Takipçilerinizle daha çok iletişim kurmanızı sağlayan sosyal medya görselleri nasıl oluşturulur?

Bazen bir fotoğraf binlerce kelimeye bedeldir. Sosyal medyadan bahsediyorsak bunu milyon olarak düşünebiliriz. Sosyal medya görselleri takipçilerinizin ilgisini çekmek amacıyla tasarlandığında, etkileşimlerini ciddi şekilde artırabilir ve marka deneyiminizi yükseltebilirsiniz.

Twitter‘da gezinirken yalnızca metin içeren bir Tweet, ardından etkileyici grafikleri olan bir Tweet göreceksiniz. Sizce hangisi daha yüksek oranda dönüşüm sağlar? Sadece metin içeren bir içerik türünün virüslü görünme ihtimali de cabası…

Tüm bunlar zor görünebilir ve içerik grafiklerini tasarlamaya nereden başlayacağınızı merak edebilirsiniz. Bu makalenin amacı tam da bu sorulara cevap vermek. Etkileşim oranını artırmak ve takipçilerinizle daha iyi bağlantı kurmak için şu anda oluşturmaya başlayabileceğiniz sekiz farklı türdeki sosyal medya grafiğini inceleyelim:

1. Facebook ve Twitter Kapak Görselleri

İlk izlenimler takip kararı için çok önemlidir. Hem Facebook hem de Twitter’daki kapak fotoğraflarınız, bir kişinin sizi takip etmek isteyip istemediğine karar vermesinde rol oynayabilir. Onları sayfanız ve içeriğiniz hakkında heyecanlandırmak istediğiniz için büyüleyici bir kapak resmi hazırlamalısınız.

Yazı tipi ve renk anlamına markanızın genel algısına uygun bir kapak oluşturmalısınız. Marka tutarlılığı, hedef kitlenize olan bağlantınızı arttırır ve kitlenize güven kazandırır. Harekete geçirici bir mesaj oluşturmak için başlık ve gövde metni eklemeyi unutmayın.

2. İnfografikler

Hedef kitlenizle sosyal medyada bağlantı kurmak tamamen değer sağlamakla ilgilidir. İnsanlarına sizi takip etmesi için bir sebep vermelisiniz. Bu, bir çok şekilde yapılabilir ve takipçilerinizi eğitmek, bunun için en faydalı yollardan biridir.

İzleyicilerinize yararlı bir beceri veya bilgiyi öğretmek güven yaratır. Aynı zamanda sizi alanınızda bir uzman olarak konumlandırır. Kitlenizi eğitmek için infografi paylaşmak oldukça ilgi çekici olabilir.

3. İçerik Başlığını Gösteren Grafikler

Gönderi başlığı grafikleri, blog yazılarınızın Pinterest üzerinden paylaşılması için anahtardır. Pinterest, özellikle trafiğinin yarısına katkıda bulunan bloglar için çok hayatidir.

Yazı başlığı grafikleri oluşturmak, bunları blog yazınızda kullanmak ve ardından Pinterest’e sabitlemek çok kolaydır.

Tüm bu sürecin en önemli kısmı, Pinterest ‘teki içerik denizinin arasında öne çıkacak bir grafik yapmak!

İçerik başlığı grafiği yaparken akılda tutulması gereken bazı şeyler:

• Görsellerinizi dikey ayarlayın. Bu, grafiklerinizin Pinterest akış ekranında göze çarpmasını sağlar. Mesajlarınız yatay olduğunda daha küçük görünürler ve görsel olarak kaybolma ihtimalleri çok yüksektir. Canva’nın Blog Graphic şablonunu kullanabilirsiniz, böylece tüm boyutların web için doğru ve optimize edilmiş olduğundan emin olursunuz.

• Renkli bir kenarlık veya arka plan ekleyin. Onları öne çıkaran bir tasarım öğesi oluşturun. Kenarlıksız beyaz ve gri görseller Pinterest’te kolaylıkla göz ardı edilebilir.

• Metninizin okunaklı olduğundan emin olun. Grafiğiniz Pinterest küçük resimleri (thumbnail) olarak görüntülendiğinde de kolayca okunmalıdır.

4. İlham Verici Sözler

Herhangi bir sosyal medya platformunda izleyici kitlesi oluşturmak için takipçilerinize sağlayabileceğiniz değerleri düşünmeniz gerekir. Bu onları profilinizde daha uzun süre tutar ve katılım için harika bir yol sağlar. Değer sağlamanın harika bir yolu, ilham verici alıntılardır.

Böylece hem takipçilerinizle iyi bir iletişim kurarsınız hem de sosyal medya hesaplarınızı ilham verici kılarsınız.

Ayrıca yalnızca izleyicilerinize ilham vermezsiniz. Bu tarz görseller tekrar paylaşıma açıktır. Böylece markanızı izleyicilerinizin ötesinde farklı kitlelere de yayabilirsiniz.

5. Etkileşimli Soru Grafikleri

Sosyal medyanın tek yönlü bir yayın sistemi olmadığını hatırlatalım. Her gönderimde bir konuşma başlatıyorsunuz. Bu, bir çok markaların kaçırdığı önemli bir nokta.

Siz ve izleyicileriniz arasında iki yönlü bir konuşma olduğunu düşünmeye başladığınızda, içerik oluşturma şeklinizi değiştirebilir ve konuşmaya başlayabilirsiniz.

Diyalogu arttırmak sizin işinizdir ve ilgi çekici bir soru görselinden daha iyi bir yol yoktur.

Kendinizinkini oluşturmak için, en çok hangi soruların kitlenizin ilgisini çekeceğini düşünün. Öne çıkan ve hedef kitlenizle gerçek bir sohbete başlayabilecek güzel bir grafik oluşturun.

6. Duygu Panoları

Bir tasarımcıysanız veya yaratıcı bir sektörde iseniz, ruh hali panoları izleyicilerinize yarattıklarınızın ardındaki ilham ve tasarım süreçlerinizi göstermenin güzel bir yoludur. Bunlar, Instagram’da, bloğunuzda paylaşabileceğiniz ve ardından Pinterest’e sabitleyebileceğiniz faydalı içeriklerdir.

7. Eğitici Görsel Serileri

Takipçilerinize ‘Nasıl Yapılır?’ görsel serisi hazırlamak harika bir etkileşim yoludur. Hem hesabınıza katkıda bulunur hem de Pinterest gibi kanallardan çokça paylaşım alarak kitlenizi büyütmenizi sağlar.

Bu tür grafikleri oluştururken, dikey boyut seçtiğinizden emin olun ve Pinterest üzerinde tutturuyorsanız, uzun bir gönderi olmasını dert etmeyin. Daha uzun pinler Pinterest yayınlarında daha büyük bir etki yaratır, bu nedenle devam etmekten korkmayın.

8. Üzerinde Metin Olan Görseller

Bunlar Facebook, Twitter, Pinterest ve Instagram’da paylaşılacak mükemmel içeriklerdir. Yazı taşıyan görselleri yeni ürününüzü tanıtmak, kitlenizle bir duyuru paylaşmak veya ilham verici bir teklifte bulunmak için kullanabilirsiniz.

Bunlar, Facebook reklamlarını tasarlamak için de idealdir, çünkü Facebook reklam görsellerinin yalnızca yüzde 20’sinin metinden oluşmasına izin verir. Bu da sizi minimalist tasarımlar yapmaya zorlar ancak fotoğraflarınıza da hoş bir dokunuş katar.

Bu tür grafikler oluştururken, metnin göz yormadan sığması için görsellerinizi önceden planladığınızdan emin olun. Metnin her zaman okunaklı ve net olmasını istersiniz.

Sosyal Medya Görselleri Yaratmanın Püf Noktaları

• Az çoktur! Bu yüzden basit tutun ve insanları hızlı bir şekilde çekecek tasarımlar oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Sosyal medyada yüksek bir rekabet var, bu yüzden güçlü bir şey yaratmaya çalışın.

• Grafiklerinizin her sosyal medya platformu için doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmak için grafik tasarım programlarının hazır şablonlarını kullanın.

• Metin kullanıyorsanız, okunaklı ve anlaşılır olduğundan emin olun. Okunabilirliğin her şeyden önce gelmesi gerekiyor.

• Eğlen ve yaratıcı ol! Grafik oluşturmak stresli bir iş olmak zorunda değil. Yukarıdaki örneklerle ve aldığınız fikirlerle zaten harika bir başlangıç yaptınız!

Kaynak www.canva.com