Bitmeyen rekabet; Coca Cola ve Pepsi

Dünya genelinde kola denildiği zaman iki markanın ismi gelir, Coca Cola ve Pepsi. Coca Cola’nın daha bilinen bir marka olduğunu söylebiliriz. Asıl ilginç olan kısmı ise tadım testlerinde düzenli olarak galip gelen tarafın Pepsi olması. Tat olarak Pepsi daha çok sevilse de Coca Cola reklam içeriği yaratma konusunda dünyanın en başarılı firmalarından biri olduğu için Coca Cola daha çok tercih ediliyor. Coca Cola ve Pepsi savaşı yıllar geçtikçe uçsuz bucaksız bir hal alıyor. İki şirket de bu savaşın içinde kendilerini ön plana çıkarabilmek için birçok kampanyaya başvuruyor.

İngiliz gazete Independent’ın haberine göre gazeteci ve yazar Malcolm Gladwell, 2005 yılında çıkardığı Blink isimli kitabında iki kola markası arasında ciddi bir tat farkının olduğunu belirtiyor. Gladwell, Coca-Cola’nın keskin bir kuru üzüm – vanilya tadına, Pepsi’nin ise daha çok turunçgil tadına sahip olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte Gladwell, Pepsi’nin genellikle lezzet testlerinde kazanmasının nedeninin, sahip olduğu daha tatlı ve turunçgil ağırlıklı tadı olduğunu da belirtiyor.

Sonuç olarak Coca-Cola, dünya çapında Pepsi’ye göre daha fazla tercih edilse de bunun tattan ziyade şirketin başarılı pazarlama stratejisinden kaynaklandığını görebiliyoruz.

İlk olarak, vintage kampanyalarıyla nostaljiye yoğunlaşan Pepsi, eski kampanyasına yenilikler ekleyerek, kutularının yıllar içinde nasıl değiştiği gösteren “Pepsi Vintage Chatbot” isimli bir kampanya oluşturdu. Tüketiciler, doğdukları yılı girdikten sonra, o yıllardaki kola ambalajını görerek kendi kutularını oluşturabiliyor. Aynı zamanda tüketiciler, kutunun ambalajındaki logoları, renkleri ve çeşitli detayları da değiştirebiliyorlar.

Coca Cola ise geçtiğimiz günlerde, “Share a coke” kampanyasına yenilikler ekleyerek dev bir koltuk yarattı. Marka, “Paylaşılabilir satış makinesi” olarak nitelendirdiği ve ikiye katlanan bu koltuğunun, sosyal medya etkileyicileriyle uyum sağlamasını amaçlıyor. Etkileşim esnasında iki kişi bir araya geldiğinde, Coca-Cola ve Coke Zero Sugar’ın kişiselleştirilmiş mini kutuları, koltuğun kollarından geçiriliyor ve ardından, stratejik olarak konumlandırılmış kameralar, hayranlarına sosyal medyada paylaşılması amaçlanan bir fotoğraf ve video sunma imkanı yaratıyor.

Bununla beraber Pepsi, bu yılki Super Bowl’da, 1992 yılında büyük oyun sırasında manken Cindy Crawford’la birlikte markanın akılda kalan reklamını güncelliyor. Aynı zamanda, 80 ve 90’lı yıllardan esinlenen Pepsi; Michael Jackson, Ray Charles ve Britney Spears gibi müzik yıldızlarının yer aldığı pepsi kutularını yayınladı. Aynı zamanda kampanya, plaj sandalyeleri, soğutucular, tişörtler ve kulaklıklar gibi yaz temalı retro ekipmanları da içeriyor. Bu doğrultuda, Pepsi Stuff üzerinden retro temalı ürünler sunan Pepsi’nin; vintage hayranlığı olan tüketiciler için ilgi yarattığını ve aynı zamanda kendi giyim eşyası, aksesuar ve diğer pek çok ürünüyle de pazarlama alanında geniş bir trend oluşturduğunu söyleyebiliriz.

İki firma tam anlamıyla birbirini yenemese de ortada bir gerçek var ki Coca Cola’nın pazarlama alanında, özellikle son yıllarda çok daha istikrarlı olduğunu düşünebiliriz ancak Pepsi’nin son günlerdeki bu kampanyaları, ana şirket PepsiCo için olumlu sonuçlar vermiş olabilir. Kola satışlarının yükselme eğiliminde olduğu yaz ayları öncesinde oluşturulan bu kampanyaların, Pepsi ve ana rakibi Coca-Cola arasındaki “kola savaşlarının” potansiyel geri dönüşünü güçlendireceğini söyleyebiliriz.

 

 

 

Kaynaklar:

www.marketingdive.com

www.adweek.com

www.trendhunter.com

www.fortune.com

www.marketingweek.com

www.independent.co.uk