2021’de göreceğimiz 3 dijital pazarlama trendi

Yaşadığımız küresel salgın, sosyalleşememe ve kutuplaştırıcı siyasi olaylar… 2020 neredeyse bitmek üzereyken, gelecek yılın neler getireceğini tahmin etmek akıllıca olur mu? Bence denemeye değer! İşte bu yıl yaşananların hepsine ve halihazırda gördüğümüz genel trendlere dayanan üç büyük endüstri tahmini.

Dijitalleşme ve çeşitlendirme devam ediyor

Bu yılın başlarında reklam bütçelerinde yapılan yaygın kesintilerin ardından, Zenith’in reklam harcamalarının küresel olarak % 5,8 yükseleceğini tahmin etmesiyle, 2021’de bir toparlanma bekleniyor. Markalar hiç şüphesiz reklam ve pazarlama harcamalarını geleneksel medyadan dijital alana taşımaya devam edecek ve bunun 2020 reklam harcamalarının % 51’ini oluşturması bekleniyor. Pandeminin ikinci dalgası devam ederken, bazı markalar kayıplara karşı hala temkinli olabilir, bu nedenle bu bütçelerin büyük bölümlerinin, yerel reklamlara kıyasla markaların paralarının karşılığını fazlasıyla alabilecekleri influencer pazarlamasına gittiğini görebiliriz.

Medya satın alma inanılmaz derecede erişilebilir hale geldi. Düzenleme araçları ve açık kaynaklı yazılımlar, ajansların gözetimi veya tavsiyesi olmadan herkesin kendi başına yaratıcı bir kampanya yürütmesini kolaylaştırıyor. Ancak en zeki markalar, kaliteden ödün vermemek için ajansları ve profesyonelleri görevlendirmeyi tercih ediyor. Benzer şekilde ajansların, bazı markaların “Kendin Yap” kampanyalarına yönelik isteklerini benimsemesi ve geleneksel yönetimi daha uygulamalı, danışma yaklaşımlarıyla harmanlayan çözümler sunması gerekecektir. Bu tür medya satın alma çeşitliliğinin gerçekleşmediğini ve tipik yaklaşımlarını sürdürdüğünü iddia etmeye çalışan ajanslar, daha yaratıcı kontrol ve erişilebilirlik arayan markalara hitap etmeyecek ve bu nedenle nu markalar 2021’de zarar görecek.

Sentetik ortam suları bulandıracak

Sentetik medya, yüz değiştirmelerden, yapay zeka tarafından tasarlanmış stok fotoğraflar ve videolara kadar her şeyi kapsar. Sentetik medya yükselişte ve 2021, sosyal medya reklamcılığı ve pazarlama kampanyaları yoluyla bu içeriğin daha fazlasını tüketicilerin günlük yaşamlarına getirebilir. Bu araçlar, markalara, halk sağlığı kısıtlamalarına dikkat ederken içerik geliştirmek için güvenli ve uygun fiyatlı yollar sunabilir. Ancak tam tersine, dezenformasyon silahları olma potansiyeline de sahiptirler, doğru, özgün içerik arayan kullanıcılar için ciddi sorunlara neden olurlar ve distopik bir sosyal medya deneyimi ile sonuçlanırlar.

Bu araçlar, uygun şekilde kullanıldığında avantajlara sahip olabilir. Örneğin, yapay zeka ve yüz değiştirme teknolojisinin bir kombinasyonu aracılığıyla markalar, videoları hızla ve kolayca binlerce dile çevirebilir ve bu da, içeriği küresel izleyiciler için çok daha kişiselleştirilmiş ve ilişkilendirilebilir hale getirebilir. Bununla birlikte, bir pazarlama kampanyasının tüm yönlerinde sentetik medyaya her şeyi dahil etmeyi seçmek, uzun vadede markalar için riskli bir hareket olabilir.

Daha fazla platform ve özellik

Her teknoloji veya platform, başka bir şey gelene kadar kendi anına sahiptir. Evet, bazılarının diğerlerinden daha fazla kalıcı gücü vardır, ancak hemen hemen her zaman bekleyen bir “sonraki en iyi şey” vardır. Şu anda, özellikle kullanıcılar sanal olarak bağlanmak için yeni ve ilgi çekici yollar ararken, sosyal platformlarda ve uygulamalarda bir rönesans yaşıyoruz. Markalar ve kullanıcılar istediklerini seçebilirler ve birçoğunun özel kullanım örnekleri sunacak avantajları vardır. Bununla birlikte, 2021’de, daha fazla platform ortaya çıktıkça ve markaların işi zorlaşacak.

2021’de, YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram’ın yeni özellikler ekleyerek (çoğu TikTok’un pazar payı için yeni, kısa video teklifleriyle rekabet etmeye çalışıyor) ve tartışmalara nasıl yanıt verdiklerine dikkat edin. TikTok’un genç kullanıcı ve içerik oluşturucu tabanı dahil olduğu sürece, markalar, reklamverenler ve influencerlar için çok önemli bir araç olmaya devam edecek. Gün geçtikçe, bu içerik oluşturucular, TikTok, Triller, Instagram Reels, Snapchat ve sahneye giren diğer uygulamalar arasında varlığını sürdürmenin sürdürülebilir bir çözüm olmadığını keşfedecek ve odağı, aldıkları kanallara öncelik vermek için kaydıracaklar.

Yaratıcıların, markaların ve pazarlamacıların hepsi yeni bir normale gitmek zorunda kaldı. Marka harcamaları, sosyal platform etkinliği ve yeni teknolojideki trendleri yakından takip etmek bize oldukça güçlü ipuçları verebilir.

Kaynak: https://www.adweek.com/