Daha fazla satış için 3 maliyetsiz pazarlama taktiği

Endüstrinizde en iyi ürüne ve servise sahip olabilirsiniz. Etkileyici bir web sayfanız olabilir. Müşterinizin ihtiyacı olan deneyime ve bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir işi geliştirmek için her şeye sahip olabilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri iyi pazarlama taktikleri olmadan olmaz.

Pazarlama bazen pahalı olabilir. Reklam için bütçe ayırabilirsiniz ve profesyonel kişileri işe alabilirsiniz. Ama işinizi pazarlamak için ücretsiz yollar da vardır ve bu stratejileri uygulayarak etki yaratabilirsiniz. İşte bazı ücretsiz pazarlama tavsiyeleri:

Podcast yayınlarında röportaj alın

Podcast Insights’a göre, Amerika nüfusunun %44’ü podcast yayını dinliyor. Bu sayı, 73 milyon kişiye tekabül ediyor. Global dinleyicileri hesaba katınca bu sayılar daha şaşırtıcı hale geliyor ve kuşkusuz, girişimciler için mükemmel pazarlama fırsatları yaratıyor.

Podcast yayınlama, bu yayında röportaj yapma ve işinizi yeni müşterilere ulaştırma şansınız var. Podcast dinleyicileri bunun için mükemmel bir yol çünkü en sadık ve bağlı kitlelerden biri.

Yapabileceğiniz podcastlerde sayı ve kategori bakımından bir sınırınız yok ancak çoğu girişimci podcast yayını yaptığında durumu yanlış algılıyor. Genelde girişimciler kim oldukları ve ne yaptıkları hakkında konuşuyor. Ancak bunu kimse umursamıyor. Bunun yerine konuşmanızı podcast kanalının dinleyicilerine özel bir değer üzerinden yapmalısınız.

Eğer doğru adımları atarsanız podcast sona erdiğinde hem işinize değer katmış, hem de iyi bir kitleye tanıtmış olacaksınız. Radio Guest List gibi ücretsiz servisleri kullanarak konuk arayan yayınları bulabilirsiniz. iTunes’taki size uyan yayınları bulup onlarda da konuşma yapabilirsiniz.

Geniş kitlelere sahip olun

Çevrimiçi dinleyiciniz veya çevrimdışı müşteri kitleniz çok geniş değilse kitlesi olan yayınlara yönelin. Burada ana fikir kendi uzmanlık alanınızla diğer kişilerin geniş kitlelerini eğitmek olmalı.

Geniş Facebook gruplarında eğitim verebilirsiniz. Aylık milyonlarca ziyaretçi alan geniş medya yayınları için içerik oluşturabilirsiniz. Ortak web seminerleri yapabilirsiniz. Önceden oluşturulmuş bir izleyici kitlesinden yararlanmanın ve bir kazan-kazan senaryosunun oluşturulmasının birçok yolu vardır. Bu stratejiyi kullanın çünkü ücretsizdir ve çok fazla insana ulaşmanızı sağlar.

İçeriğinizle derinleşin

Güçlü içeriğin gücünden faydalanan girişimci sayısı hayli az. İyi bir ses, video ve yazılı içerik geliştirilip yeniden sunulabilir. Başlangıçta biraz uğraştırsa da içerik, potansiyel müşterilerinize bilinirliğinizi artıracak, size duyulan sevgi ve güveni iyileştirerek kâr payınızı yükseltecek.

Tutumlu davranmayın. Ücretsiz içeriğinizde çok şey anlatabilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz sizi destekleyerek bir sonraki adımı atmanız konusunda daha iyimser bir tutum sergileyecektir.

Neyi, kime sunduğunuzda anlaşılır olun. Böylelikle size en uygun hedef kitleyi bulup dikkatlerini size neden vermeleri gerektiğini gösterebilirsiniz.

Kaynak: entrepreneur.com