Müşteri devamlılığı için yapılması gereken 25 sosyal medya yarışma fikri

 

Müşterilerinizi, kendi şirketinize daha çok bağlı kalmasını mı istiyorsunuz? Sosyal medya, takipçilerinizin katılım oranını arttırmanın ve hedef kitlenizle daha yakın iletişime geçmek için oldukça güzel bir araç. Ancak, bu devamlılığı ve etkileşim için yapılması gereken şeyler var. Bunlardan bir tanesi de sosyal medya yarışması yapmak.

Mesleğinize ve işinizin dalına göre ve kullandığınız sosyal medya platformuna göre bu yarışmalar değişiklik gösterebilir. Sosyal medya yarışmalarında kullanabileceğiniz çok sayıda farklı format bulunmaktadır. Ancak, bu düzenleyeceğiniz yarışmalar, mevcut takipçilerinizi ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için de oldukça yararlıdır.

İşte düşünmeniz gereken 25 farklı sosyal medya yarışması fikri:

Takipçilere sürpriz hediyeler       

Sosyal medya yarışmasını yürütmenin en basit yollarından biri, takipçilerinizden belirli sayıda kişiye ulaştığınızda Facebook, Twitter veya başka bir platformdaki takipçilerinizden birine rastgele bir ödül vermektir.  Bu hediyeleri rastgele yaparak, daha da ilgi çekici hale getirebilir ve takipçilerinizi bu ödüller veya fırsatlarla periyodik olarak şaşırtabilirsiniz.

Fotoğraf yarışması düzenleyin

Fotoğrafları Facebook ve Pinterest’deki yarışmaların içine entegre edebilirsiniz. Müşterilerinizi ürünlerinizle yaratıcı olmaya teşvik eden bir yarışma formatı düzenleyin. Böylece, takipçilerin ürününüzü süslemelerini ve havalı bir şekilde kullanmalarını sağlarsınız.

En iyi takipçiyi seçmek

Müşterilerinize, ürününüzü veya markanızı ne kadar çok sevdiklerini gösteren bir fotoğraf sunmaları için meydan okuyabilirsiniz. Bu aynı zamanda müşterilerin fotoğraflarla yaratıcı olmasına ve işletmenizi ne kadar çok sevdiklerini herkese gösterecekler.

Oylama açın

Facebook’un bir başka güzel özelliği de, yarışmaların galiplerini oylayarak seçme konusunda özgürlük sağlamasıdır. Takipçilerinizden bir fotoğraf göndermelerini veya bir postayla ilgili yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Ardından, insanlara en beğenilen yarışmacıları, “Beğen tuşuna basarak” oy vermelerini ve yarışmanın bitiminde, takipçilerden en çok sevilen gönderiyi beğenmelerini isteyin.

Form yollamak

Facebook sayfanızda, kullanıcıların daha az kamuya açık bir şekilde yarışmaya girmelerini sağlayan basit bir form (Woobox ve Shortstack gibi üçüncü taraf araçları kullanarak) ayarlayabilirsiniz. Dolayısıyla, insanların bir e-posta adresiyle kaydolmasını istiyorsanız veya müşterilerinizden ve takipçilerinizden herhangi bir kişisel bilgi almak istiyorsanız, bir form oluşturabilir ve bu kişileri bu yolla yarışmaya eklersiniz.

Video yarışmaları düzenlemek

Fotoğraf yarışmalarına çok benzer şekilde, takipçilerinizden yaratıcı bir video göndermelerini ve daha sonra en iyi sunum için ödüllendirebilirsiniz. İnsanları ürününüzü kullanan, yaratıcılıklarını sergileyerek gösteren veya yalnızca işletmenizle olan deneyiminden söz eden videolar isteyebilirsiniz.

Konum yarışmaları düzenlemek

Facebook, Twitter, Instagram gibi diğer sosyal medya platformları kullanıcıların belirli yerlerde check-in yapmasına izin verdiği için, bu özelliği yarışmanın fırsatı olarak da kullanabilirsiniz. Müşterilerinizden iş yerlerinizde veya Facebook’ta veya başka bir platformda belirli bir etkinlikle check-in yapmalarını ve ardından haftanın veya ayın sonunda bu insanlardan birine bir ödül verebilirsiniz.

Ürün tasarlama yarışmaları düzenlemek

Müşterileriniz arasındaki yaratıcılığı teşvik etmek için, ürününüzü bir şekilde yarışmanızın bir parçası olarak özelleştirmelerini isteyebilirsiniz. Örneğin, ayakkabı satıyorsanız, müşterilerin etrafında inşa edilmiş eşsiz bir kıyafetin fotoğraflarını gönderdikleri bir yarışma olabilir. Veya insanlara farklı renk, desen veya fikirlerini temele ayakkabılara eklemelerine olanak tanıyan bir çevrimiçi platform oluşturabilirisiniz.

Bilgi yarışmaları düzenlemek

Bir sosyal medya yarışması da basit bazı sorulardan oluşabilir. Twitter veya Facebook’ta işletmenizle veya takipçilerinize hitap eden bir soru sorun. İlk bilen takipçinize ödül verin.

Tahmin yarışmaları düzenlemek

Bir tahmin oyunu oluşturabilir ve doğru cevaplayan veya yakın olana bir ödül verebilirsiniz. “Bu kavanozda kaç kurabiye var” oyunu gibi bir oyun tasarlayın. Fakat seçeceğiniz konular işinizle alakalı olması gerekir.

Geri bildirim yarışmaları düzenlemek

Yarışmalar, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında geri bildirim toplamak için harika bir yoldur. Müşterilerinizin içinden, tecrübeleri hakkında hızlı bir düşünceyi paylaşmalarını isteyin ve en azından paylaşan bir kişiyi ödüllendirin.

Yeni ürünü tahmin etme yarışması

Yeni ürün öncesi, yarışmalar uygun bir zamandır. Müşterilere yeni bir ürün grubunda neyi görmek istediklerini sorun, ardından en sevdiğiniz ürünü seçin veya müşterilerin oy vermesini isteyin.

Başlık yarışmaları

Basit, eğlenceli bir yarışma fikri arayanlar için bir başlık yazısı düşünün. Facebook sayfanızda paylaşmak istediğiniz komik veya eşsiz bir fotoğraf gönderin. Ardından müşterilerin fikirlerini komik veya ilginç alt yazılar ile paylaşmalarını isteyin. Aralarından en iyisini ödüllendirin.

Boşluk doldurma oyunu

Fotoğrafa gerek kalmadan, boşluk doldurma yarışması yapabilirsiniz. Müşterilerinizin yaratıcı ya da esprili olmasını istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Deneme yarışmaları

Bir makale veya deneme yarışması ile daha uzun biçimde yaratıcılık ödülü de verebilirsiniz. Facebook’ta belirli bir konunun ve denemelerin uzunluğunun ana hatlarıyla belirtin. Ardından, insanlar sayfanıza kısa denemeler gönderebilir.

Tarif yarışmaları

Gıda işletmelerinde, müşterilerin ürünlerinizi kullandıkları en sevdikleri yaratıcı tarifleri göndermelerini isteyin. Aralarından en favorileri seçebilir veya diğer müşterilerinizin bunları denemesini isteyebilirsiniz.

Kendi işini kendin yap yarışması

İşiniz kendi işini kendin yap projeleri ile kullanılabilecek, ev dekorasyon öğeleri, kumaş veya giyim aksesuarları gibi bir ürün satıyorsa, takipçilerinizden en sevdikleri kendi işini kendin yap fikirlerini göndermelerini isteyebilirsiniz.

Bir arkadaşını etiketle yarışması

Sosyal medyadaki erişiminizi arttırmak için, takipçilerinizden arkadaşlarını bir postayla veya yorumda etiketlemelerini istetin. Bunu Facebook ve Instagram’da yaparak ürününüzü daha çok insana tanıtabilirsiniz.

İş birlikleri yapmak

Online erişiminizi arttırmanın bir diğer harika yolu da diğer işletmelerle iş birlikleri düzenlemektir. Benzer bir müşteri grubuna hitap eden bir işletme bulun. Ardından, takdir edeceğini düşündüğünüz bir ödül paketi oluşturun ve yarışmayı tüm sosyal medya hesaplarınızda tanıtın.

Çapraz-platform hediyeleri

Bazen birçok platformda yarışmalar düzenleyerek takipçileri ve etkileşimi de arttırabilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta büyük bir takipçiniz varsa, ancak LinkedIn’de de aktif olmak istiyorsanız, tanıtımınızı Facebook sayfanızda yayınlayabilir, ancak Linkedin’de sizi takip edenlere ek bir giriş sunabilirsiniz.

Hashtag yarışmaları

Twitter’da veya Instagram’da bir fotoğraf yarışmasına ev sahipliği yapmak için hashtagleri kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Müşterilerin kullanmasını istediğiniz belirli bir hashtagi belirtin. Sonra onlara kendi fotoğraflarını paylaşmalarını sağlayın ve yarışma sonunda hashtaglerden en iyisini ödüllendirin.

Re-post yarışması

Müşterilerin kendi fotoğraflarınızı veya yayınlarınızı yeniden yayınlamalarını isteyebilirsiniz. Twitter’da, müşterilerin belirli bir yayını tekrar etmesini ve daha sonra retweetleri kullanarak bir kazanan seçebilirsiniz.

Slogan yarışmaları

İşletmenizi yeniden markalamak veya müşterilerinizi yaratıcı düşünmeye davet ederken, Facebook sayfanızda işletmeniz için bir yeni slogan oluşturmasını isteyin. Ardından, en sevdiğinizi seçin veya takipçilerin oy kullanarak birinciyi seçmesini sağlayın.

Crowdsource yarışması

Sosyal medyada müşterilerinizden fikir toplayabileceğiniz pek çok yol var. Onlardan yeni fikirler, renkler diğer ürünlerin özelliklerini üzerine oy vermelerini isteyebilir ve daha sonra fikir paylaşan insanları ödüllendirebilirsiniz.

Kaynak: smallbiztrends.com