Küçük işletme pazarlaması sahiciliğe odaklanmalı

Küçük İşletme Pazarlaması Sahiciliğe Odaklanmalı

2017 için pazarlama trend ve taktiklerine bakacak olursanız, sürekli olarak karşınıza çıkacak olan kelime ‘sahicilik’ olacaktır. Bugünün pazarlama planı, sahici bir dünya yaratmak ve müşterileri bu dünyaya davet etmek. Pazarlamacılar müşterileri ile, onlara markalarının ardındaki insanları tanıdıklarını hissettirerek ilişki kuruyorlar.

Artık şirketler ve bireyler daha önce hiç olmadığı kadar görünür durumda. Çünkü düzinelerce sosyal medya kanalı ile hikayelerini olduğu gibi anlatma fırsatı buluyorlar. Bu sosyal medya kanalları artık çoğu insanın yaşamının temel maddesi haline gelmiş durumda. Takip ettiğimiz herkesi tanıyor gibi hissediyoruz. İşte bu sebeple şirketlerin başarılı olmak için demografik bilgiler doğrultusunda müşterileri ile bağlantı kurması gerekiyor.

Siz de müşterilerinizi kendi dünyanıza davet etmek için, şirketinizin hikayesini anlatan blog, video, podcast veya fotoğraflar gibi çevrimiçi içerikler oluşturabilir, bu şekilde marka pazarlamanızda sahicilik üzerine kolayca odaklanabilirsiniz. İşte hikayenizi anlatmanın üç yolu:

Sahiciliği oluşturan üç pazarlama örneği:

1-Hikayenizi paylaşan pazarlama içeriği oluşturun.

Günümüzde herkes kendisinde sahne arkasında olup bitene bakma hakkı buluyor. Yani nihai ürünü ve neyin nasıl yapıldığını görmek istiyor. Ünlülerin, röportajlarında ve kişisel sosyal medyalarında hikayelerini paylaşmalarını istemesi gibi. Siz de iş hikayenizi paylaşan içerikler oluşturarak kendi dünyanızı potansiyel müşterinize açmış olursunuz. Onlara çalışanlarınızı tanıtabilir, değerlerinizi ve uygulamalarınızı onlarla paylaşabilir, kendilerini ekibin bir parçası gibi hissettirebilirsiniz.

2-Kendinizi tanıtın ve tutarlı olun.

Müşterilerin dikkatini çekme konusunda markalar o kadar çok rekabet var ki mesajınızı birilerinin aklına gerçekten kazımanız gerekiyor. Tutarlı olmak, mesajınızı daha fazla insana ulaştırmanıza yardımcı olur. Müşteriler, destekledikleri markayı tam anlamıyla tanıdığını hissetmek istiyor. Bu nedenle markanızın geçmişini, etiğini ve uygulamalarını öğrenmek istiyorlar. Unutmayın müşteri parasını ancak anladığı markaya verir.

3-Yaratıcılığın ön koltuğa oturmasına izin verin.

Rekabetin şiddetli olduğu başka bir yer de burası. Öne çıkmak için yaratıcılığınızın gelişmesine izin verin. Riskler alın. Kişisel başarı ve mücadele hikayeleri paylaşın, bunu yaptığınızda gerçek gibi görünürsünüz. Günümüzde özgünlük ve sahicilikten daha önemli başka hiçbir şey yok, otomasyona ve tıknaz cevaplara dayanan marka başarısız oluyor. Müşteriler, logoların arkasındaki insanlarla bağlantı kurmak istiyor. Çalışma alışkanlıkları ve zorluklar gibi kişisel bilgileri içeren hikayeler insanlarla birlikte yayılır. Bu da hikayeyle kişiyi ilişkilendirerek müşterinin gözünde gerçek kılar.

Pazarlama planı geliştirirken sizi yönlendiren markalara bakmaktan çekinmeyin. Pazarlama hepimiz üzerinde çalışır, işletme sahipleri bile aynı zamanda tüketicidir.

Etkilendiğiniz markalar neler? Hangi şirketlerin Instagram hesaplarını takip ediyorsunuz? Cevaplarınızı kendi planlarınıza dahil edin. Örneğin, Dove ‘her gün kullanım’ pazarlamasını kullanan çok uluslu bir şirkettir. American Eagle’ın mesajı ise, herkesin olduğu gibi güzel olmasıdır; onlar sadece güzellik ürünleri satan bir şirkettir.

Tüm bu fikirler için bir güzellik veya giyim firması olmanız gerekmiyor. Araç şirketiniz bile olsa reklamlarda gerçek insanlar kullanın. Örneğin röportajınız için hazırlanmadan önce bir fotoğraf çekin ve bunu sosyal medyada yayın. Hikayeniz paylaşıldıktan sonra satışlar da kendiliğinden gelecektir.

Sahicilik; markanıza dikkat çekmek için en iyi strateji ve hedef kitlenizle gerçek ve kalıcı bir bağlantı kurmanın yoludur. Büyümek ve iş başarınızda fark yaratmak için zaman ve enerjinizi içerik pazarlamasına yatırın.

Kaynak: due.com