B2B İçerik Pazarlamacılarının Blockchain Hakkında Bilmesi Gerekenler

Bugün blockchain, B2B içerik pazarlamasını bozma potansiyeline sahip bir konumda. Pazarlamacıların, müşterilerin ilgisini çekmekten etkileyici kişileri çekmeye kadar, içerik pazarlamalarına blockchain’i entegre edebilecekleri 4 yolu bu makale ile öğrenin.

B2B içerik pazarlaması için blockchain, özellikle endüstri hala gelişmekte olduğu için başlangıç ​​aşamasında. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi hızla gelişmekte ve bu durum gelecekte B2B içerik pazarlamasının en büyük bozucularından biri haline gelebilir.

Blockchain’in işlem modeli içerik satan, paylaşan, analiz eden, geliştiren ve dağıtan markalarda influencerları, yazarları, içerik oluşturucuları ve reklamcıları izlemek ve bağlamak için kullanılabilir. Bu özellikleri ile blockchain özellikle B2B içerik pazarlaması için umut verici bir özellik taşımakta.

Blockchain gayri merkezi olduğu için – onu değiştirebilecek herhangi bir aracı yoktur – içerik de dahil olmak üzere işlemleri izlemek için doğası gereği daha güvenilir bir yol oluşturmakta.

Bu makale blockchain’i açıklayarak, B2B pazarlamacılarının blockchain’i pazarlama girişimlerine entegre etmesinin 4 yolunu incelemekte:

 • Tüketicilerin ilgisini çekin
 • Influencerların ilgisini çekin
 • İçerik oluşturucuları ödüllendirin
 • Hedefli pazarlamayı iyileştirin

Aslen 1991’de geliştirilen blockchain’in asıl amacı, dijital varlıkların mülkiyetinin kaydını sağlamaktı.

Blockchain’in adı, blok ve zincir olmak üzere iki kısımdan türetilmiştir:

 • Bir işlem veya varlık ilk oluşturulduğunda, bir “blok” oluşturur.
 • Blok daha sonra “zincire” eklenir ve bağlantı konumlarına dağıtılan bir deftere kaydedilir.

Sonuç olarak, blok bu zincirde yaşar, değiştirilemez ve silinemez.

2009’da Bitcoin’in de ortaya çıkmasıyla birlikte, blockchain teknolojisi şeffaf ve güvenli bir finansal değişim yolu haline gelmiş oldu.

Blockchain tabanlı bir sistem B2B içerik pazarlamasıyla çalışabilir mi?

Blockchain endüstrisi hala gelişirken, blockchain aracılığıyla güvenli bilgileri paylaşma özelliği, startup ​​şirketlerinin, uygulama geliştiricilerin ve markaların pazarlama çabalarında bir sonraki adım olarak adChain teknolojisini benimsemeleri anlamına geliyor.

Blockchain ve geliştirme şirketi MetaX tarafından geliştirilen ”adChain”, blockchain tabanlı uygulamaların oluşturulduğu merkezi olmayan bir platform olan Ethereum üzerine kurulmuş açık bir protokoldür.

AdChain şunları sağlamayı amaçlamaktadır:

 • Dijital reklam işlemlerinin açık ve kapsamlı bir kaydı
 • Güvenilir kimlikler deposu
 • Sunulan şartları uygulayan anlaşmalar için bir mekanizma (ör. “akıllı sözleşmeler”)

AdChain, dijital reklam alıcılarının veri alışverişlerini tek bir arayüz üzerinden yönetmesine olanak tanıyan talep tarafı platformları (DSP’ler) gibi çeşitli reklam teknolojisi sağlayıcılarıyla entegre olur. Bu entegrasyonlar, belirli teklif isteklerini doğrulamayı ve yayıncılar için etkinlikleri izlemeyi kolaylaştırır.

Pazarlama endüstrisi Blockchain teknolojisini nasıl kullanıyor?

Blockchain teknolojisi, daha iyi bir yatırım getirisi (ROI) arayan B2B markaları için yeni bir yoldur. Markaların şunları yapmasına olanak tanır:

 • Facebook, Google veya Amazon gibi bir yayın platformu olmadan tüketicilerle doğrudan etkileşim kurmak
 • Influencerlar ile bağlantı kurmak
 • İçerik oluşturucuları çalışmalarını saygın şirketlere göndermeye teşvik etmek
 • Hedefli pazarlamayı yeniden hayal etmek

1.Tüketicileri doğrudan etkileyin

Blockchain teknolojisi, markaların içeriklerini kimlerin tükettiğini takip etmesine olanak tanır.

Örneğin, MetaX , Veri ve Pazarlama Birliği (DMA) gibi şirketlere bakın. Her iki şirket de kısa süre önce, bir ajanstan yayıncıya yaratıcı bir parçayı bağlayan ve internette takip eden Ethereum blok zincirinde açık bir protokol olan adChain’i başlattı.

 

 

Reklam öğesini bu şekilde izlemek, yayıncının şunları yapmasına olanak tanır:

 • Birinin reklamı gördüğünden emin olmak
 • Kimin gördüğünü belirlemek
 • İzleyicinin daha sonra hangi eylemleri gerçekleştirdiğini belirlemek

Ayrıca Digiday’de yakın tarihli bir makaleye göre,  The New York Interactive Advertising Exchange ile Nasdaq ortaklaşa, akıllı sözleşmeler yoluyla blok zincir teknolojisini kullanmaya başladı.

 

Blockchain

 

Akıllı sözleşmeler, koşullar karşılandığı sürece belirli sözleşmelerin otomatik olarak yürütülmesine izin vererek değiş tokuşları kolaylaştırır.

Örneğin, Comcast’in gelişmiş reklam grubu, markaların blockchain teknolojisini kullanarak hem yayın hem de üst düzey (OTT) TV’de reklam satın almalarını sağlar.

Comcast’in reklam grubu, bu yıl pazarlamacıların, yayıncıların ve programcıların Hulu gibi bir içerik üreticisinden gelen verileri, gerçek verileri almadan reklam satın alımlarını nasıl hedefleyeceğini anlamak için kullanabileceklerini tahmin ediyor.

”Zamanla, tüm medya dijital olacak, tüm dijital adreslenebilir olacak ve adreslenebilir medya programlı olarak alınıp satılacak.”

Group M CEO’su Brian Lesser, Media Village’daki yakın tarihli bir makalesinde “Zaman içinde tüm medya dijital olacak, tüm dijital adreslenebilir olacak ve adreslenebilir medya programlı olarak alınıp satılacak” tahmininde bulundu.

2. Influencer pazarlaması için influencerların ilgisini çekin

Bir diğer oldukça yeni gelişme ise, etkileyici pazarlamanın maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan blockchain tabanlı bir etkileyici pazarlama platformu olan, Socialmedia.market‘in arkasındaki ekip tarafından devam eden çalışmadır.

 

Blockchain

 

Influencerları, mesajlarını tanıtmak için kullanan markaların çok sayıda farklı ortaklığı yönetmesi gerektiğinden, bu durum zaman alıcı ve pahalı olabilir.

Socialmedia.market, bu amaçla “Sosyal Medya Simgeleri (SMT)” adı verilen belirteçler geliştirdiğini duyurdu. Kullanıcılar SMT’leri influencerlar, reklamcılar, pazarlama ajansları ve aracılar arasında bir alışveriş ekonomisi olarak kullanabilir.

Socialmedia.market, influencerların içeriklerinden para kazanmak için markaları hızla bulmasını ve bunlarla bağlantı kurmasını sağlayacaktır.

Markalar, SMT’leri kullanarak influencerlarla bağlantı kurabilir, ödeme yapabilir ve bunları yönetmek için bir merkeze sahip olabilir.

Bu arada Mavin gibi şirketler, markalara influencerları marka gereksinimleriyle eşleştiren bir kampanya sunar.

Influencerlara mevcut kampanyalar gösterilir ve bunlara katılmayı seçebilirler.

Teşvik ise, hashtag kullanmak, yarışmalara katılmak ve markalardan bahsetmek için puan kazanmalarıdır.

Bu puanlar daha sonra Maven jetonlarına dönüştürülebilir, bu da diğer kripto para birimleriyle takas edilebilir veya fiat para birimleri için satılabilir.

 3.İçerik oluşturucuları teşvik edin ve ödüllendirin

B2B içerik pazarlamacıları, beyaz listeye alarak (whitelisting) içerikten para kazanmak için blockchain’i kullanabilir.

Beyaz liste, kullanıcıların DMA ve ConsenSys tarafından geliştirilen “adToken” adlı bir kripto para birimi aracılığıyla bir yayıncının saygın olup olmadığına karar vermelerinin bir yoludur.

Örneğin, blokchain teknoloji firması Decent, yazarların ve içerik oluşturucuların blockchainde içerik dağıtmalarını ve hemen ödeme almalarını sağlayan “ödüllendirici” bir süreç olan Public’i kısa süre önce piyasaya sürdü.

Ayrıca, CryptPad gibi uygulamalar blockchain teknolojisini, yazma ve düzenleme programlarına entegre etmeye başladı.

CryptPad projesinde geliştirici olan Caleb James DeLisle, bilgi toplama sürecini “İnsanlar hakkında her şeyi bilmek için, insanların CryptPad’i nasıl kullandığını, insanların neden CryptPad kullandığını ve deneyimlerini nasıl kolaylaştırabileceğimizi bilmek istiyoruz. Ancak, ‘senin’ hakkında hiçbir şey bilmek istemiyoruz.” olarak tanımlıyor.

Anonimlik ve şifreleme bugün pazarlamacıların karşılaştığı en önemli sorun olmasa da, blockchain’in yazılı pazarlama projelerinde işbirliği yapma şeklimizi değiştirme potansiyeli çok büyük.

 

Blockchain

 

4. Hedef pazarlamayı yeniden düşünün

Blockchain teknolojisinin en fazla aksamaya neden olabileceği alanlardan biri hedefli pazarlamadır.

Şu anda  hedefli reklamcılık markalar tarafından çok aranan bir özellik, ancak yavaş yavaş markalar hedefli pazarlamanın alıcının beklentilerini karşılamadığını fark etmeye başlıyor.

Pazarlama Haftasında Nielsen’in Birleşik Krallık ve İrlanda için pazarlama etkinliği direktörü Barney Farmer “Dijital, nihai hedefleme sistemi ve ölçüm platformu olarak tasarlandı, ancak buna ulaşamadı. İnsanlar kısa süre sonra bunun gerçek erişimden çok cihazlara, çerezlere ve gösterimlere dayandığını keşfetti.” diyerek konu hakkındaki görüşünü belirtmiştir.

Şu anda blockchain platformu BitClave, daha fazla tüketici katılımı ile hedeflenen reklam verimliliğini artırmayı hedefliyor.

BitClave, tüketicilere merkezi olmayan bir arama motoru kullanma ve daha sonra onlara hedefli reklamlar sunabilecek olan işletmelere göz atma alışkanlıklarını gösterme seçeneği sunuyor.

Broadsuite Media Group’un CEO’su Daniel Newman, Forbes Magazine’de “Geçmişte reklam verenler müşteriler hakkında farklı kaynaklardan çeşitli bilgiler edindi. Bununla birlikte, blockchain kullanarak, reklamcılar artık doğrudan müşteriden bir müşteri profili oluşturma yeteneğine sahip olacaklar – müşterinin paylaşmak istediği tüm bilgileri tek bir hamlede elde edecekler.” diye bahsetmiştir.

Tüketiciler BitClave platformu aracılığıyla sunulan reklamlarla etkileşime girmeyi seçerlerse, diğer kripto para birimleri veya fiat para birimi ile takas edilebilecek bir “Tüketici Etkinliği Simgesi” ile ödüllendirilirler.

Blockchain, B2B pazarlama potansiyeline sahip

eMarketer’daki bir rapora göre, en başarılı içerik tüm B2B pazarlama, reklam ve satış girişimlerine entegre edilebilmelidir.

B2B pazarlamacıları, içeriği bir kitleyi getirmek için ayrı bir varlık olarak düşünmemelidir. Bunun yerine, tüm kanallar aracılığıyla bir sistem örülmeli ve yalnızca pazarlama değil, müşteriyle yüz yüze olan tüm ekipler tarafından kullanılmalıdır.

eMarketer ”Ölçme ve ilişkilendirme, içerik pazarlama programlarını gelire bağladıkları için B2B’ler için hâlâ büyük zorluklardır.” diyerek konuya dikkat çekmekte.

Bazı markalar, içerik temas noktalarında alıcıları izlemek için gereken teknolojiyi geliştirirken, bunu yapmayanlar yatırım getirisini kanıtlayamaz.

Pazarlama alanında kullanılan blockchain sisteminin çoğu teorik aşamasında olmasına ve henüz pazarlamacılar tarafından geniş çapta benimsenmemiş olmasına rağmen, blockchain sistemi sağlam olduğunu ve düzinelerce yüksek etkili kullanım örneğine uyarlanabileceğini kanıtlamıştır.

Blockchain’in gerçek bir etki yaratabilmesi için şirketlerin artık zorlayıcı uygulamalar geliştirmesi gerekmektedir.

 

 

.