getirileri ve diğer kaynakları inceleyin. Büyük yatırım getirisi ve etkileyici etki düzeyleri ile pazarlama planınızın herhangi bir bölümünü değiştirmek zorunda kalmazsınız. Yatırım getirileri beklenenden azsa, demografik verilere ve kampanya stratejinize bir göz atın. Çekirdek demografik bilgilerinizi istemeyerek dışa vurmuş olabilirsiniz. Mesajınızın tüm platformlarda tutarlı olmasını sağlayın. Eğer hepsi başarısız olursa, bu alanda başarılı olan şirketlerin neler yaptığına bakın ve onların stratejilerinden ilham alın.

 

Stratejinizi değerlendirin ve geliştirin

 Hiçbir strateji mükemmel değildir. En başarılı pazarlama kampanyalarında dahi iyileştirme alanları bulunmaktadır. Değerlendirme aşamasında, önceki bölümleri ve süreçteki olası kusurları göz önünde bulundurun. İlave bir bakış açısı için profesyonel bir dijital pazarlama analisti işe almak önemli bir yatırım olabilir. Pazarlama stratejilerini değerlendirmede eğitilirler ve kampanyalarınızın hedeflerine ulaşıp ulaşamadığından bağımsız olarak çok değerli yardımlar sunabilirler. Stratejiniz işe yaramazsa, neyin yanlış gittiğini ve sorunu nasıl çözeceğinizin belirlenmesine yardımcı olabilirler. Eğer varsa bir sonraki adımlarınızı belirlemenize de yardımcı olabilirler.

 

Başarılı bir pazarlama planı genellikle işinizi genişletmek için bir başka yol açar. Hangi kitleye etki ederseniz edin, yeni demografiyi değerlendirmeniz ve sizinle mevcut kitleniz arasındaki farkları saptamanız gerekir. Hedef kitlenizin yeterli miktarı değişmişse, tamamen yeni bir demografik grup gibi yaklaşmanız gerekir. Hedef grubunuzun kampanyanıza nasıl tepki vereceğini asla bildiğinizi düşünmeyin.

Hedef kullanıcı kitleleri aynı görünse bile, yeni kampanyayı başlatmadan önce fikirlerinizi test ettiğinizden emin olun. Tanımlanmış hedef kitleler bile zamanla değişebilir.

Ülkenizin sınırlarını aşmak hem yeni riskler, hem de yeni fırsatlar getirebilir. Uluslararası bir kitle genellikle stratejinize etki eden kültürel farklılıkları beraberinde getirir. Gerekirse, hedef kültürü her yönüyle tanıyan uzmanlar kiralamaktan çekinmeyin. Karşılaştığınız çatışmaların veya yanlış anlamaların sizi rahatsız etmesini istemezsiniz.

Genişlemekten ne kadar uzak olursanız olun, kitlenizi test etmek ve insanların kampanyalarınızı nasıl alacakları konusunda hiçbir zaman varsayımlarda bulunmak istemezsiniz. Ayrıca her zaman hatırlamak gerek, dijital pazarlama stratejilerinin başarılardan ve başarısızlıklardan öğrenilecek bir şey var, gelişmek.

Kaynak: www.readwrite.com