2021’de şirket iletişimi için en iyi ipuçları

İletişim, muhtemelen salgının başlangıcından bu yana en çok acı çekmekte olan durumlardan biridir. İnsanların uzaktan çalışmaya zorlanmasıyla birlikte, şirket iletişimi çevrim içi ortama taşındı. Ancak değişime uğrayan yalnızca iş iletişimi değil. Dünya çapındaki pandemik önlemler ve kapanmalarla birlikte, aileler ve arkadaşlar bile çevrim içi iletişim kurmaya başladı. 

Çevrim içi İletişimin Artı ve Eksileri

İletişim trendlerindeki değişim, ilk bakışta göründüğünden daha derin etkilere sahip. Birmingham, Alabama Üniversitesi’nde başkan ve profesör olan Tim Levine’e göre, “diğer insanlarla ne kadar az temas kurarsak, diğer insanlardan o kadar çok şüpheleniriz.” “Bu, başkalarını daha savunmacı hale getirebilir ve izolasyonun şüpheye yol açtığı kısır bir sarmala yol açabilir, bu da savunmaya yol açar, bu da şüpheyi güçlendirir ve kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olarak daha fazla izolasyona yol açar,” diye ekliyor Levine.

George Washington Üniversitesi’nde klinik psikiyatri profesörü olan Jean Kim, telefon kaygısı adı verilen bir tür sosyal anksiyete bozukluğu olduğunu söylüyor. “Sosyal durumlarda korku hisseden kişilerin ortak karakteristik özelliği; olumsuz düşüncelere sahip ve kendilerini eleştiren insanlar olmasıdır” diyor Kim. 

Bu analizlere bakılırsa, sosyal temas eksikliğinin bizi daha korkulu ve izole hale getireceği sonucuna varmalı mıyız?

Bu trendin bazı faydaları da olmalı.

Öncelikle, iletişim teknolojilerine alışkın olmayan birçok insan, dijital devrimin hızlı gelişiminden bu nedenle faydalanmaya başladı. Pek çok kişi, pandemiden önce çevrimiçi kurslara etkin bir şekilde dahil olmuş olsa da, bunu yapma zorunluluğu (en azından bir süre için), yüz yüze eğitimi şiddetle tercih edenlere bile mevcut eğitim teknolojilerini kullanmaktan fayda sağladığını göstermiştir.

Birçok insanın uzaktan çalışmanın faydalarını yeni fark etmesi ve dünya çapında serbest vize veren ülkelerin sayısının giderek artması, bugünlerde teknolojiye meraklı olmanın ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. 

Elbette bu, sosyal aktiviteleri sonsuza dek terk etmemiz gerektiği anlamına gelmez. Her ikisinin sağlıklı bir karışımı, işleri halletmemiz için en iyi yoldur. 

Görüntülü Görüşmelerin Başlaması

Ofis toplantılarına alışmış birçok çalışan için, video görüşmelerinin hacmi ilk başta çok büyük olabilir. Bununla birlikte, uzaktan çalışan ekiplerin normal koşullarda günlük ve haftalık toplantılarını gerçekleştirmelerini sağlıyor. 

Bunun ötesinde, kapanmalar belirli zorunlulukların yeni eğilimleri doğurmasına sebep oldu. Salgının ikinci yılına girmesiyle birlikte, herkes artık bir yaş büyük ve büyük olasılıkla en az bir çevrimiçi doğum günü partisine ev sahipliği yaptı / katıldı. 

Bu eğilim bizi gelecekte nasıl etkileyecek? Aynı şekilde ofis toplantılarına ve canlı mekan sosyalleşmesine geri dönebilecek miyiz? 

Düzenli Sosyalleşmeye Dönüş: Zorluklar

Asıl soru bu. Psikologlar “modern dünya” ruhsal bozukluklarının ve koşullarının artmakta olduğu konusunda uyarıda bulunurken, depresyon ve anksiyetenin işyerinde iletişim kurma şeklimizi değiştirmesi muhtemel mi?

Klinik Psikolog Ami Rokach aksini düşünüyor. “Daha anlamlı, daha derin sohbetler yaptığımız için, konuştuğumuz kişiye daha bağlı hissediyoruz” diyor.

Ve her zaman olduğu gibi, bireysellik diye bir konu var. Farklı insanların duruma farklı bakış açıları vardır ve onların farklı şekilde tepki vermelerini beklemek doğaldır.

Bununla birlikte, temel zorluk, dünya salgın öncesi durumuna geri döndüğünde iletişimi yoluna sokmaktır. Çevrim içi iletişim ofis iletişimini nasıl geliştirebilir? 

Daha Kısa Toplantılar

Çevrim içi iletişim genellikle sürdüğü için toplantıların daha kısa olmasını beklemek mantıklıdır. Belki de mevcut eğilim, uzun vadede insanlara olumlu değişiklikler getirebilecektir. Zaman birçok insan için çok değerlidir, bu nedenle de bunun olumlu bir yanı olduğunu söyleyebiliriz. 

Artan Dayanışma

Yukarıda bahsedildiği gibi, salgın bizi bir şekilde yakınlaştırdı, çünkü muhtemelen hepimiz aynı gemideyken empati yapmak daha kolaylaştı. Hep böyle olabilseydik ne harika olurdu! Belki bu salgından sonra mümkündür. Yeniden bağlandığımız bir şey varsa o da dayanışmadır. 

Ofis ortamına döndükten sonra trend devam ederse, iletişim şeklimizde dramatik değişiklikler bekleyebiliriz. 

Müşteri İletişimini Güçlendirme

Pek çok işletmenin salgın sırasında çevrim içi satışlara geçerek büyük karlar elde ettiğini unutmayalım. Tıpkı uzaktan iletişim kurmayı öğrendiğimiz gibi, müşteriler de çevrim içi alışverişin faydalarını öğrendiler. 

Şimdi ise bu eğilimin devam edeceğini öngören bazı analizler var. Bu, pandemi sırasında edinilen çevrim içi iletişim becerilerinin müşteri iletişimini artırmak için kullanılabileceği anlamına gelir. 

Yalnızca anlık mesajlaşma ve aramalardan değil, aynı zamanda sosyal medya ve diğer çevrim içi satış araçlarından da bahsediyoruz. Aslında, herhangi bir şey satın almadan önce çevrim içi olarak soru göndermek bir uygulama haline geldi. E-postalar, sosyal medya, video görüşmeleri vb. Satışları uzun vadede kolayca artırmak için kullanılabilir. 

Zaman Optimizasyonu

Sanal iletişim gerçekten çok daha büyük bir trendin bir parçası: çevrim içi “takılmak”. Pek çok insan, sosyal medya geri bildirimlerine göz atmak ve gelen e-postaları takıntılı bir şekilde kontrol etmek için çok fazla zaman harcama eğilimindedir. Cep telefonu kullanıcılarının artışını denkleme eklerseniz, trend büyük bir sorun haline gelir. 

Peki, zamanınızı organize etmeye ne oldu?

Sonuç olarak, öz disiplin çok önemlidir. Çevrim içi etkinlikler için sabit zaman aralıkları ayırarak, zamanımızı ve performansımızı optimize edebiliriz. Ofise döndüğümüzde de aynısı uygulanmalı. Önemli bir mesajı veya aramayı asla kaçırmayacak şekilde bildirimleri kapatabilir ve ayarları değiştirebiliriz. 

Kaynak: business2community.com