NFT ağları büyüyen toplulukları oluşturuyor

 

NFT dünyasının büyümesi, satış kanallarının artması ile birlikte NFT toplulukları oluşturulmaya başlandı. Bu topluluklar NFT sanatçıları ve NFT koleksiyonerlerini bir araya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda NFT zincirinin gelişme aşamasında kullanım ve üretim bakımından yönlendirici bir görevi üstleniyor.

 

NFT Sanatının değeri Sanatçılar, koleksiyonerler,  topluluklar tarafından yeniden değerlendiriliyor.

NFT sanatının kabul edilebilirlik ölçütleri, nadirliğinde ve zincirin her halkasında çalışabilir olmasından geçiyor. Örneğin: Bir NFT ürününün birden çok uygulama ile açılabilmesi, hatta oyun dünyasına yerleştirilebilir olması NFT değeri konusunda önemli bir ölçüt.  Güvenli ellerde bulunması ve diğer insanlar tarafından onaylanmış olması, tercih edilebilirlik seviyesinin de yüksek olduğunu gösteriyor. Güvenli ve tercih edilebilir olmasının tescilini NFT toplulukları sağlıyor. Büyüyen bu topluluklar birden çok satış kanalındaki NFT’lerin alım satım değerlerini takip ediyor. Üretilmiş NFT parçalarının sanatçıları; yani üretici sahipleri.  Topluluk içerisinde bulunan koleksiyonerlere, güvenli bir alan içerisinde satış kanalı oluşturarak, güvenilir değerde NFT parçalarının satışını gerçekleştiriyor. Bu topluluklar içerisinde alım satım işlemlerinin değerleri, takip edilebilir hale geldiğinden dolayı güven kamuoyu oluşmuş oluyor.

 

NFT Ağları konuşuyor

NFT toplulukları Discord kanalları üzerinden söyleşi gerçekleştirip iletişime geçiyorlar. ‘’NFT talks’’ denilen bu söyleşiler yeni projelerin konuşulduğu, ve sanatçıların birbirleri ile yardımlaştığı kanallar oluyor. Topluluk ile birlikte hareket etme mantığıyla, bir çok sanatçı bir araya gelerek bir proje  Network’ü oluşturuyorlar. Oluşturdukları ortak projeler sayesinde, daha verimli işler ortaya koyup,  daha yüksek değerde satış kanalları bularak, NFT’lerini satabiliyorlar.

NFT dünyasından yeni haberleri ve diğer sanatçıları takip edebilecekleri, Twitter platformaları için oluşturulmuş Discord iletişim kanallarıda mevcut. Twitter üzerinden, birbirlerine destek olmak için çağrı yapabilecekleri bu alanı, Twitter’da NFT’lerinin konuşulup, sükse yapması için fırsat olarak görüyorlar.

NFT toplulukları Twitter üzerinden, belirli zaman dilimlerinde açık çağrı oluşturarak, davetiye sistemi ile NFT projesi olan insanları, hikayesi ile birlikte topluluklarına kazandırarak, topluluklarından çıkan NFT kalitesini arttırmayı amaçlıyorlar. Genel fayda  olarak bakıldığında,  bu toplulukların oluşturulmasının NFT dünyasına girenlerin sayısını arttırabildiğini ve daha bilinçli NFT kullanımı oluşturduğunu söyleyebiliriz, ekosistemin içerisinde olmak NFT sanatı ile uğraşan sanatçılar için, cazip ve kendilerini geliştirebilecekleri yerler olduğunu söyleyebiliriz.