Benzersiz Dijital Pazarlama Taktikleri: Günde 1 Saat

Küçük işletme sahibi olmak zor bir iş. Muhasebe, satış ve pazarlama gibi bir çok göreviniz oluyor. Ancak bu işletme sahipleri dijital pazarlamayı,  her gün bir köşeye bıraktıkları 10 milyon işin yanına bırakmamalı. Küçük bir işletme sahibi olarak, dijital pazarlamaya vakit harcayabilir ve etkili olabilirsiniz. Bu konuda etkili olmanın yolu ne yaptığınızı bilmekten ve zamanınızı iyi yönetmekten geçiyor.

Dürüst olmak gerekirse, yıllar süren çalışma ve özverili olmak ikisinde de başarılı olmanızı sağlıyor. Dijital pazarlamada iyi olmayı tonlarca hata yaptıktan sonra öğrendim ama bu hataların sonucunda küçük bir işletme sahibi olarak pazarlama ve zaman yönetimi konusunda bilgi sahibi oldum.

Ayrıca dijital pazarlamayı etkin bir şekilde yapmanın tüm günümü almadığını öğrendim ve küçük bir işletme sahibi olarak, günde 1 saat benim ne yaptığım ve sizin ne yapabileceğiniz ile ilgili bir liste hazırladım.

Çok Fazla Zaman Almayan Benzersiz Pazarlama Taktikleri

 Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) (15 dakika)

 Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlama stratejilerinin büyük bir parçası. Tüm ana sayfalarınızın, hedeflediğiniz anahtar kelime için doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmalısınız. Bunun yanında arama motoru optimizasyonunu iyileştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var.

İlk olarak, odaklanmak istediğiniz anahtar kelimeleri bulmak için SEMRush ve Ahrefs gibi online araçları kullanın. Ardından, aşağıda belirttiğim noktaları kullanarak, her bir sayfanın bu anahtar kelimeler için optimize edildiğinden emin olun;

-Meta Başlık

-Meta Etiket

-Header Tag / Etiket Başlığı

-Body Content

-URL

Bu tamamlandıktan sonra, SEO girişiminizi devam ettirdiğinizden emin olun; bir blog açın ve onu sürekli güncelleyin. Burada müşterileriniz ve onların sorabileceği herhangi bir soru hakkında özgün içerik yazmalısınız. Eğer müşterilerinizin bir sorusu varsa muhtemelen cevabı orada arayacaklardır, bunu onlara sağlayarak müşterinizle aranızda güven inşa edersiniz.

Örneğin, eğer bir butiğiniz varsa müşterilerinizin genel olarak her gün sorduğu soruların etrafında yoğunlaşan etkileyici bir içerik yazabilirsiniz: “Kışın nasıl giyinmeli?” ya da “Resmi yemeklerde hangi stiller daha uygun?” gibi.

Bu içerikleri yaratmanın amacı, potansiyel müşterileriniz size ihtiyaç duyduklarında orada olmak, böylece bu yolda sizinle çalışmalarını sağlama olasılıklarını artırmaktır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) (10 Dakika)

 Ayrıca, günlük olarak dönüşüm oranınız üzerinde çalıştığınızdan emin olmalısınız. Bunlar web sitenizdeki metni ya da renkleri değiştirmek, en yeni ve en iyi uygulamaları öğrenmek gibi işler olabilir.

Küçük işletme sahiplerinin genelde yaptıkları en büyük yanlışlardan biri de CRO’ya yeterince odaklanmamaktır. Her gün dönüşüm oranı optimizasyonu ile ilgili bir makale okumak işinize yarayabilir. Conversionxl.com , Unbounce Blog ve Conversion Scientist gibi popüler blogları takip edebilirsiniz.

Ancak, bu konuda ölçüyü kaçırmamak gerekiyor, bu bir koşuşturma değil, bir maraton. Bazen içerik ve stratejilerin işinize uygun olmayabileceğine dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medya (10 Dakika)

 Müşterilerle iletişime geçmek için en iyi yöntemlerden biri; Sosyal medya. Özellikle Facebook ve Twitter’da bulunuyor olmanız gerekli, bunun dışında şirketiniz için hangisi daha mantıklı geliyorsa LinkedIn, Pinterest, Instagram gibi sosyal mecralarda da bulunmalısınız. Ardından her gün sadece on dakika ayırarak bu sosyal medya platformlarına içerik girip, müşterilerinize yanıt verip, diğer işletmeler ve potansiyel müşterileri takip etmelisiniz.

Örneğin, bu işe ilk başladığımda uyguladığım taktiklerden bir tanesi, mevcut satıcılarıyla sorunları olan insanlar için hashtag’leri aramak ve onlara tweet atmaktı. Bununla beraber, bir Twitter müşterisi olarak yılda 100 milyon dolar kazanan bir şirket kurdum.

Ayrıca sosyal medya içeriklerinizi haftalık olarak planlayarak potansiyel müşterilerinizi keşfetme ve müşterilerinize yanıt  vermek için daha fazla zaman kazanabilirsiniz.

PPC (15 Dakika)

Pay Per Click dediğimiz uygulama, Google veya Bing gibi arama motorlarında web sitenizin reklamını yayınlayarak hedeflenen anahtar kelimelerde arama sonucunda görüntülenmenizi sağlar. Müşteri, bu reklama tıkladığı zaman arama motoru sizden tıklama başına ücret alır.

Şuan PPC kullanmıyorsanız, kullanmaya başlamalısınız. Ancak eğer işe yaramıyorsa AdWords’ü suçlamayın, bu sizin becerilerinizle ilgili, AdWords’ün hatası değil.

PPC planımı merak edenler için, hakkında temel bilgiye sahip olduğunuzu varsayarak 15 dakikalık optimizasyon yapmak istiyorum:

-Hedeflenen 10 benzer ifadeden oluşan bir reklam grubu oluşturun. Bu ifadeleri sadece kalıp olarak, tam ya da değiştirilmiş geniş eşleşme türleri olarak yapın.

-Performansı düşük olan reklamlarla değiştirmek için 5 yeni reklam oluşturun.

-Düşük performans gösteren reklamlardan 1 – 5 tane arası negatif anahtar kelime girin.

-Düşük performans gösteren reklamları ve reklam gruplarını durdurun ve geri kalan 15 dakika boyunca uygun gördüğünüz şekilde değişiklikler yapın.

Başlangıçta bunları yapmak 15 dakikadan fazla zaman alacaktır ancak bir süre sonra bu işlemleri tamamlamak 8 ila 12 dakikanızı alacak.

Yorumlar (10 Dakika)

Son olarak, bir sürü olumlu yoruma ihtiyacınız var. Bu yorumlar, yerel bir mağaza olarak yapabileceğiniz herhangi bir SEO/PPC taktiğinden daha güçlü olacaktır. Google+, Yelp, Thumbtack gibi değerlendirme sitelerinde sayfa açın ve iyi işler yaptığınız müşterilerinize kişisel olarak ulaşarak deneyimlerini buralardan paylaşmalarını isteyin.

Çok basit gözükse de bu yorumlar işletmeniz için bir ihtiyaç ve insanları etkilemekte çok güçlüler.

E-mail Pazarlama (Haftada 30 Dakika)

Yorum almak kadar e-mail pazarlama da işletmeniz için çok önemli. Robly.com gibi bir araç kullanarak e-maillerinizi hızlı ve etkili bir şekilde gönderebilirsiniz. Ne tür bir işletme olduğunuza bağlı olarak e-mail gönderme aralıkları değişebilir, ancak sektöre bağlı olarak ben haftalık e-mailler göndermenizi öneriyorum. Her hafta 30 dakikanızı ayırarak güzel şablonlar seçin ve e-mail pazarlamasıyla müşterilerinize kendilerini değerli hissettirin.

Müşterilerinize sadece %5 indirim vermek yeterli değil, iyi bir içerik, tavsiye veya onlar için değerli olabilecek şeyler vermelisiniz.

Son olarak, umarım bu 60 dakikalık rehber, işletmenizde bir pazarlama sihirbazı olmanıza yardımcı olur. Pazarlama, eğer doğru yapıyorsanız zor değil.

Kaynak: www.smallbiztrends.com